SSD triumfs pār HDD

Posted by:     Tags:      Posted date:  March 1, 2012  |  39 Comments
Daudzi šīs planētas iedzīvotāji vēl nav apjēguši, ka galvenais bremzētājs viņu datoros ir cietais disks. Ja PCI Express ports ir paspējis jau trīs reizes dubultot savu caurlaidības spēju līdz N-tiem gigabitiem sekundē, un tranzistoru skaits mikroprocesoros turpina divkāršoties katrus 18 mēnešus nu jau iekšā trešajā dimensijā, nerunājot par kodolu skaitu un grafiskajiem blakusprocesoriem, tad HDD pa desmit gadiem ir paspējis apaugt tikai un vienīgi ar mēmiem un vidusmēra lietotājam nekam nevajadzīgiem terabaitiem.

Ja paskatāmies HDD evolūciju, tad no kādiem 40 MB/s vecā labā IDE porta laikmetā līdz 140 MB/s mūsdienīgos, “ātros” cietos diskos, jāatzīst – ne par kādu jūtamu progresu šeit nevar būt ne runas. Šī bremze iestājusies dēļ tā, ka lielāka caurlaidība prasa dusmīgāk griezt cietā diska špindeļus. Lai arī serveru vidē tas tiek cītīgi darīts līdz pat 15 000 apgriezieniem minūtē, tas pasākums ir dikti skaļš un karsts. Tik karsts, ka jādzesē ar vēl skaļākiem par disku ventilatoriem. Turklāt ātrdarbības pieaugums ir samērā nenozīmīgs un pamatā novērojams failu meklēšanas ātruma lauciņā nevis datu caurlaidībā.

Toties SSD tā ir jau pavisam cita lieta. Ja HDD darbojas mehāniski, griežot špindeļus ar motoru un ar elektromagnētisku kāju meklē brīnumus magnētiskā laukā, tad SSD ir vienkārši kaudze ar atmiņas čipiem, kurus pavisam elektroniski vada kontroliera mikrene un viss notiek klusām un ļoti, ļoti ātri. Cik tad ātri viss notiek?

Patreiz SSD tirgū ir novērojama ļoti jauka tendence. Ja tava datora pamatplati ražotājs ir apveltījis ar SATAIII pieslēgvietu, tad rēķinies, ka jau vidusmēra SSD spēj dot ap 500 MB/s rakstīšanas/lasīšanas ātrumus un failu meklēšanas laikus tuvu nullei. Tas viss pilnīgi bez trokšņa, ar zemu elektrības patēriņu un nenozīmīgu siltuma izdali. Un ir tikai viens šķērslis, kas līdz šim šai tehnoloģijai neļāva pienācīgi izplesties – cena.

Dārgās dāmas un godātie kungi – cena beidzot ir lejā! Patreiz 120GB SSD disku ar 480 MB/s rakstīšanas ātrumu un 535 MB/s lasīšanas ātrumu, SandForce kontrolieri un SATAII/SATAIII atbalstu var iemantot par nieka 99 Ls. Varu derēt – ja nopirksi šādu disku, dators tavu acu priekšā vienkārši “lidos”!

Ja rausties no tā, ka SSD var priekšlaicīgi nobeigties, 3 gadu garantijai vajadzētu tevi nomierināt. Varu pačukstēt, ka Seagate saviem lētā un vidējā gala HDD diskiem patreiz dod tikai 1 gadu garantijas, un WD tikai 2 gadus. Tamdēļ izskatās, ka SSD zvaigžņu stunda beidzot ir klāt.

Jipīīī!