Kā pareizi izvēlēties portatīvo datoru?

Ievietoja:     Birkas:      Pievienots:  March 31, 2015  |  211 Comments

Ja ar āmuru esi atvēzējies virs cūciņas, lai beidzot tiktu pie portatīvā datora, tad neizsvied savu sūri krāto naudu vējā! Kā jau raksta virsrakstā ar melnu patiesību uz balta fona rakstīts, portatīvo datoru vajag izvēlēties. Un nevis šā vai tā, bet gan Pareizi. Un Kā pareizi izvēlēties – uzminēji, es tev tūliņ` pastāstīšu. Galvenie kritēriji portatīvā datora izvēlē ir….

Ekrāna izmērs.

Izmērs ir tas, kas nosaka, kā šo iekārtu grasies lietot. Tiek mērīts centimetros sākot no dzimumlo…. atvainojos, collās pa datora diagonāli no ekrāna viena stūra līdz otram. 🙂 Patreiz klasiskais izmērs ir 15.6″,kas arī būs vislētākais variants (sākot no 350EUR dažiem modeļiem). Ja plāno lietot šāda izmēra datoru, tad rēķinies, ka lielākoties šo datoru turēsi uz galda. Ja naudiņas kabatā ir pāri 500 Eur, var domāt par 13.3″-14″, kas patreiz ir visoptimālākais variants. Tikai uzmanies no ražojumiem, kam attālums no ekrāna malas līdz datora faktiskajai malai ir pāris centimetri. Šajā situācijā tu it kā tiec pie 13.3″-14″ ekrāna, bet pats dators ir lielāks nekā tam vajadzētu būt. Šis Asus modelis parāda kā jābūt, savukārt šis Acer, kā nevajadzētu būt.

Attiecībā uz to, cik informācijas redzēsi uz ekrāna, tad patreiz klasika skaitās HD, jeb 1366px * 768px, kas lielākoties ir vienāda abu minēto izmēru saimēm. Toties ar mazāka ekrāna izmēru jārēķinās arī ar mazākiem burtiņiem pie vienādas izšķirtspējas. Ja vēlies lielāku izšķirtspēju par mazu naudiņu, vari ķerties pie 17.3″ izmēra, bet svara ziņā tas ir pilnīgs vāks, tamdēļ šis izmērs ir attiecināms uz datoru klasi, kuru ne par velti dēvē par galddatora aizstājējiem. Izvēlies tādu monstru, ja esi riktīgs, muskuļains vecis, vai arī riktīgi drukna tante, kā arī gadījumos, kad datoru kustināt negrasies. Ja esi smuka dāmīte un gribi datoru iestutēt rokassomā un glauni izvilkt to laukā turot divos pirkstos, tad var domāt arī par ultraportatīvo 11.6″ vai mazāku ekrāna izmēru, tomēr kaut cik jēdzīgi tehniskie parametri šādam datoram sākas no 500 Eur, kur atrodas samērā neglītas iekārtas. Tomēr smukām dāmītēm neizskaidrojamu iemeslu dēļ vienmēr ir pavairāk naudiņas, tamdēļ varu pačukstēt – Apple ar Macbook Pro šajā nišā ir pārliecinošs līderis

Ekrāna izšķirtspēja

Šim kritērijam ir milzu nozīme. To mēra pikseļos, jeb mazajos punktiņos pa horizontāli un vertikāli, no kuriem sastāv attēls. Jo vairāk šo punktiņu, jo “asāka bilde” un ekrānā salien vairāk informācijas. Kā jau minēju, klasika ir 1366 * 768, kas ir ok, bet nav lieliski. Ja uz 13.3″ vai mazāka ekrāna šī izšķirtspēja izskatās labi, tad uz 15.6″ jau vairs nē. Attēls ir graudains un riebīgs. Ja vēlies labāku izšķirspēju, tad jādomā par Full HD vai pat Retina (1920 x 1080 un 2880/2560 x 1600 respektīvi) Retina vispār ir super, jo pikseļus nevar saskatīt dēļ pašas acs tīklenes izšķirtspējas sliekšņa. Līdz ar to varam pat droši teikt, ka labāku izšķirtspēju par Retina nemaz nevar vēlēties. Mūsdienās datorus ar lielas  izšķirtspējas ekrāniem var dabūt jau 350EUR robežās,bet par augstākām izšķirtspējām nāksies šķirties no štukas.

Otrs mīnuss ir veiktspēja. Lai “pabarotu” Retina vai FullHD datoru ar pikseļiem, visa veida integrētās grafiskās kartes var aizmirst. Un var sanākt ziepes, itkā tev ir dators ar FullHD, bet kompresētu FullHD straumējumu no Youtube bez raustīšanās nepaskatīsies. Nāksies vien atkāpties uz HD, kas atkal ir sviests. Ir vēl arī visādas citas, eksotiskākas izšķirtspējas. Lai neapjuktu, vajadzētu vadīties pēc sekojoša principa – filmām un spēlēm es ieteiktu platekrāna izšķirtspēju ar malu attiecību 16:9 vai 16:10, jo šie satura veidi tiek intensīvi adaptēti platekrāna pieredzei. Savukārt biznesa aplikācijām labāk patīk dzīvot 4:3 ekrānos, jo pa vertikāli ir tik pat daudz ko rādīt kā pa horizontāli, vai dažreiz pat vairāk, kas ļauj efektīvāk izmantot cilvēka organismā iebūvēto acu un galvas grozīšanas mehānismu. Sīkāk par to, kāda ekrāna malu attiecība ir katrai izšķirtspējai var uzzināt šeit. Vēl viens princips, ko vajadzētu ņemt vērā – nepērciet MacBook Pro, kam nav Retina. Manuprāt tas ir tas pats, kas pirkt Porsche bez lietajiem diskiem. (lasīt – ar kalpakiem)

Baterijas mūžs un strāvas padeve

Pirms runāt par procesoriem, RAMiem un citām elektroniskām lietām, vajadzētu padomāt par to, ko sagaidi no datora atvienojot to no strāvas. Baterijas mūžu nosaka vairāki faktori, galvenokārt tas ir datora paša izmērs dēļ vienkārša iemesla – lielākā datorā var iebāzt lielāku akumulatoru, kas turēs ilgāk. Ražotāji = uzmetēji, tamdēļ akli paļauties uz akumulatora izmēru arī nevajadzētu un zināmu  vērību vajadzētu pievērst akumulatora šūnu skaitam. Dažreiz viena un tā paša modeļa portatīvais dators ar pārdesmit latu atšķirību var atšķirties baterijas ietilpībā pat par 100%, kas, piemēram, 4 cell un 8 cell baterijas gadījumā būtu apmēram 3 vai 6 stundas darba bez rozetes padeves pie vidējas noslodzes vidusmēra datorā, attiecīgi.

Otrs aspekts ir lādēšanas iekārtas izmērs un svars. Bieži vien tu iegādājies super-duper miniatūru datoru, bet lādētājs ir tāds klucis, ka varētu zirgu nosist ar vienu piegājienu. Toties jāņem vērā, ka maza izmēra lādētājiem ir tendence ilgāk lādēt, kā arī biežāk nosprāgt. Balanss starp mobilitāti un lādēšanas ērtību ir svarīgs. Ceļotājiem noteikti jāparakstās uz maziem lādētājiem un ilgu akumulatora mūžu, jo var gadīties, ka uzlādēt varēs tikai vakarpusē esot viesnīcā, bet izlidot nākas jau 6 no rīta, kas, intensīvi lietojot, datoru “izēd” jau ap 16:00

Vēl par baterijas mūžu varu piebilst – nelolo izlūzijas, ka varēsi uz FullHD datora pļavas vidū stundām spēlēt 3D spēles vai lūrēt filmas uzgriežot ekrāna gaišumu uz maksimumu. Grafiskā veiktspēja prasa strāvu, tamdēļ visas pieminētās stundas drīzāk būs interneta pārlūkošana vai epasta rakstīšana. Arī mūzikas klausīšanās prasa strāvu, jo mehāniski jākustina skaļruņa vai austiņu membrāna. Tamdēļ, ja tev rūp baterijas mūžs, nopērc ausīs bāžamās (in-ear) austiņas, nevis surround 5 skaļruņu mežstrādnieka komplektu. Zināmu vērību vajadzētu pievērst strāvas padeves kontaktam un pašas rozetes konstrukcijai. Ja ir iespēja datoru apčamdīt, tad notiekti palūdz lādētāju, iebāz to datorā un pārliecinies, ka tas turas perfekti, nečakarējas un nav viegli nolaužams izdarot neveiklu kustību. Šajā ziņā atkal jāpaslavē Apple par viņu magnētisko savienotāju, kas ir vienkārši ģeniāls.

Procesora saime un veiktspēja

Lai dators darbotos ātri un skaisti, svarīgākais elements ir procesors. Nevajag uzķerties uz visādiem i5 un i7 reklāmas trikiem. Šie procesori ikdienas lietotājiem neko nedod, ja vienīgi negrasies datoru izmantot intensīvai spēļu spēlēšanai, video apstrādei, vai arī grāmatvedības un citu datubāžu aplikāciju lietošanai. Patreiz Intel piekopj stratēģiju arī dažus labus švakus procesorus dēvēt par i7. Arī otrā grāvī nevajag lēkt un parakstīties uz visādiem 1GHz Atomiem. Labs procesors mūsdienās ir ar sekojošiem parametriem – takts frekvence vismaz 1.8 GHz vai vairāk, kodolu skaits 2 gab, vēlams ar HyperThreading, un L3 kešatmiņu ne mazāku par 2MB. Jebkurš procesors, kas iekļaujas šajos rādītājos būs ok priekš lielākās daļas darbību HD (1366 * 768) izšķirtspējā. Ir daži Celeron un Pentium modeļi, kuriem nav ne vainas. Piemēram šim datoram ir lielisks procesors par kuru nav jābaidās, kā arī nereāli zema cena.

Raksta tapšanas brīdī jāuzmanās no AMD mobilajiem procesoriem, jo AMD procesoriem parasti ir sliktāki energotaupības un siltuma izdales rādītāji, kas velk līdzi kaudzi ar blaknēm – lielāka dzese, līdz ar to lielāks svars, skaļāki ventilatori, dators karst, mazāks baterijas mūžs utt.

Noteikti pievērsiet uzmanību procesora arhitektūrai. Rekomendējamā arhitektūra ir Intel Haswell procesori ar 22nm tehnoloģisko procesu. Lētajā galā var ņemt Ivy Bridge, kas arī ir 22nm un viss ir kārtībā. Sandy bridge procesoru saimi var izvēlēties vienīgi jukušais, jo tā jau ir novecojusi tehnoloģija 32nm procesa varā, kas ir galīgi garām. Dateks.lv mājaslapā, sadaļā portatīvie datori, labajā pusē, “Filtros” ir ieraksts “Procesora Saime”, šī pati informācija arī ir datora aprakstā, kas ļaus jau izvēles brīdī atbrīvoties no novecojušas tehnoloģijas procesoriem.

Operētājsistēmas licence

Es teiktu, ka šī pozīcija ir visbūtiskākā, ne tikai no legalitātes viedokļa, bet arī no lietošanas ērtuma. Portatīvie datori sastāv no desmitiem dažādu iekārtu, katrai no kurām ir nepieciešami draiveri (dziņi?) Tie, kas ir kaut reizi mēģinājuši ieinstalēt visu, kas nepieciešams, lai varētu sākt lietot datoru no nulles, sapratīs, ko es ar to domāju. Ražotāja uzinstalētai operētājsistēmai viss jau ir iekšā, visi draiveri utt. Kā arī kaudze ar noderīgām (un arī nenoderīgām) programmām, kas ļauj sākt lietot datoru īsi pēc pirmās ieslēgšanas.

Otrkārt – atsevišķa Windows 10 cena ir ap 110 Eur, toties starpība cenā starp datoru, kam jau ir OS un tādu, kam nav ar vienādu tehnisko specifikāciju, starpība cenā ir niecīga, parasti 40 Eur robežās. Un 70 Eur par OS ir tikai tā saucamajai OEM licencei, jeb licencei, kura ir spēkā iegādājoties kopā vienā pirkuma dokumentā ar jaunu datoru. OS licence, ko drīkst pirkt un lietot pēc datora iegādes, iegādājoties to atsevišķā pirkuma dokumentā (Genuine Kit), maksā jau no 110 Eur. Tamdēļ šis jautājums ir jāapsver pirms datora iegādes un ne kā ne savādāk. Cita lieta ir korporatīvie uzņēmumi, kas parasti izmanto centralizētu OS instalēšanas risinājumu un lieto Windows Enterprise licences.

Attiecībā par citām operētājsistēmām, laba alternatīva Windows ir tas pats Mac OSX, kas pieejams uz Apple datoriem. Patiesību sakot, iegādāties Apple datoru bez OSX nav iespējams. No Linux paveidiem vērts būtu pieminēt Ubuntu un Suse. Tikai jāņem vērā, ka nomācošs vairums programmu, kuras lieto Windows lietotāji un OSX lietotāji, nebūs pieejamas. Toties būs pieejamas kaudze ar alternatīvām, kuras ir bez maksas un bieži vien spēj pildīt visas tās pašas funkcijas, ko sniedz komerciālie produkti. Noteikti ignorējiet tādu operētājsistēmas kā DOS. Patiesībā tas ir dators bez operētājsistēmas, kuram ir uzlikta aizvēsturiska bezmaksas OS (parasti FreeDOS), kas ļauj apiet tirdziecības aizliegumu ASV un citur, privātajam sektoram pārdot datorus bez operētājsistēmas, ar mēģinājumu apkarot pirātismu. Jo kam tad būtu derīgs “tukšs” dators, ja ne tūlītējai “nokačātas” OS uzlikšanai :).

Pēdējā, bet ne mazsvarīgākā lieta, kas arī saistīta ar nākamo virsrakstu, ir operētājsistēmas tehnoloģija (32bit vai 64bit). Uzreiz teikšu – 32bit tā ir vēsture, pērc tikai ar 64bitiem un nečakarējies. 32bit OS nespēj izmantot operatīvo atmiņu, kas ir vairāk par 4GB, kā arī ir pakāpeniski izzūdošs standarts. Nomācošais vairums 32bit aplikāciju spēj strādāt 64bit operētājistēmā bez problēmām.

Operatīvā atmiņa

RAM, jeb Operatīvā atmiņa ir svarīga lieta. Nepērc datoru, kurā RAM ir zem 4GB. Tas ir par maz, ja nu vienīgi datoru lietosi tikai interneta pārlūkošanai un dažiem Word dokumentiem. Toties 8GB lielākajai daļai lietotāju ir vairāk nekā pietiekoši. RAM ir nepieciešams, lai no (salīdzinoši) lēna cietā diska vai SSD, ielasītu operētājsistēmu un atvērtās programmas/failus daudz ātrākā vietā, kur procesors var darboties ar šiem datiem bez liekas bremzēšanas. Tamdēļ, ja sabāzīsi datorā 16GB RAM, bet nevērsi vaļā prasīgas programmas un milzīgus foto failus RAW formātā no augstas klases kameras, nekādu veiktspējas pieaugumu nesajutīsi.

Princips vienkāršs – parastam lietotājam 4GB, fotogrāfiem, mūziķiem, spēlmaņiem – 8GB vai 16GB. Portatīvais dators ir neliela izmēra, tamdēļ pievērs uzmanību tādam parametram, kā – brīvais atmiņas spraudņu skaits. Tas nozīmē to, ka – ja datorā jau ir 4GB, un atmiņas spraudņu skaits ir 2, bet brīvo spraudņu skaits 0, pielikt klāt 4GB un dabūt 8GB varēsi tikai izmetot miskastē jau datorā esošos 2GB + 2GB. Tamdēļ esi uzmanīgs. Brīvo spraudņu skaits 1 un kopējais spraudņu skaits 2, ir laba lieta uzlabojumu iespējām nākotnē.

Grafiskā karte

Ja esi kārtīgs spēlmanis, kam patīk Full HD izšķirtspējā spēlēt jaunākās spēles cienījamā veikspējā (lasi – bez raustīšanās un ar visiem efektiem ieslēgiem), aizmirsti par portatīvo datoru kā sugu. Tev nepieciešams kārtīgs galddators vai kāda no konsolēm. Ja esi ar mieru spēlēt kaut kā, tad rēķinies ar pamatīgu investīciju un palielu datora izmēru. Iedziļināties katras grafiskās kartes specifikācijā vienkārši nav reāli, tamdēļ ieteikšu pāris vadlīnijas, kā izvēlēties. Intel HD sērijas kartes ir integrētas pašā procesorā kā papildus kodols un spēs “pavilkt” tikai primitīvākās ar 3D ne visai apveltītās spēles, izņemot Intel HD4000 karti, kas jau kaut ko var.

Visas pārlūku spēles – Ferma, Travian utt. darbosies ar jebkuru karti, neko īpašu tur nevajag. 3D šaujamgabaliem un braucamgabaliem vajadzētu meklēt Radeon vai GeForce kartes, kuru veiktspēju vislabāk ir novērtēt nevis lasot bezjēdzīgu specifikāciju, bet modeļa numuru iekopējot Youtube meklētājā, kopā ar sava datora ekrāna izšķirtspēju. Tas, ko redzēsiet būs tas, ko dabūsiet iegādājoties šādu kombināciju. Otrs avots, ja tomēr gribas salīdzinājumu visādās veiktspējas noteikšanas programmās, var ierakstīt kartes modeli google meklētājā un atvērt pirmo Notebookcheck.net saiti. Šajā resursā ir ļoti labi salīdzināti karšu modeļi tieši skaitļos.

Cietais disks vai SSD

Ja portatīvajam datoram ir SSD, tad tur nav ko domāt – jāņem ciet! Portatīvā izmēra cietie diski ir lēni, skaļi, nedroši pret satricinājumiem un neefektīvi baterijas tērētāji. Ja tomēr nākas pirkt datoru ar cieto disku, tad 5400 apgriezienu disks ir standarts, 7200 būs ātrāks, bet skaļāks un “rijīgāks”, 4200 būs pārāk lēns, lai sauktu par jēdzīgu pirkumu. Vidusmēra lietotājam ar 120GB un uz augšu pietiek atliektiem galiem.

Priekš tiem, kas neko nekačā, var arī iztikt ar 60GB tikai lai  tiktu pie SSD par zemu cenu. Cieto disku vai SSD parasti var nomainīt piepērkot lielāku, ja gadījumā paliek par īsu. Tas gan nav nekāds mega-racionāli lēts solis, bet iespēja ir. Turklāt pāri palikušo disku var iemontēt šādā te traukā un lietot kā pārnēsājamo ārējo disku, lai nav jāmet ārā.

Korpusa kvalitāte

Plastmasa ir viens no nozīmīgākajiem izgudrojumiem pēdējā gadsimtā, toties datora korpusa kvalitātes ziņā, ja ir izvēle, ņemam alumīniju. Ja datoru nevar apčamdīt pirms iegādes, kā piemēram interneta bodēs, tomēr vajadzētu apčamdīt. Aizejam uz kādu lielveikalu, kur datori ir izlikti, pačamdam, telefonā sameklējam cik tāds maksā interneta bodē, mēģinām pielauzt veikalā nomest cenu, neļaujas – pērkam internetā. Ir vēl tāda lieta kā draugi, radi un darba vieta, kur arī bieži vien var datorus pačamdīt.

Ja pačamdīt vispār, vispār, vispār nav kur, tad droši pērciet Apple datorus. Šo izstrādājumu kvalitāte raksta tapšanas laikā ir augstākā kādu var izrakt, un nekas neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu mainīties. No “lētā gala” patreiz varu ieteikt Lenovo datorus, kam ir lēta plastmasa, bet izskatās cienījami un uz tausti ir ok. Lielākā daļa alumīnija datoru no HP, Dell un Asus ir arī ok, bet par pārējiem plastmasniekiem neko labu nevaru pateikt.

Garantija

Viens no būtiskākajiem aspektiem, kuru liela daļa gudrinieku palaiž garām. 3 gadu garantija būtu vēlamais variants, jo atspoguļo vidusmēra termiņu, kādu dators spēj kalpot kā mūsdienīga iekārta. 2 gadus nodrošina likums, bet tikai privātpersonām, tamdēļ pērkot Apple produkciju, kurai ir 1 gads, uz firmu – var nākties dārgi samaksāt par remontu. Cerēt un ticēt muļķībām, ka jūsu izvēlētais ražotājs/modelis utt. ir izturīgāks par pārējiem ir, mazākais, naivi. Datoriem ir brāķa procents, piekam samērā paliels. Tamdēļ iegādājoties datoru, tu piedalies loterijā par viņa nosprāgšanu. Jautāmums nav Vai dators nosprāgs, tikai – Kad? Un šajā ziņā – garantijai ir liela nozīme. Portatīvā datora komponentes ir dārgas pēc suņa, un jebkurš remonts par maksu ir idiotisms.

Vēl viens aspekts, kas jāņem vērā garantijas sakarā ir noskaidrot, kur atrodas garantijas servisi. Ir daži ražotāji, kā piemēram Sony un Lenovo, kam visi vai liela daļa modeļu tiek apkalpoti ārzemēs. Tamdēļ jārēķinās ar ilgāku remonta laiku. Ja vietējie servisi datoru remontē apmēram nedēļas laikā, tad tur būs tas pats dubultā. Arī servisa atrašanās pārdaugavā, priekš centra vai Juglas, vai pat Rīgā nedzīvojošām personām var būt kārtīgas mokas. Ir ražotāji un modeļi, kas paņem no mājām Rīgā un aizved atpakaļ, kad sataisīts, par baltu velti. Tamdēļ der zināt par tiem laicīgi.

Garantijas gadījumā nesteidzies stiept datoru pa taisno pie pārdevēja. Labāk pirms tam uzzvanīt, jo var gadīties, ka servisa centrs ir daudz tuvāk, vai pat savāc tavu datoru.Turklāt vest pa taisno uz oficiālo servisa centru ir daudz ātrāk nekā caur pārdēvēju, jo pārdevējs tāpat viņu vedīs, tikai… vēlāk, kad būs laiks vai sakritīs maršruts ar citu piegādi. Tas pats attiecas uz preces savākšanu no garantijas remonta.

Citas svarīgas nianses

Ekrāna pārklājums mēdz būt 2 viedu, Glare, jeb atstarojošs un Matte/Anti-Glare, jeb gaismu izkaisošs. Otrais variants skaitās labāks un ir pieejams dārgākiem, biznesa klases datoriem. Ir ražotāji, kā piemēram Samsung, kas praktiski visus modeļus aprīko ar Antiglare. Gods un slava viņiem!

No sīkumiem vajadzētu papētīt vai datoram ir Bluetooth, jo lietot bezvadu peli ar papildus USB spraudni, kas rēgojas ārā no datora, ir stulbums. Wifi ātrumam arī ir nozīme, tamdēļ vajadzētu tiekties uz Wireless N standartu, kam ir 300MBs caurlaidība.

Ja grasies portatīvo datoru izmanto prezentācijām, vai slēgt pie televizora/monitora, notiekti pārliecinies, ka ir pieejama atbilstoša TV izeja. Biznesa vidē vēl joprojām pamatīgi dominē aizvēsturiskais D-Sub spraudnis, tamdēļ bez tā pieslēgties pie 80% esošo projektoru nekā nesanāks. Kopsummā vajadzētu papētīt, kādas izejas/ieejas datoram ir, lai varētu pieslēgt visu, ko sirds kāro.

Neaizmirsti klaviatūras valodu. Ja nākas rakstīt krievu fontā, vai sieva/vīrs/kolēģis vai kāds cits, ar ko var nākties datoru dalīt ir krievvalodīgais, tad jāņem ENG/RUS klaviatūra. Citādi – tāda klaviatūra ar diviem burtu tipiem pamatīgi traucē tiem, kas nemāk rakstīt neskatoties uz taustiņiem.

Kamera/mikrofons – mūsdienās tas ir standarts praktiski visos datoros, bet pārbaudīt vajag, vai tādi zvēri vispār datorā ir iebūvēti, jo var gadīties, ka nav un tad ir ziepes.

Dāvanā soma – sīkums, bet patīkami, kā arī lietderīgi. Daži ražotāji visiem savu portatīvo datoru konkrētiem modeļiem dod līdzi somu. Piem. HP savai Probook sērijai. Noskaidrot to ir svarīgi dēļ diviem aspektiem – ja somas nav, nāksies pirkt. Ja soma ir – nenopirkt vēl vienu lieku somu pērkot datoru. Jo ne visi tirgotāji spēj izsekot saviem pasūtījumiem vai tos pārbauda, lai jums aizrādītu par iespējamo dubultpirkumu.

Ja esi pāķis, kuram pieejams tikai mobilais internets, vai cilvēks mūžīgi ceļā, noteikti painteresējies par datoru ar 3G. Tas nozīmē, ka datorā ir SIM kartes vieta, un nebūs jākrāmējas ar neērtām ārējām USB iekārtām.

Ja esi grāmatvede vai matemātiķis, paskaties, vai datoram ir Numpad, jeb klaviatūras ciparnīca. Mēdz būt, ka daudziem 15.6″datoriem tādas nav, piem HP Pavilion sērijai. Un bez Numpad Excel atkarībniekiem ir dimbā.

Touchscreen – itkā nevajadzīga lieta portatīvajā datorā, jo ir touchpad vai pele. Bet ja tev ir mazs bērns, tad būsi spiests pats skraidīt un pārslēgt Youtube multenes, katru reizi kad viņas beigsies 🙂

Karšu lasītājs – ja tev ir foto kamera, kuru lieto regulāri, tad SD karšu lasītājs ir ticamākā prasība. Lai pārkopētu bildes, nav jāslēdz klāt pats fotoaparāts un kartiņu var nolasīt “pa taisno”. Ērti.

Kopš USB zibatmiņa un internets ir ātri un pieejami, SD un DVD iekārtas vairs īsti nav vajadzīgas. Tomēr padomā, ja tev ir krājumi, vai pāķos nav neta un ir DVD noma, tad pilnībā neatsakies no šīs tehnoloģijas un pārbaudi, vai attiecīgais diskdzinis datorā ir iebūvēts.

Svaram ir nozīme, tamdēļ palūko, vai tevis izvēlētais Ultrabook gadījumā nav no svina vai Urāna. Jo izmērs ne vienmēr nosaka, cik smaga tā manta ir, un paļaujoties vien uz acumēru var nākties vilties.

Atgriešanas iespējas

Ja gadījumā esi iegrābies un nekas nepatīk un datoru nopircis interna piedāvājuma, pastkastītes vai cita distances līguma varā, tad 14 dienu laikā vari atgriezt preci atpakaļ saņemot naudu pilnā apmērā. Toties jāzina pāris svarīgas lietas:

  • Atgriez tikai tad, ja patiešām nepatīk vai neapmierina un tam ir pamats – pārdevējam tas rada zaudējumus tirgot izpakotu preci, tamdēļ viņš var apvainoties un ar tevi nekad vairs nesadarboties.
  • Saglabā pilnīgi visu iepakojumu, nenošmulē un nesaskrāpē neko – datoru glancētās virsmas saskrāpējas līdzko viņām pieskaries, vai kaut vai uzliec virsū papīra lapu. Tas rada mikro švīkas, kuras pārdevējam dod iespēju tev atteikt atgriešanu dēļ fiziska vizuāla bojājuma.
  • Neinstalē OS un neslēdz iekšā datoru, kuram ir preinstalēta OS pirms neesi pārliecinājies, ka viss pārējais tevi apmierina – preci likums ļauj atgriezt tikai gadījumā, ja tā ir apgriezta sākotnējā stāvoklī. Aktivēta, uzinstalēta un citādi sačakarēta programmatūra pārdevējam neļauj preci atgriezt vairumtirgotājam, un viņš tieksies izmantot likumu lai tev atteiktu pat tad, ja būsi zelta klients.
  • Izturies ar cieņu pret pārdevēju, un respektē viņa intereses – jebkurš pārdevējs var tikt vaļā no lielākā daudzuma preču to atgriežot vairumtirgotājam, bet tikai gadījumā, ja prece tiek atgriezta ideālā vizuālā stāvoklī, pilnā iepakojumā līdz pat plēvēm utt. Ja esi iegrābies un vēlies citu modeli, pērc tur pat. Tādā veidā pārdevējs nezaudēs peļņu un būs laipnāks nekā, ja vienkārši paņemsi naudu un aizskriesi citur.
  • Savas tiesības pieprasi mierīgi, ar maigumu un mīlestību, un…. rakstiskā formā. Pārdevējiem nepatīk cilvēki, kas ienesās veikalā, kurā ir citi pircēji un skaļi nobrēc, ka vēlas atgriezt datoru un izkliedz pārdevēja pārstāvim sejā savas tiesības.
  • Painteresējies – vai gadījumā tev vispār ir tiesības uz maiņu, pirms tev par pretējo norāda rakstiskā formā. Neprasi patērētāja tiesības, ja esi pircis preci kā juridiska persona, vai kaut kur pasējis pirkuma dokumentus.
  • Ja arī tev tiesību uz nomaiņu kā juridiskai personai nav, ja esi lojāls klients, kas māk mīļi palūgt, pārdevējs pacentīsies sameklēt risinājumu tev palīdzēt.

Ja pēc visa šī informācijas blāķa tev vēl ir kādas neskaidrības, tad man ir skaidrs, ka neesi visu kārtīgi izlasījis :), bet ja esi, tad uzdot savu ūber specifisko jautājumu zemāk esošajā komentāru slejā. Uz komentāriem cenšos atbildēt 100%, un vismaz reizi nedēļā.

211 Comments for Kā pareizi izvēlēties portatīvo datoru?

Ilga Krievina

Sveiks Egīls! Ļoti jauks raksts, bet man tomēr diži daudz ko nepalīdz, jo pie tik plaša datoru klāsta un pie tik mazām zināšanām, kuras ir man, tāpat neesmu spējīga izdarīt izvēli! Bet būtībā nekādas lielās ekstras nevēlos, tik daudz, lai būtu internets, microsoft un reizi pa reizei varētu “nokačāt” paskatīties kādu filmu un ielikt bildes no fotoaparāta un telefona. Man pieejama kreditlinija sajaa interneta veikala, kuraa varbut ir kads jusuprat labs dators mammai ar 2 maziem berniem un plasam interesem. Cena nav noteicosais http://www.very.co.uk/electricals/laptops/e/b/4873.end

Egils Zonde

Jebkurš ar Windows un Intel procesoru

Egils Zonde

Tavām vajadzībām der jebkurš 15.6″ dators ar Intel procesoru.

Egils Zonde

Portatīvie datori spēlēm pēc būtības neder. Bet ja galīgi nevar sevi atturēt, tad: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/93888_toshiba_satellite_s70_b_10z_silver_17_3_core_i7_4710hq_8gb_1tb_radeon_r9_m265x_windows_8_1

Andrejs T

Gribeju prasit ir tads diezgan jaudigs portativais kurs pavelk spelet un vismaz ar windows 7 , jo windows 8 vai 8.1 vispar ir pedejie atkritumi kuri galigi neder portativajiem….

Roberts

Sveiki gribu jautāt vai šis dators būt labs proekš spēlēm ,precīzāk the Sims 4 ? G580
Un ko sakāt par pašu datoru un veikalu ?

Egils Zonde

Dators spēlēm nederēs. Vajadzētu kaut ko šādu: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/98745_acer_aspire_e5_571g_iron_15_6_core_i3_4005u_4gb_1tb_geforce_gt840m_2gb_linux

Par kantori neko nezinu, kas neko īsti labu par to neliecina.

Egils Zonde

“Arguments” par Windows 8 un 8.1. ir nevietā. Tomēr ja vēlies, vari paņemt šo un likt virsū Win7 pēc sirds patikas: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/98229_toshiba_satellite_l50_b_1k4_black_15_6_core_i7_4510u_8gb_1tb_radeon_r7_m260_2gb_no_os

Pāvels

Labdien,Egīl!
Ko jūs ieteiktu ap 500-600 EUR.Vajadzības:internēts,Photoshop,filmu HD skatīšana uz televizora caur HDMI, citi.Domāts mājai,batarejai nav īpašas nozīmes.Iepriekš paldies.

Jānis Vītols

Egīl sveicieni sniegadienā!
Sanāk daudz braukāt apkārt, šad tad izmantot adobe produktus.
Ko ieteiktu?

Egils Zonde

Veikals kā veikals. Ir kādas bažas? Pērc visu iekš dateks.lv un sirds mierīga. 🙂

Juris

Labdien! Palasīju un sapratu, ka esiet kompetents cilvēks šajā jomā, Egīl, tādēļ vēlos nelielu padomu gūt. Pēc 4 gadu darba, HP Pavilion DV6 kaut kas nodega ar kaut kādiem video čipiem, labot maksās ne mazāk kā 150-250 EUR, tādēļ nolēmu jaunu iegādāties. Nepieciešams studijām, teksta apstrādei, video, foto, un lai nebremzē protams. Pārdevējs teica, ka HP tieši tā sērija bija neveiksmīga un ieteica ņemt šo – http://bit.ly/1ElILOf
Man iepatikās, 1,5 kg ideālais svars, cena arī pieņemama, bet nesaprotu, vai var uzticēties HP vai labāk meklēt ko tādu Asus vai DELL? un ja jā, tad ko? vai arī pie šī palikt.

Jau iepriekš paldies!

Juris

Visi jau saka apkārt, ka HP ir sliktāka kvalitāte overally, nekā DELL vai ASUS, bet nu veikalā man šo noraksturoja kā ļoti labu datoru manām vajadzībām.

Egils Zonde

Visi melo acīs skatīdamies. ProBook ir laba kvalitāte. Un ražotājs kā tāds nav viennozīmīgs kvalitātes kritērijs, ja neskaita Apple, to nodrošina konkrēta modeļa sērija, kura var būt izdevusies vai ne visai.

Rolands

Sveiks, Egīl!
Rakstā daudz info un tagad balstoties uz to un komentāros rakstīto mēģināšu formulēt savu interesi: lietošana – internets, dokumenti, Photo Shop, Zalktis (grāmatvedības programma), kādreiz kāda filma, tomēr pārsvarā caur HDMI uz TV. Nepieciešams arī Anti Glare ekrāns, Numpad, Windows un garantiju 3 gadi, kā ietiekts rakstā:)

Rolands

Paldies!
Gribu saprast ko nozīmē Windows 7, kur var būt problēmas. Un vai Windows 7 izmanto datora veiktspēju pilnībā t.sk abus kodolus. Ceru, ka pajautāju pareizi:)
Kā arī lūdzu paskaidro ko nozīmē šis: Operating System – Windows 7 Pro 64-bit / Windows 8.1 Pro downgrade – pre-installed: Windows 7

ESuES

Acer-Aspire-E5-572G Kā domā labs dators priekš spēlēm un video apstrādei, autocad u.t.t ?

Elina

Sveiki! Meklēju jaunu laptopu, kurš man vajadzīgs lielākoties lietošanai internetā, darbam ar word dokumentiem un saglabāt bildes. Man ir dāvanu karte vienā internetveikala, kur, diemžel, ir ļoti nabadzigs daoru klāsts. Ļoti aktuāls ir HP pavilions šajā mājaslapā, bet no tā es izvairos kā no uguns. Tad nu, pašlaik man ir izvele starp šiem modeļiem:
http://www.currys.co.uk/gbuk/computing/laptops/laptops/toshiba-satellite-l50-b-235-15-6-laptop-white-10107515-pdt.html#cat-0

http://www.currys.co.uk/gbuk/computing/laptops/laptops/acer-aspire-es1-711-17-3-laptop-black-10105256-pdt.html

http://www.currys.co.uk/gbuk/computing/laptops/laptops/lenovo-z50-15-6-laptop-white-10108704-pdt.html#cat-0

http://www.currys.co.uk/gbuk/computing/laptops/laptops/toshiba-satellite-l70-b-119-17-3-laptop-gloss-silver-10011282-pdt.html#cat-0

17,3” ekrāns man nekad nav bijis, bet viņš varētu arī būt, jo lielākoties man dators stāv vienā vietā, bet šad tad ir vajadzība paņemt kaut kur līdz.
Liels paldies jau ieprieks!

Egils Zonde

Win7 izmanto visu pilnībā, un tas downgrade nozīmē, ka tev ir Win8.1. licence, bet reāli uzinstalēts Win7 izmantojot licences tiesības uz vecāku versiju.

Egils Zonde

Links ir miris.

Egils Zonde

Trešais no augšas būtu mana izvēle. Laba izšķirtspēja un pārējais arī ok.

Elina

Liels Jums paldies par ātro atbildi! Lai Jums veicas! 😉

Rolands

Liels paldies! Ļoti noderīgi.

Uģis Z

Labvakar,Egīl,

Nepieciešams portatīvais priekš adobe un video apstrādes programmām. Diemžēl nākas iekļauties 600€ robežās. Šis Lenovo ar 4. Paaudzes mobilo 4 kodolu proci izskatās ļoti labs,tikai bažījos vai ar 4GB ramu pietiks. Varbūt vari ieteikt alternatīvu?
Links šeit: http://www.dateks.lv/cenas/portativie-datori/96369_lenovo_essential_g710_17_3_core_i7_4702mq_4gb_1tb_geforce_gt820m_2gb_dos

Paldies!

Labākie portatīvo datoru piedāvājumi 2015. g. Maijā | TOP PC.Lv

[…] un izvēlēties no visa nereāli apjomīgā klāsta saviem spēkiem, tad dodamies uz rakstu: “Kā pareizi izvēlēties portatīvo datoru“. Ja spēka un pacietības pietrūkst, tad izvēlies no […]

Edmunds Miščenko

Sveiks Egil
Es nezinu kadu datoru izveleties lai var spelet gan jaudigas speles gan rakstit dokumentus skatities filmas sedet interneta youtube
Cena kada ir pielaujama ir ap 550€
paldies?

Edmunds Miščenko

Paldies par tik atru atbildi

Arturs Bautris

sveiks Egils Zonde .
vai sis būs pietiakami labs dators.??prieks dazam spelem ??
z50-lenovo

Egils Zonde

Procesors ir ar U burtu, jeb strāvu taupošais, līdz ar to ar pašvaku frekvenci priekš tās izšķirtspējas un kopējā parametru fona. Ja ir mazliet vairāk naudas, šis būtu tuvāks realitātei: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/110514_acer_aspire_e5_572g_black_15_6_core_i5_4210m_8gb_1tb_geforce_gt940m_2gb_windows_8_1

Anete

Sveiki. Kadu jaudigu apple portativo datoru varat ieteikt?

sandis

Sveiki! Meklēju piemērotu laptopu web lapu veidošanai. Paskatījos un sapratu, ka MacBook Pro iesākumā būs par dārgu. Man jautājums ir par iespējamām alternatīvām no PC. Es skatījos šo variantu http://www.engadget.com/2015/01/28/dell-xps-13-review-2015/ , bet man gribētos 15″ ekrānu. Ko vari ieteikt.?Jau iepriekš paldies S.

Aleksandra Pacunska

Egil,sveiki! Mans ilgu mūžu raženi nokalpojušais (12 gadus!) HP Compaq nx7300 ir tāds lēnāks palicis,kā jau vecs vīrs,un tad nu es meklēju aizstājēju. Joprojām ļoti patīk HP un gribētos,lai Windows operētājsistēma jau būtu iekšā. Tulkoju,tāpēc būs nepieciešams instalēt tulkošanas programmu,vēl gribētos filmas paskatīties,mūziku paklausīties,fotogrāfijas lejuplādēt.Spēles neinteresē. Budžets – 500-1000 eiro. Jau iepriekš pateicos par ieteikumiem!

Santa Kaupere

Sveiki! Meklēju vīram dāvanā datoru-lietojam to darbam ar photoshopu, dažreiz paskatamies kādu filmu un bērni multenes. Svarīgi ir lai baterija tur ilgi arī bez lādētāja. Diemžēl no tehnikas neko nesaprotu un izlasot rakstu arī daudz kas netapa skaidrāks,bet-ar kādu summu man vajadzētu rēķināties,lai nopirktu to,kas man atbilstu?varbūt ir kas iesakāms no ko krētiem.modeļiem? ( p.s. man ļoti patīk,ja klaviatūra ir ar apgaismojumu)paldies

Egils Zonde

Baterija ilgi “turēs” gan tikai Mac datoram.

Aleksandra Pacunska

Liels Jums paldies,tikko pasūtīju. Lai Jums veicas un – gaidīšu jaunu rakstu! :))

Egils Zonde

Paldies un veiksmīgus nākošos 12 gadus! 🙂

Santa Kaupere

MacBook-Pro-13.3-DC-i5-2.5GHz-4GB-500GB

vai šis, kas nav tik dārgs, no MAC derētu?

kristine

Labdien, Egil!

Es gribeju pajautat, vai sis dators bus labs majas prieks interneta, filmam un kadu skolas darbu uzrakstit, parsvara internetam.

X553MA SX847D 15.6 N3540 4GB 500GB

Egils Zonde

Izvēle nav laba, kaut kāds pārcenots low end bez operētājsistēmas. Daudz prātīgāks pirkums būs šis: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/110680_lenovo_b50_30_15_6_celeron_n2840_2_16ghz_4gb_500gb_windows_8_1