Kā pareizi izvēlēties portatīvo datoru?

Ievietoja:     Birkas:      Pievienots:  March 31, 2015  |  211 Comments

Ja ar āmuru esi atvēzējies virs cūciņas, lai beidzot tiktu pie portatīvā datora, tad neizsvied savu sūri krāto naudu vējā! Kā jau raksta virsrakstā ar melnu patiesību uz balta fona rakstīts, portatīvo datoru vajag izvēlēties. Un nevis šā vai tā, bet gan Pareizi. Un Kā pareizi izvēlēties – uzminēji, es tev tūliņ` pastāstīšu. Galvenie kritēriji portatīvā datora izvēlē ir….

Ekrāna izmērs.

Izmērs ir tas, kas nosaka, kā šo iekārtu grasies lietot. Tiek mērīts centimetros sākot no dzimumlo…. atvainojos, collās pa datora diagonāli no ekrāna viena stūra līdz otram. 🙂 Patreiz klasiskais izmērs ir 15.6″,kas arī būs vislētākais variants (sākot no 350EUR dažiem modeļiem). Ja plāno lietot šāda izmēra datoru, tad rēķinies, ka lielākoties šo datoru turēsi uz galda. Ja naudiņas kabatā ir pāri 500 Eur, var domāt par 13.3″-14″, kas patreiz ir visoptimālākais variants. Tikai uzmanies no ražojumiem, kam attālums no ekrāna malas līdz datora faktiskajai malai ir pāris centimetri. Šajā situācijā tu it kā tiec pie 13.3″-14″ ekrāna, bet pats dators ir lielāks nekā tam vajadzētu būt. Šis Asus modelis parāda kā jābūt, savukārt šis Acer, kā nevajadzētu būt.

Attiecībā uz to, cik informācijas redzēsi uz ekrāna, tad patreiz klasika skaitās HD, jeb 1366px * 768px, kas lielākoties ir vienāda abu minēto izmēru saimēm. Toties ar mazāka ekrāna izmēru jārēķinās arī ar mazākiem burtiņiem pie vienādas izšķirtspējas. Ja vēlies lielāku izšķirtspēju par mazu naudiņu, vari ķerties pie 17.3″ izmēra, bet svara ziņā tas ir pilnīgs vāks, tamdēļ šis izmērs ir attiecināms uz datoru klasi, kuru ne par velti dēvē par galddatora aizstājējiem. Izvēlies tādu monstru, ja esi riktīgs, muskuļains vecis, vai arī riktīgi drukna tante, kā arī gadījumos, kad datoru kustināt negrasies. Ja esi smuka dāmīte un gribi datoru iestutēt rokassomā un glauni izvilkt to laukā turot divos pirkstos, tad var domāt arī par ultraportatīvo 11.6″ vai mazāku ekrāna izmēru, tomēr kaut cik jēdzīgi tehniskie parametri šādam datoram sākas no 500 Eur, kur atrodas samērā neglītas iekārtas. Tomēr smukām dāmītēm neizskaidrojamu iemeslu dēļ vienmēr ir pavairāk naudiņas, tamdēļ varu pačukstēt – Apple ar Macbook Pro šajā nišā ir pārliecinošs līderis

Ekrāna izšķirtspēja

Šim kritērijam ir milzu nozīme. To mēra pikseļos, jeb mazajos punktiņos pa horizontāli un vertikāli, no kuriem sastāv attēls. Jo vairāk šo punktiņu, jo “asāka bilde” un ekrānā salien vairāk informācijas. Kā jau minēju, klasika ir 1366 * 768, kas ir ok, bet nav lieliski. Ja uz 13.3″ vai mazāka ekrāna šī izšķirtspēja izskatās labi, tad uz 15.6″ jau vairs nē. Attēls ir graudains un riebīgs. Ja vēlies labāku izšķirspēju, tad jādomā par Full HD vai pat Retina (1920 x 1080 un 2880/2560 x 1600 respektīvi) Retina vispār ir super, jo pikseļus nevar saskatīt dēļ pašas acs tīklenes izšķirtspējas sliekšņa. Līdz ar to varam pat droši teikt, ka labāku izšķirtspēju par Retina nemaz nevar vēlēties. Mūsdienās datorus ar lielas  izšķirtspējas ekrāniem var dabūt jau 350EUR robežās,bet par augstākām izšķirtspējām nāksies šķirties no štukas.

Otrs mīnuss ir veiktspēja. Lai “pabarotu” Retina vai FullHD datoru ar pikseļiem, visa veida integrētās grafiskās kartes var aizmirst. Un var sanākt ziepes, itkā tev ir dators ar FullHD, bet kompresētu FullHD straumējumu no Youtube bez raustīšanās nepaskatīsies. Nāksies vien atkāpties uz HD, kas atkal ir sviests. Ir vēl arī visādas citas, eksotiskākas izšķirtspējas. Lai neapjuktu, vajadzētu vadīties pēc sekojoša principa – filmām un spēlēm es ieteiktu platekrāna izšķirtspēju ar malu attiecību 16:9 vai 16:10, jo šie satura veidi tiek intensīvi adaptēti platekrāna pieredzei. Savukārt biznesa aplikācijām labāk patīk dzīvot 4:3 ekrānos, jo pa vertikāli ir tik pat daudz ko rādīt kā pa horizontāli, vai dažreiz pat vairāk, kas ļauj efektīvāk izmantot cilvēka organismā iebūvēto acu un galvas grozīšanas mehānismu. Sīkāk par to, kāda ekrāna malu attiecība ir katrai izšķirtspējai var uzzināt šeit. Vēl viens princips, ko vajadzētu ņemt vērā – nepērciet MacBook Pro, kam nav Retina. Manuprāt tas ir tas pats, kas pirkt Porsche bez lietajiem diskiem. (lasīt – ar kalpakiem)

Baterijas mūžs un strāvas padeve

Pirms runāt par procesoriem, RAMiem un citām elektroniskām lietām, vajadzētu padomāt par to, ko sagaidi no datora atvienojot to no strāvas. Baterijas mūžu nosaka vairāki faktori, galvenokārt tas ir datora paša izmērs dēļ vienkārša iemesla – lielākā datorā var iebāzt lielāku akumulatoru, kas turēs ilgāk. Ražotāji = uzmetēji, tamdēļ akli paļauties uz akumulatora izmēru arī nevajadzētu un zināmu  vērību vajadzētu pievērst akumulatora šūnu skaitam. Dažreiz viena un tā paša modeļa portatīvais dators ar pārdesmit latu atšķirību var atšķirties baterijas ietilpībā pat par 100%, kas, piemēram, 4 cell un 8 cell baterijas gadījumā būtu apmēram 3 vai 6 stundas darba bez rozetes padeves pie vidējas noslodzes vidusmēra datorā, attiecīgi.

Otrs aspekts ir lādēšanas iekārtas izmērs un svars. Bieži vien tu iegādājies super-duper miniatūru datoru, bet lādētājs ir tāds klucis, ka varētu zirgu nosist ar vienu piegājienu. Toties jāņem vērā, ka maza izmēra lādētājiem ir tendence ilgāk lādēt, kā arī biežāk nosprāgt. Balanss starp mobilitāti un lādēšanas ērtību ir svarīgs. Ceļotājiem noteikti jāparakstās uz maziem lādētājiem un ilgu akumulatora mūžu, jo var gadīties, ka uzlādēt varēs tikai vakarpusē esot viesnīcā, bet izlidot nākas jau 6 no rīta, kas, intensīvi lietojot, datoru “izēd” jau ap 16:00

Vēl par baterijas mūžu varu piebilst – nelolo izlūzijas, ka varēsi uz FullHD datora pļavas vidū stundām spēlēt 3D spēles vai lūrēt filmas uzgriežot ekrāna gaišumu uz maksimumu. Grafiskā veiktspēja prasa strāvu, tamdēļ visas pieminētās stundas drīzāk būs interneta pārlūkošana vai epasta rakstīšana. Arī mūzikas klausīšanās prasa strāvu, jo mehāniski jākustina skaļruņa vai austiņu membrāna. Tamdēļ, ja tev rūp baterijas mūžs, nopērc ausīs bāžamās (in-ear) austiņas, nevis surround 5 skaļruņu mežstrādnieka komplektu. Zināmu vērību vajadzētu pievērst strāvas padeves kontaktam un pašas rozetes konstrukcijai. Ja ir iespēja datoru apčamdīt, tad notiekti palūdz lādētāju, iebāz to datorā un pārliecinies, ka tas turas perfekti, nečakarējas un nav viegli nolaužams izdarot neveiklu kustību. Šajā ziņā atkal jāpaslavē Apple par viņu magnētisko savienotāju, kas ir vienkārši ģeniāls.

Procesora saime un veiktspēja

Lai dators darbotos ātri un skaisti, svarīgākais elements ir procesors. Nevajag uzķerties uz visādiem i5 un i7 reklāmas trikiem. Šie procesori ikdienas lietotājiem neko nedod, ja vienīgi negrasies datoru izmantot intensīvai spēļu spēlēšanai, video apstrādei, vai arī grāmatvedības un citu datubāžu aplikāciju lietošanai. Patreiz Intel piekopj stratēģiju arī dažus labus švakus procesorus dēvēt par i7. Arī otrā grāvī nevajag lēkt un parakstīties uz visādiem 1GHz Atomiem. Labs procesors mūsdienās ir ar sekojošiem parametriem – takts frekvence vismaz 1.8 GHz vai vairāk, kodolu skaits 2 gab, vēlams ar HyperThreading, un L3 kešatmiņu ne mazāku par 2MB. Jebkurš procesors, kas iekļaujas šajos rādītājos būs ok priekš lielākās daļas darbību HD (1366 * 768) izšķirtspējā. Ir daži Celeron un Pentium modeļi, kuriem nav ne vainas. Piemēram šim datoram ir lielisks procesors par kuru nav jābaidās, kā arī nereāli zema cena.

Raksta tapšanas brīdī jāuzmanās no AMD mobilajiem procesoriem, jo AMD procesoriem parasti ir sliktāki energotaupības un siltuma izdales rādītāji, kas velk līdzi kaudzi ar blaknēm – lielāka dzese, līdz ar to lielāks svars, skaļāki ventilatori, dators karst, mazāks baterijas mūžs utt.

Noteikti pievērsiet uzmanību procesora arhitektūrai. Rekomendējamā arhitektūra ir Intel Haswell procesori ar 22nm tehnoloģisko procesu. Lētajā galā var ņemt Ivy Bridge, kas arī ir 22nm un viss ir kārtībā. Sandy bridge procesoru saimi var izvēlēties vienīgi jukušais, jo tā jau ir novecojusi tehnoloģija 32nm procesa varā, kas ir galīgi garām. Dateks.lv mājaslapā, sadaļā portatīvie datori, labajā pusē, “Filtros” ir ieraksts “Procesora Saime”, šī pati informācija arī ir datora aprakstā, kas ļaus jau izvēles brīdī atbrīvoties no novecojušas tehnoloģijas procesoriem.

Operētājsistēmas licence

Es teiktu, ka šī pozīcija ir visbūtiskākā, ne tikai no legalitātes viedokļa, bet arī no lietošanas ērtuma. Portatīvie datori sastāv no desmitiem dažādu iekārtu, katrai no kurām ir nepieciešami draiveri (dziņi?) Tie, kas ir kaut reizi mēģinājuši ieinstalēt visu, kas nepieciešams, lai varētu sākt lietot datoru no nulles, sapratīs, ko es ar to domāju. Ražotāja uzinstalētai operētājsistēmai viss jau ir iekšā, visi draiveri utt. Kā arī kaudze ar noderīgām (un arī nenoderīgām) programmām, kas ļauj sākt lietot datoru īsi pēc pirmās ieslēgšanas.

Otrkārt – atsevišķa Windows 10 cena ir ap 110 Eur, toties starpība cenā starp datoru, kam jau ir OS un tādu, kam nav ar vienādu tehnisko specifikāciju, starpība cenā ir niecīga, parasti 40 Eur robežās. Un 70 Eur par OS ir tikai tā saucamajai OEM licencei, jeb licencei, kura ir spēkā iegādājoties kopā vienā pirkuma dokumentā ar jaunu datoru. OS licence, ko drīkst pirkt un lietot pēc datora iegādes, iegādājoties to atsevišķā pirkuma dokumentā (Genuine Kit), maksā jau no 110 Eur. Tamdēļ šis jautājums ir jāapsver pirms datora iegādes un ne kā ne savādāk. Cita lieta ir korporatīvie uzņēmumi, kas parasti izmanto centralizētu OS instalēšanas risinājumu un lieto Windows Enterprise licences.

Attiecībā par citām operētājsistēmām, laba alternatīva Windows ir tas pats Mac OSX, kas pieejams uz Apple datoriem. Patiesību sakot, iegādāties Apple datoru bez OSX nav iespējams. No Linux paveidiem vērts būtu pieminēt Ubuntu un Suse. Tikai jāņem vērā, ka nomācošs vairums programmu, kuras lieto Windows lietotāji un OSX lietotāji, nebūs pieejamas. Toties būs pieejamas kaudze ar alternatīvām, kuras ir bez maksas un bieži vien spēj pildīt visas tās pašas funkcijas, ko sniedz komerciālie produkti. Noteikti ignorējiet tādu operētājsistēmas kā DOS. Patiesībā tas ir dators bez operētājsistēmas, kuram ir uzlikta aizvēsturiska bezmaksas OS (parasti FreeDOS), kas ļauj apiet tirdziecības aizliegumu ASV un citur, privātajam sektoram pārdot datorus bez operētājsistēmas, ar mēģinājumu apkarot pirātismu. Jo kam tad būtu derīgs “tukšs” dators, ja ne tūlītējai “nokačātas” OS uzlikšanai :).

Pēdējā, bet ne mazsvarīgākā lieta, kas arī saistīta ar nākamo virsrakstu, ir operētājsistēmas tehnoloģija (32bit vai 64bit). Uzreiz teikšu – 32bit tā ir vēsture, pērc tikai ar 64bitiem un nečakarējies. 32bit OS nespēj izmantot operatīvo atmiņu, kas ir vairāk par 4GB, kā arī ir pakāpeniski izzūdošs standarts. Nomācošais vairums 32bit aplikāciju spēj strādāt 64bit operētājistēmā bez problēmām.

Operatīvā atmiņa

RAM, jeb Operatīvā atmiņa ir svarīga lieta. Nepērc datoru, kurā RAM ir zem 4GB. Tas ir par maz, ja nu vienīgi datoru lietosi tikai interneta pārlūkošanai un dažiem Word dokumentiem. Toties 8GB lielākajai daļai lietotāju ir vairāk nekā pietiekoši. RAM ir nepieciešams, lai no (salīdzinoši) lēna cietā diska vai SSD, ielasītu operētājsistēmu un atvērtās programmas/failus daudz ātrākā vietā, kur procesors var darboties ar šiem datiem bez liekas bremzēšanas. Tamdēļ, ja sabāzīsi datorā 16GB RAM, bet nevērsi vaļā prasīgas programmas un milzīgus foto failus RAW formātā no augstas klases kameras, nekādu veiktspējas pieaugumu nesajutīsi.

Princips vienkāršs – parastam lietotājam 4GB, fotogrāfiem, mūziķiem, spēlmaņiem – 8GB vai 16GB. Portatīvais dators ir neliela izmēra, tamdēļ pievērs uzmanību tādam parametram, kā – brīvais atmiņas spraudņu skaits. Tas nozīmē to, ka – ja datorā jau ir 4GB, un atmiņas spraudņu skaits ir 2, bet brīvo spraudņu skaits 0, pielikt klāt 4GB un dabūt 8GB varēsi tikai izmetot miskastē jau datorā esošos 2GB + 2GB. Tamdēļ esi uzmanīgs. Brīvo spraudņu skaits 1 un kopējais spraudņu skaits 2, ir laba lieta uzlabojumu iespējām nākotnē.

Grafiskā karte

Ja esi kārtīgs spēlmanis, kam patīk Full HD izšķirtspējā spēlēt jaunākās spēles cienījamā veikspējā (lasi – bez raustīšanās un ar visiem efektiem ieslēgiem), aizmirsti par portatīvo datoru kā sugu. Tev nepieciešams kārtīgs galddators vai kāda no konsolēm. Ja esi ar mieru spēlēt kaut kā, tad rēķinies ar pamatīgu investīciju un palielu datora izmēru. Iedziļināties katras grafiskās kartes specifikācijā vienkārši nav reāli, tamdēļ ieteikšu pāris vadlīnijas, kā izvēlēties. Intel HD sērijas kartes ir integrētas pašā procesorā kā papildus kodols un spēs “pavilkt” tikai primitīvākās ar 3D ne visai apveltītās spēles, izņemot Intel HD4000 karti, kas jau kaut ko var.

Visas pārlūku spēles – Ferma, Travian utt. darbosies ar jebkuru karti, neko īpašu tur nevajag. 3D šaujamgabaliem un braucamgabaliem vajadzētu meklēt Radeon vai GeForce kartes, kuru veiktspēju vislabāk ir novērtēt nevis lasot bezjēdzīgu specifikāciju, bet modeļa numuru iekopējot Youtube meklētājā, kopā ar sava datora ekrāna izšķirtspēju. Tas, ko redzēsiet būs tas, ko dabūsiet iegādājoties šādu kombināciju. Otrs avots, ja tomēr gribas salīdzinājumu visādās veiktspējas noteikšanas programmās, var ierakstīt kartes modeli google meklētājā un atvērt pirmo Notebookcheck.net saiti. Šajā resursā ir ļoti labi salīdzināti karšu modeļi tieši skaitļos.

Cietais disks vai SSD

Ja portatīvajam datoram ir SSD, tad tur nav ko domāt – jāņem ciet! Portatīvā izmēra cietie diski ir lēni, skaļi, nedroši pret satricinājumiem un neefektīvi baterijas tērētāji. Ja tomēr nākas pirkt datoru ar cieto disku, tad 5400 apgriezienu disks ir standarts, 7200 būs ātrāks, bet skaļāks un “rijīgāks”, 4200 būs pārāk lēns, lai sauktu par jēdzīgu pirkumu. Vidusmēra lietotājam ar 120GB un uz augšu pietiek atliektiem galiem.

Priekš tiem, kas neko nekačā, var arī iztikt ar 60GB tikai lai  tiktu pie SSD par zemu cenu. Cieto disku vai SSD parasti var nomainīt piepērkot lielāku, ja gadījumā paliek par īsu. Tas gan nav nekāds mega-racionāli lēts solis, bet iespēja ir. Turklāt pāri palikušo disku var iemontēt šādā te traukā un lietot kā pārnēsājamo ārējo disku, lai nav jāmet ārā.

Korpusa kvalitāte

Plastmasa ir viens no nozīmīgākajiem izgudrojumiem pēdējā gadsimtā, toties datora korpusa kvalitātes ziņā, ja ir izvēle, ņemam alumīniju. Ja datoru nevar apčamdīt pirms iegādes, kā piemēram interneta bodēs, tomēr vajadzētu apčamdīt. Aizejam uz kādu lielveikalu, kur datori ir izlikti, pačamdam, telefonā sameklējam cik tāds maksā interneta bodē, mēģinām pielauzt veikalā nomest cenu, neļaujas – pērkam internetā. Ir vēl tāda lieta kā draugi, radi un darba vieta, kur arī bieži vien var datorus pačamdīt.

Ja pačamdīt vispār, vispār, vispār nav kur, tad droši pērciet Apple datorus. Šo izstrādājumu kvalitāte raksta tapšanas laikā ir augstākā kādu var izrakt, un nekas neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu mainīties. No “lētā gala” patreiz varu ieteikt Lenovo datorus, kam ir lēta plastmasa, bet izskatās cienījami un uz tausti ir ok. Lielākā daļa alumīnija datoru no HP, Dell un Asus ir arī ok, bet par pārējiem plastmasniekiem neko labu nevaru pateikt.

Garantija

Viens no būtiskākajiem aspektiem, kuru liela daļa gudrinieku palaiž garām. 3 gadu garantija būtu vēlamais variants, jo atspoguļo vidusmēra termiņu, kādu dators spēj kalpot kā mūsdienīga iekārta. 2 gadus nodrošina likums, bet tikai privātpersonām, tamdēļ pērkot Apple produkciju, kurai ir 1 gads, uz firmu – var nākties dārgi samaksāt par remontu. Cerēt un ticēt muļķībām, ka jūsu izvēlētais ražotājs/modelis utt. ir izturīgāks par pārējiem ir, mazākais, naivi. Datoriem ir brāķa procents, piekam samērā paliels. Tamdēļ iegādājoties datoru, tu piedalies loterijā par viņa nosprāgšanu. Jautāmums nav Vai dators nosprāgs, tikai – Kad? Un šajā ziņā – garantijai ir liela nozīme. Portatīvā datora komponentes ir dārgas pēc suņa, un jebkurš remonts par maksu ir idiotisms.

Vēl viens aspekts, kas jāņem vērā garantijas sakarā ir noskaidrot, kur atrodas garantijas servisi. Ir daži ražotāji, kā piemēram Sony un Lenovo, kam visi vai liela daļa modeļu tiek apkalpoti ārzemēs. Tamdēļ jārēķinās ar ilgāku remonta laiku. Ja vietējie servisi datoru remontē apmēram nedēļas laikā, tad tur būs tas pats dubultā. Arī servisa atrašanās pārdaugavā, priekš centra vai Juglas, vai pat Rīgā nedzīvojošām personām var būt kārtīgas mokas. Ir ražotāji un modeļi, kas paņem no mājām Rīgā un aizved atpakaļ, kad sataisīts, par baltu velti. Tamdēļ der zināt par tiem laicīgi.

Garantijas gadījumā nesteidzies stiept datoru pa taisno pie pārdevēja. Labāk pirms tam uzzvanīt, jo var gadīties, ka servisa centrs ir daudz tuvāk, vai pat savāc tavu datoru.Turklāt vest pa taisno uz oficiālo servisa centru ir daudz ātrāk nekā caur pārdēvēju, jo pārdevējs tāpat viņu vedīs, tikai… vēlāk, kad būs laiks vai sakritīs maršruts ar citu piegādi. Tas pats attiecas uz preces savākšanu no garantijas remonta.

Citas svarīgas nianses

Ekrāna pārklājums mēdz būt 2 viedu, Glare, jeb atstarojošs un Matte/Anti-Glare, jeb gaismu izkaisošs. Otrais variants skaitās labāks un ir pieejams dārgākiem, biznesa klases datoriem. Ir ražotāji, kā piemēram Samsung, kas praktiski visus modeļus aprīko ar Antiglare. Gods un slava viņiem!

No sīkumiem vajadzētu papētīt vai datoram ir Bluetooth, jo lietot bezvadu peli ar papildus USB spraudni, kas rēgojas ārā no datora, ir stulbums. Wifi ātrumam arī ir nozīme, tamdēļ vajadzētu tiekties uz Wireless N standartu, kam ir 300MBs caurlaidība.

Ja grasies portatīvo datoru izmanto prezentācijām, vai slēgt pie televizora/monitora, notiekti pārliecinies, ka ir pieejama atbilstoša TV izeja. Biznesa vidē vēl joprojām pamatīgi dominē aizvēsturiskais D-Sub spraudnis, tamdēļ bez tā pieslēgties pie 80% esošo projektoru nekā nesanāks. Kopsummā vajadzētu papētīt, kādas izejas/ieejas datoram ir, lai varētu pieslēgt visu, ko sirds kāro.

Neaizmirsti klaviatūras valodu. Ja nākas rakstīt krievu fontā, vai sieva/vīrs/kolēģis vai kāds cits, ar ko var nākties datoru dalīt ir krievvalodīgais, tad jāņem ENG/RUS klaviatūra. Citādi – tāda klaviatūra ar diviem burtu tipiem pamatīgi traucē tiem, kas nemāk rakstīt neskatoties uz taustiņiem.

Kamera/mikrofons – mūsdienās tas ir standarts praktiski visos datoros, bet pārbaudīt vajag, vai tādi zvēri vispār datorā ir iebūvēti, jo var gadīties, ka nav un tad ir ziepes.

Dāvanā soma – sīkums, bet patīkami, kā arī lietderīgi. Daži ražotāji visiem savu portatīvo datoru konkrētiem modeļiem dod līdzi somu. Piem. HP savai Probook sērijai. Noskaidrot to ir svarīgi dēļ diviem aspektiem – ja somas nav, nāksies pirkt. Ja soma ir – nenopirkt vēl vienu lieku somu pērkot datoru. Jo ne visi tirgotāji spēj izsekot saviem pasūtījumiem vai tos pārbauda, lai jums aizrādītu par iespējamo dubultpirkumu.

Ja esi pāķis, kuram pieejams tikai mobilais internets, vai cilvēks mūžīgi ceļā, noteikti painteresējies par datoru ar 3G. Tas nozīmē, ka datorā ir SIM kartes vieta, un nebūs jākrāmējas ar neērtām ārējām USB iekārtām.

Ja esi grāmatvede vai matemātiķis, paskaties, vai datoram ir Numpad, jeb klaviatūras ciparnīca. Mēdz būt, ka daudziem 15.6″datoriem tādas nav, piem HP Pavilion sērijai. Un bez Numpad Excel atkarībniekiem ir dimbā.

Touchscreen – itkā nevajadzīga lieta portatīvajā datorā, jo ir touchpad vai pele. Bet ja tev ir mazs bērns, tad būsi spiests pats skraidīt un pārslēgt Youtube multenes, katru reizi kad viņas beigsies 🙂

Karšu lasītājs – ja tev ir foto kamera, kuru lieto regulāri, tad SD karšu lasītājs ir ticamākā prasība. Lai pārkopētu bildes, nav jāslēdz klāt pats fotoaparāts un kartiņu var nolasīt “pa taisno”. Ērti.

Kopš USB zibatmiņa un internets ir ātri un pieejami, SD un DVD iekārtas vairs īsti nav vajadzīgas. Tomēr padomā, ja tev ir krājumi, vai pāķos nav neta un ir DVD noma, tad pilnībā neatsakies no šīs tehnoloģijas un pārbaudi, vai attiecīgais diskdzinis datorā ir iebūvēts.

Svaram ir nozīme, tamdēļ palūko, vai tevis izvēlētais Ultrabook gadījumā nav no svina vai Urāna. Jo izmērs ne vienmēr nosaka, cik smaga tā manta ir, un paļaujoties vien uz acumēru var nākties vilties.

Atgriešanas iespējas

Ja gadījumā esi iegrābies un nekas nepatīk un datoru nopircis interna piedāvājuma, pastkastītes vai cita distances līguma varā, tad 14 dienu laikā vari atgriezt preci atpakaļ saņemot naudu pilnā apmērā. Toties jāzina pāris svarīgas lietas:

  • Atgriez tikai tad, ja patiešām nepatīk vai neapmierina un tam ir pamats – pārdevējam tas rada zaudējumus tirgot izpakotu preci, tamdēļ viņš var apvainoties un ar tevi nekad vairs nesadarboties.
  • Saglabā pilnīgi visu iepakojumu, nenošmulē un nesaskrāpē neko – datoru glancētās virsmas saskrāpējas līdzko viņām pieskaries, vai kaut vai uzliec virsū papīra lapu. Tas rada mikro švīkas, kuras pārdevējam dod iespēju tev atteikt atgriešanu dēļ fiziska vizuāla bojājuma.
  • Neinstalē OS un neslēdz iekšā datoru, kuram ir preinstalēta OS pirms neesi pārliecinājies, ka viss pārējais tevi apmierina – preci likums ļauj atgriezt tikai gadījumā, ja tā ir apgriezta sākotnējā stāvoklī. Aktivēta, uzinstalēta un citādi sačakarēta programmatūra pārdevējam neļauj preci atgriezt vairumtirgotājam, un viņš tieksies izmantot likumu lai tev atteiktu pat tad, ja būsi zelta klients.
  • Izturies ar cieņu pret pārdevēju, un respektē viņa intereses – jebkurš pārdevējs var tikt vaļā no lielākā daudzuma preču to atgriežot vairumtirgotājam, bet tikai gadījumā, ja prece tiek atgriezta ideālā vizuālā stāvoklī, pilnā iepakojumā līdz pat plēvēm utt. Ja esi iegrābies un vēlies citu modeli, pērc tur pat. Tādā veidā pārdevējs nezaudēs peļņu un būs laipnāks nekā, ja vienkārši paņemsi naudu un aizskriesi citur.
  • Savas tiesības pieprasi mierīgi, ar maigumu un mīlestību, un…. rakstiskā formā. Pārdevējiem nepatīk cilvēki, kas ienesās veikalā, kurā ir citi pircēji un skaļi nobrēc, ka vēlas atgriezt datoru un izkliedz pārdevēja pārstāvim sejā savas tiesības.
  • Painteresējies – vai gadījumā tev vispār ir tiesības uz maiņu, pirms tev par pretējo norāda rakstiskā formā. Neprasi patērētāja tiesības, ja esi pircis preci kā juridiska persona, vai kaut kur pasējis pirkuma dokumentus.
  • Ja arī tev tiesību uz nomaiņu kā juridiskai personai nav, ja esi lojāls klients, kas māk mīļi palūgt, pārdevējs pacentīsies sameklēt risinājumu tev palīdzēt.

Ja pēc visa šī informācijas blāķa tev vēl ir kādas neskaidrības, tad man ir skaidrs, ka neesi visu kārtīgi izlasījis :), bet ja esi, tad uzdot savu ūber specifisko jautājumu zemāk esošajā komentāru slejā. Uz komentāriem cenšos atbildēt 100%, un vismaz reizi nedēļā.

211 Comments for Kā pareizi izvēlēties portatīvo datoru?

Egils Zonde

Es tomēr ieteiktu dzīvot laikam līdzi, kā arī pirkt datoru ar operētājsistēmu: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/120173_hewlett_packard_250_g4_15_6_core_i3_5005u_4gb_1tb_windows_10_pro

Girts Jermolovs

Sveiki, nezinu kādu portatīvo datoru izvēlēties., skatos robežās līdz 550e,

Egils Zonde

Tikai un vienīgi ar Intel procesoru. AMD procesori tiek ražoti aizvēsturiskā 28nm procesā un līdz ar to karst kā nelaime. Lai es kaut ko varētu ieteikt, vajadzētu definēt prasības.

Girts Jermolovs

Paldies par atbildi, beigās izvēlējos šo datoru, pieliku bišķi klāt naudiņu acer aspire e5572g nxmv2el026

Egils Zonde

Veiksmi!

Linda Tunte

Sveiciens! Vai varu uzzināt šī raksta autora e-pasta adresi? Dikti interesē viens jautājums. 🙂

Ričards Berķis

Sveiks Egil.velos pirkt portativo datoru,bet nezinu kads butu ideals,velos lai vins nelago,un nav nekadas aizkersanas,velos vinu pirkt pa kautkadiem 200euro.

Kaspars

Sveiks, Ričard,

Par gluži 200EUR piedāvājums nav plašs, taču par 220EUR ir pieejams uzticamā ražotāja Lenovo portatīvais http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/120162_lenovo_b50_45_15_6_amd_e1_6010_1_35ghz_2gb_500gb_dos

olegs lauraitis

Sveiki vēlējos pajautāt cik labs vai slikts ir Acer aspire v15. V3-574-73z1
Parametri
Intel core i7-5557u 3,1 GHz with turbo boost up to 3,4 GHz
Intel iris graphics 6100 up to 3839 MB dynamic video memory
16 gbDDR3 L memory 1000 GB hdd

Kaspars

Sveiks Oļeg,
Tevis minētais modelis būs labs ne tikai darbam ar dokumentiem, bet arī ar bilžu, video apstrādi, jo ir labs displeja panelis ar plašu skata leņķi.
Par spēlēm gan var aizmirst, jo ir tikai procesorā integrētā grafiskā karte, kura nav paredzēta spēlēm.
Ja tomēr gribas ko paspēlēt, ieteiktu ko šādu:
http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/112435_lenovo_ideapad_y50_70_black_15_6_core_i5_4210h_8gb_1tb_8gb_ssd_cache_geforce_gtx960m_4gb_windows_8_1

olegs lauraitis

Itka ar spēlēm īpaši neaizraujos,vai šim modelim ir iespēja ievietot geforce kādu no šī ražotāja video kartēm? Un ja ir kāda būtu idealaka?

Kaspars

Pamatā visi portatīvie ir ar uzlodētu grafiskās kartes procesoru uz pamatplates:
http://i2.wp.com/laptopmedia.com/wp-content/uploads/2015/03/DSC05882.jpg
Tā kā nekāda GPU maiņa nesanāks.

Minētajam Y50-70 jau pamata specifikācijā ir jaudīga GeForce GTX960M grafiskā karte, kura spēs tikt galā ar praktiski jebkuru mūsdienu datorspēli arī pie augstiem iestatījumiem.

olegs lauraitis

Labdien Kaspar! No šiem dzlziem neko nesaprotu sanāk ka nevaru ievietot jaudīgāku video karti?un cik saprotu ka šim modelim jau ir jaudīga videokarte,jeb es kļūdos? Varētu mani mazliet apgaismot jo tiešām ziņu no siem dzelz gabaliem tik ka ieslēgt un izslēgt.

Kaspars

Ne tam Acer, ne manis minētajam Lenovo video karti nomainīt nevar, jo tā ir uzlodēta uz pamatplates. Manis ieteiktajam Lenovo ir jaudīga GeForce GTX960M komplektācijā, Tevis minētais, cik var spriest no specifikācijas, ir aprīkots tikai ar procesorā esošo grafisko karti Intel iris graphics 6100, kura nav paredzēta spēlēm.

olegs lauraitis

Paldies par atbildi,laptops jau kādu laik ir kā iegādāts par 700eiro mēģinu tagad saprast vai par šādu naudinju neesmu iegrābies?

liene

Vari ieteikt laptopu kurš varētu pavilkt rise of tomb raider un the witcher 3 vismaz uz high settingiem

Kaspars

Uz High, nevis Very High, jaunais Tomb Rider ies gludi tikai ar šādas klases portatīvo datoru
http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/126104_microstar_gs70_6qe_stealth_pro_17_3_core_i7_6700hq_16gb_1tb_256gb_ssd_geforce_gtx970m_3gb_windows_10_home
P.s. šim Tomb Riders ir dāvanā 🙂

Janis

Sveiki!

Vēlējot jautāt viedkli par šo datoru:
https://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/136568_asus_x540sa_xx001d_black_15_6_hd_celeron_n3050_1_6ghz_2gb_500gb_dos_eng_kbd

Vajadzīgs
pamatlietām cilvēkam virs 50 gadiem- internets, youtube, kāda spēle no
draugiem,skype sarunas, video un bildes. Respektīvi nekas baigi prasīgs.

Vai ar šādu datoru to varēs pavilkt? un vai kategorijā līdz 250 eiro vispār ir vērts pirkt datoru?

Kaspars

Jāni,
Jā, protams, dators būs pietiekoši labs darbam ar internetu un pamata lietām.

Mika ♥

Sveiki! Velos nopirk jaunu datoru studiju vajadzibam! Vajadzigs labs dators, kurs vilktu 3D Max, Photoshop, ArchiCad, AutoCad un CorelDraw. Kadu man datoru labak izveleties?!

Kaspars

Darbam ar prasīgām aplikācijām svarīgs ir startēšanās laiks, kā arī cik ātri strādās filtru, efektu utt. uzlikšana. Tāpēc būtiski būtu izvēlēties datoru ar SSD disku un maksimāli jaudīgu procesoru.
Viens no lētākajiem, kurš Tev derēs, ir šis
http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/112704_lenovo_ideapad_z51_70_black_15_6_core_i5_5200u_8gb_1tb_8gb_ssd_cache_radeon_r9_m375_windows_8_1

Mazliet labāks risinājums
http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/109882_hewlett_packard_probook_450_g2_15_6_core_i5_5200u_8gb_256gb_ssd_win7_pro_64bit

Izcils risinājums darbam ar grafiskās apstrādes programmām
http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/127625_lenovo_ideapad_y700_black_15_6_fhd_core_i7_6700hq_16gb_256gb_ssd_geforce_gtx960m_4gb_dos

Dace

Labdien!
Gribu iegādāties dēlam, 8.klase, jaunu datoru skolas vajadzībām un vienkārši, lai mājās būtu dators, jo pārsvarā jau viss tiek darīts Iphonā :), dažādu projektu veikšanai PowerPont utt. Iepriekšējais ir galīgi dabeigts ar vīrusiem no spēlēm !!! Tapēc jauno datoru nevajag pielāgot spēlēm. No datoriem neko nesaprotu, līdz ar to nemāku pat pareizi un tehniski jautājumu uzdot, kādu datoru vajag 🙂 Bet ceru, ka manu jautājumu un vēlmi sapratāt…

Kaspars

Sveika Dace,

Ar jaunāko Windows 10 operētājsistēmu un pietiekoši jaudīgu procesoru, lai Microsoft Office produkti, kā arī interneta pārlūks darbotos bez aizķeršanās, ieteiktu šādu datoru:

http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/124196_lenovo_ideapad_100_15_6_pentium_n3540_2_16ghz_4gb_500gb_wndows_10_home

Dace

Liels paldies, tas būtu 1.variants un ko jūs sakiet par tiem 2 linkiem,ko pievienoju?

Kaspars

Par Apple iMaciem varu teikt tikai to, ka par 1000EUR var iegādāties ievērojami jaudīgāku datoru ar Windows operētājsistēmu, kvalitatīvāku monitoru komplektā.

500EUR vērtu stacionārā datora ieteikumu var redzēt šeit
http://www.toppc.lv/2016/01/04/ka-izveleties-datoru-2016-gadam/ Komplektācija var tikt pielāgota utt.

Liga Embute

Čau! Ir doma iegādāties Lenovo (no lētā gala)…, bet nezinu kāpēc 10 windows liek baidīties..?! Pierasts pie 7 windows…, kurš , tomēr, ir labāks?

Kaspars

Sveika, Līga,
ar ko tad Windows 7 ir labāks? 🙂
Ja sanāk strādāt ar vairākām aplikācijām vienlaicīgi, tad viennozīmīgi Windows 10 būs ērtāks. Kad pamēģināsi – sapratīsi. Uz Windows 10 ir arī daudz vieglāk kontrolēt procesus, kuri startējas kopā ar Windows. Viss ir viegli un ērti atrodams iekš TaskManager. Tāpat ir pieejams arī virtuālais asistents Cortana un, protams, Windows Store, kur tikt pie kaudzes ar interesantām aplikācijām bez nekādas sarežģītas instalācijas… Uzskaitīt varētu daudz.. Kā arī nevajag aizmirst, ka Windows 10, pēc Microsoft vārdiem, ir pēdējā Windows relīze un atjauninājumi notiek tikai caur Windows Updates. Tā kā laiks vien sākt to lietot, jo Windows 10 šeit ir uz palikšanu.

Liga Embute

Kāpēc, tad portatīvie datori ar windows 7 parasti cenas ziņā atšķirās? (maksā krietni dārgāk..), savukārt ar windows 10 – krietni lētāk…, kāda loģika..?! 🙂

Kaspars

Līga, ja arī vēl kaut kur atrodi kādu senu Windows 7 portatīvo, tad tas ir noliktavas pārpalikums. Cena var būt atkarīga no tā, kāda relīze ir uz šī datora, piemēram, vai tas ir Windows 7 Pro, kurš, protams, bija dārgs. Kā arī Win 7 Pro ir uz senākiem flagmaņiem.
Ja skatamies uz Windows 8 un Windows 10 datoriem, tad arī jāņem vērā, ka Windows 10 datori, visticamāk, būs lētāki, jo ir izmantotas mūsdienīgākas komponentes, kuras spēj piedāvāt to pašu jaudu, ko seno laiku high-end datori, taču mūsdienās tādas pašas jaudas komponente neskaitas nekas iespaidīgs un maksā relatīvi maz.
Joprojām gaidu atbildi, ar ko tad Windows 7 ir labāks?

Liga Embute

Pierastāks, un esmu dzirdējusi, ka daudzi, kas no windows 7 pāriet uz windows 10 ir neapmierināti…, pati neesmu to izmēģinājusi… Vēl pēdējais jaut. no manas puses – ja meklēju datoru braukāšanai uz ārzemēm (tātad bieži pārvadāšu) un interneta pārlūkam+ norēķini, vai derēs šis http://www.dateks.lv/cenas/portativie-datori/128698_lenovo_ideapad_100s_14_red_14_hd_celeron_n3150_1_6ghz_2gb_32gb_emmc_windows_10_home

Kaspars

Tie, kuri ir neapmierināti ar Windows 10, visticamāk, ir neapmierināti arī ar dzīves pārmaiņām, kad vairs nav Kolhozi utt. Viens ir droši, kad būsi palietojusi Windows 10 vismaz sešus mēnešus, atpakaļ vairs nevēlēsies atskatīties.

Jā, Tevis izvēlētais Lenovo dators būs labs darbam ar interneta pārlūku un vienkāršākajām ofisa aplikācijām. Ņem vērā, ka Tev paliek vien 32GB atmiņa, no kuras lielu daļu aizņems operētājsistēma. Tātad pamatā darbam jānotiek vien caur interneta pārlūku, jo lokālām instalācijām gluži vienkārši nebūs vairs vietas.

Turpat blakus ir pieejams arī neitrālākas krāsas dators, diemžēl, par 8EUR vairāk

http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/127909_lenovo_ideapad_100s_14_silver_14_hd_tn_celeron_n3150_1_6ghz_2gb_32gb_emmc_windows_10_home

Liga Embute

Ko nozīmē lokālas instalācijas? Man ir vajadzīga antivīrusa programma, programmas , lai brīvi skatītos TV pārraides un you tubi…Vai tām vietas pietiks? Man nav ne jausmas, ar ko nodrošina windows 10 ?

Kaspars

Windows 10 piedāvā jau iebūvētu antivīrusa programmatūru – Windows Defender. Youtube utt. ir pieejams caur interneta pārlūku, piemēram, Firefox, Chrome utt., tam, protams, vietas pietiks.
Nesarežģī domas ar to, ka uz datora ir Windows 10. Tā ir tikai priekšrocība un tajā neiztrūks nekas, kas ir uz vecā Windows 7.
Lokāla instalācija ir programmatūra, kuru instalēsi uz datora cietā diska, kurš ir salīdzinoši zemas ietilpības – 32GB. Taču pašām pamata lietām pietiks.

Liga Embute

Nu, tad ar pamatu man arī pietiks! Paldies, par info! 🙂

Sabīne

Sveiki!
Ko sakat par sakat par šo datoru? Vairāk gan mājas vajadzībām un studijām nepieciešams. Internetam , youtube, tvplay , word, excel, powerpoint,bildes apstrādāt…

http://www.dateks.lv/cenas/portativie-datori/127916_dell_inspiron_15_5558_silver_15_6_hd_core_i3_5005u_4gb_1tb_windows_10_home

Skatos ka vairāk iesakat lenovo vai hp. Vai dell būs sliktāks?
Labrāt gan iegādātos cenā līdz 400€ . Varbūt izvēlēties ko citu, labāku par manis noskatito ?

Liels paldies jau iepriekš!

Kaspars

Sveika, Sabīne,

Tevis izvēlētais Dell ir tieši labāks par tā paša cenu diapazona citu ražotāju datoriem ar to, ka tā uzbūve ir kvalitatīvāka un attiecīgi dzīves laiks ilgāks, jo nekas nesāks ļodzīties utt.

Dells arī veiksmīgi uzbūvējuši konkrēto modeli, ka tā svars ir nieka 2.0kg.

Ja gribas pavisam nedaudz ietaupīt, vari ņemt modeli ar 500GB cieto disku, bet ar tādu pašu specifikāciju

http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/129196_dell_inspiron_15_3542_black_15_6_hd_core_i3_4005u_4gb_500gb_windows_10_home

Dainis Dāboliņš

Paldies par rakstu.
Manu izvēli piesaista Lenovo datori bez operētājsistēmas. Vai ir iespējami varianti kad šo datoru “dzelži” ( piem. Wi-fi, skārienplaknis vai videokarte ) neatbalsta atvērto kodu draiverus? līdz ar to nav iespējama pilnvērtīga Linux OS darbība. Cik te patiesības, cik ne? Līdz šim esu licis Linux uz dažiem Acer datoriem un nekādu problēmu nav bijis, varbūt sagadīšanās?

Dainis Dāboliņš

Pasūtīju RD veikalā un gandrīz jau nopirku, bet… izrādījās ka viņam nebija ne IPS ekrāns, ne FullHD izšķirtspēja. Bēdīgi.

Dainis Dāboliņš

Egīl, savā rakstā minēji, ka garantijas remontu daļai Lenovo datoru veic ārpus Latvijas. Kā ir ar Lenovo ThinkPad?
Iepriekšējais pirkums izgāzās. tagad pēc parametriem pieņemamāks šķiet
http://www.dateks.lv/cenas/portativie-datori/126277_lenovo_thinkpad_e460_14_fhd_ips_core_i5_6200u_4gb_500gb_radeon_r7_m360_2gb_windows_10_pro

Kaspars

Sveiks, Daini,

Lenovo ThinkPad sērijas datorus labo ServiceNet, Mūkusalas ielā.
P.s. Pirms iegādes vari vēlreiz noprecizēt ar operatoru.

Kintija Barisa

Sveicināti. Varbūt kaut kur jau ir . Bet steidzami vajadzīgs gudrs ieteikums. Iesakiet labu nedārgu vidēji 700-800€ portatīvo datoru. Kur iespējams spēlēt spēli ka WOW … Paldies.

Kaspars

Sveika Kintija,

jebkura datorspēle ar cienījamiem iestatījumiem labi darbosies uz šī Lenovo IdeaPad datorspēļu sērijas datora:

http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/127624_lenovo_ideapad_y700_black_15_6_fhd_core_i5_6300hq_8gb_1tb_geforce_gtx960m_2gb_windows_10_home

Kaspars

Sveika,
Izvēlētie datori par savu cenu būs labi minētajām vajadzībām.

Vendija

Kompis strādā praktiski 10 – 12 h dienā, pamatā Words, Excel, nets; reizēm SPSS. Taču daudz fotku, audio un video failu vajag uzglabāt. Regulāri pārvietojos ar kompi, tepat LV, arī aiz robežām, dikti smagu negribas, bet par 13,3′ neesmu īpaši sajūsmā.., kā teicu – darbs pie kompja regulārs un ilgs.., redze.. Tiešām gribas sakarīgu kompi vismaz 3-4 gadiem. Varu tam tērēt no 800 līdz kādiem 1200. Ko Jūs ieteiktu?

Gints

Amerikā ir portatīvie datori, kuri ir domāti tikai interneta pārlūkošanai – bez iekšējās atmiņas. Visu glabājamo informāciju glabā ārēji vai mākoņos. Līdz ar to lētāki. Vai Latvijā tādi ir?

Ivo

Sveiks!

Paldies par rakstu, tiešām palīdzēja saprast dažas neskaidrības par portatīvajiem.

Vēlos uzzināt, vai šis dators būtu pietiekams mācībām augstskolā un ikdienai? https://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/135955_hewlett_packard_250_g5_dark_ash_silver_15_6_hd_pentium_n3710_4gb_128gb_ssd_windows_10_home
Nedaudz nobiedēja, ka tam ir 1,60 Ghz. Tas nav par maz?

Juris

Man nepieciešams dators, kuru varetu lietot mācībām, daudz bilžu uzglabāšanai. Netaisos spēlēt spēles. Datoram jādzīvo ilgs mūžs, jo ik pēc 2 gadiem jaunu pirkt netaisos.