Kurš kuru?, jeb – Mobilo operētājsistēmu nākotne.

Ievietoja:     Birkas:  , ,     Pievienots:  January 27, 2013  |  4 Comments

Tikko izpildīju divu telefonu iegādes procesu praktiski ar pāris dienu starpību. Vienu sev, vienu kundzei. Sev mīļajam uzdāvināju Samsung Galaxy S3 mini un kundzei tika HTC Windows 8S. Man par lielu pārsteigumu jāatzīst, ka Windows 8 phone ir lieliska OS visādā ziņā. Tā ir fantastiska ātra, ļoti vienkārša lietošanā, kā arī vizuāli simpātiska padarīšana, kas tikai apstiprināja manu, aptuveni pirms gada izteikto, pareģojumu, ka mobilo iekārtu operētājsistēmu tirgū dominēs trīs milži – Apple iOS, Google Android un MS Windows phone. (sākot no 8 versijas uz augšu)

Vaicāsi – Kas tad man liek tā domāt? Atbilde, manuprāt, slēpjas trīs pīlāros, uz kuriem balstās kādas mobilās OS panākumi (vai otrādi), un tie ir – telefoni, servisi un aplikācijas. Ielūkosimies dziļāk katrā no šiem trim.

Telefoni
Ja banalizējam līdz tam, ka labākais telefons dod lielākās priekšrocības operētājsistēmas popularitātei, tad Apple noteikti ir tam pierādījums. Skaists un atšķirīgs telefons ar “raksturu” ir svarīga lieta. Tas pats jāsaka par Nokia Lumia sēriju, kas spēja nelaimīgo “veiksmes stāstu” izvest šogad līdz gaismai tuneļa galā (lasīt – peļņai). Android telefoni, līdz pat raksta tapšanas brīdim ir slimojuši ar zināmu bezgaumību un pakaļskrējēju/kopētāju piegaršu. Vienīgās ierīces, kurām ir nosacīti jauns dizains, ir Sony un HTC telefoni, pārējie, lielākoties, ir neveiklas kopijas no Apple produkcijas, vai vienkārši bezgaumīgi kantaini kluči.

Servisi
Šī ir tā zona, kur Google tur praktiski visus trumpjus. Šai kompānijai pieder populārākais interneta meklētājs (Google.com), tulkotājs (Google Translate) epasta serviss (Gmail), populārākais interneta mūzikas/video medijs (Youtube), lielisks “mākoņu” fotoserviss (picasa), failu apmaiņa (Drive), Populārākais karšu serviss (Google Maps),  Google documents,  Un viss – bez maksas. Šādu infrastruktūru ir grūti pārspēt pat Apple, kuri dēļ savas alkatības par visu tik nežēlīgi kāš, ka vienīgais man zināmais globāli nozīmīgais Apple serviss patreiz ir iTunes, un tas pats par maksu.

Microsoft kopā ar Nokia ir pamodušies no lauru lapu pīpēšanas izraisīta miega un nonākot “komercpaģiru” zonā tikai pamazām akumulē savu servisu sarakstu. Nekas dižs viņiem gan nav sanācis, ja neskaita neseno Skype iegādi un mākoņu Office 365. Tomēr Win8 phone lieliski integrējas ar tiem pašiem Google servisiem un visu populāro (Facebook, Twitter utt.) servisu klāstu.

Aplikācijas
Šo pasākumu jāsaskalda divās daļās. Viena ir aplikāciju skaits un kvalitāte – kur pārliecinoši dominē Apple, kuru tik pat pārliecinoši piedzen Google un pavisam nepārliecinoši līdzi cenšas tikt Microsoft, kas mūs noved pie otrās daļas – programmēšanas valodas. Ja esi programmētājs, tad noteikti zini, ka izrāpties no valodas, kurā kodē un iemācīties jaunu ir ļoti grūti. Kodēšanas valodas ir ļoti kaprīzi produkti, izstrādes vides ir sarežģītas un neintuitīvas, dokumentācija ir izkaisīta un murgaina. Tas noved pie situācijas, ka Java programmētāji sliecas rakstīt Android aplikācijas, C programmētāji sliecas rakstīt iOS aplikācijas.

Līdz pat nesenam brīdim .Net programmēšanas valodu speciālistiem nebija īsti citas iespējas kā mācīties vien kādu no iepriekšminētājām valodām, jo ne Telefonu ne Servisu pilnā šo vārdu nozīmē uz Win platfomas īsti nebija. Arī OS iepriekšējās versijas nekādi nevarētu nosaukt par mobilām. Tomēr iznākot Windows 8 phone, kas ir spēcīgi atbalstīta no vēl savu zīmolu pilnībā nezaudējušās Nokia, kā arī grimstošās, bet samērā kvalitatīvās HTC ar lieliskiem un relatīvi lētiem tālruņiem, turklāt paša Microsoft ar Surface planšetnieku relīzi, ir parādījusies cerība, ka .Net programmētāji varēs turpināt kodēt savās iecienītajās valodās (C# un Visual Basic) un lietot savu iecienīto IDE (Visual studio).

Rezumējums

Viss mainās un, cerams, uz labu. Mēs varam novērot, ka tādi mobilo tehnoloģiju milži, kā Nokia, RIM, Motorola ir paspējuši gandrīz pilnībā noiet pa burbuli atdodot vietu ar mobiliem tālruņiem pavisam nesenā laikā pilnīgi nesaistītām kompānijām (Apple, Google, Microsoft) Mēs redzam, kā planšetdatori “izēd” galddatorus un portatīvos ar vēl neredzētu ātrumu. Mēs redzam kā vecie monstri procesoru ražošanā (Intel, AMD) ir kraha priekšā totāli nopūdelējot savu pamatbiznesu palaižot garām mobilo iekārtu ēru, un atdodot miljardu tirgu pilnīgi jaunām procesoru kompānijām, kas nāk no pilnīgi citas vides (ARM, NVidia utt.) Mēs redzam, ka tas, cik daudz un cik briljantiem apkarinātus telefonus vien tu neražo – uzvar tas, kurš spēj radīt labāko tālruni, ar lielāko servisu un aplikāciju klāstu.

Planšetēm es šoreiz speciāli pieskāros pavisam nedaudz, jo tēma radās no manas ģimenes tālruņu iegādēm, toties savos pareģojumos saskatu šādu nākotnes ainu:

  1. Google ar Android pirmie, jo  bezmaksas, jo daudz un dažādu ierīču (pat ledusskapji, TV utt.), jo  lielākais kvalitatīvu bezmaksas servisu klāsts, jo pieredzējušu Java programmētāju armija.
  2. Apple ar iOS, jo skaistākie un kvalitatīvākie premium klases produkti, jo nesatricināms zīmols, jo integrēta lietotāja pieredze visā produktu lietošanas mūžā.
  3. MS ar Windows 8 phone – jo .net programmētāju armija, jo biznesa klienti uzticas Microsoft, jo Nokia, jo Microsoft daudzu gadu garumā ir pierādījuši, ka spēj adaptēties jebkādai situācijai un radīt un attīstīt fantastiskus produktus, kā galvenos –  Win8, Office 2013, Xbox, Kinect, Windows Server 2012, .Net un C#  un tagad arī Windows 8 phone.

 

4 Comments for Kurš kuru?, jeb – Mobilo operētājsistēmu nākotne.

Gatis Negribs

Lai uzražo premium klases telefonu ar pogām!!! Nu nav vajadzīgas visas tās aplikācijas, lielie ekrāni un baterija kas neko netur

Linards Goldšteins

Piekrītu, ka Google ar Android ir un tuvākajā nākotnē būs nr. 1,  kā jau minēji, tā skaistums ir aplikāciju un servisu pieejamībā. Tas ir vnk fantastiski, ko tur var atrast – sākot no vecajiem labajiem zilitona tanciņiem un beidzot ar aplikācijām, kas pārvērš telefonu par mērinstrumentu, par kartēm uc fīčām nemaz nerunājot… un pats galvenais lielākoties par brīvu!

Konkurence un izvēles brīvība ir laba lieta, tāpēc ceru, ka iOS un W8 phone arī labi veiksies, tikai paaugstinot kopējo kvalitāti.

Domāju, ka Intel vēl kkā izkulsies, jo pāris lauciņi viņiem tomēr ir gana stabili, bet AMD gan drīzumā varētu būt psc… viņi jau it kā arī paziņoja, ka netaisās atbalstīt Android nevienā galā, tāpēc domājams, ka par mobilo ierīču procesoriem nesapņo. Principā jau viņiem paliek arī citi dzelži, bet viss mūsdienās strauji “mobilizējas”.

Guntars Rubeniņš

 Cik noprotu tad izskatās ka abas konsoles PS4 un XBO720 būs ar AMD pročiem, tad tur viņi pelnīs zinamu naudu..
 Intel jau arī kaut ko veido panšetnieku ziņā:http://www.tomshardware.com/reviews/atom-z2760-power-consumption-arm,3387-4.htmlTad gan jau nemomirs, protams vēl ir biznesa klientu armija kas ir Intel only, bet nu protams viņi tik bieži nemaina dzežus cik planšetnieku vai smarta lietotājs 😉 

Gatis Negribs

PS4 laikam jau pēdējais un vairāk PS nenāks. Pārējām konsolēm arī taču nākotne nav, jau nogājis etaps