Kā izvēlēties portatīvo datoru?

Posted by:     Tags:      Posted date:  December 5, 2011  |  9 Comments
Jaunāko šī raksta versiju lasi šeit!

Šoreiz pastāstīšu par konkrētiem kritērijiem, kas veido atšķirības nebeidzamajā portatīvo datoru piedāvājuma jūklī, kā arī došu sarakstiņu ar portatīvajiem, kuriem uz šodienu ir vērts pievērst uzmanību. Sākam!

Ekrāna izmērs:
Galvenais iedalījums šim produktam ir ekrāna izmērs, kuru mēra collās. Standarta portatīvais dators ir aprīkots ar 15.6″ ekrānu. 17.3″ jau skaitās liels ekrāns un 18.4″ ir pavisam nosacīti portatīvs (~5 Kg.). Šie datori paredzēti kā galddatora aizstājēji. Dēļ tā, ka 15.6″ ir ļoti izplatīts standarts, cenas šajā segmentā sākas no kādiem 200 Ls un stiepjas “štukās”. Ja nepieciešams klasisks portatīvais, tad 15.6″ būtu īstā izvēle. 17″ parasti ir vienkārši lielāki, ar lielāku klaviatūru un ekrānu, kas dod zināmas ērtības, toties svars šādam aparātam ir virs 3Kg. Attiecīgi 15.6″ tas ir apmēram 2 – 2.5Kg robežās, kas ir pieņemami līdzi staipīšanai.

13.3″ un 14.1″ skaitās kompaktā klase, kurā var tikt pie pilna aprīkojuma “iekšām” ieskaitot DVDRW. Toties cena dēļ tās visas saspiestības iet uz augšu un sākas no 300 Ls. Šis segments patiks tiem, kas portatīvo staipa līdzi visur bez izņēmuma. Parasti svars šiem ir no 1.5 līdz 2 Kg. un šāds dators (ar nelielu piepūli) ievietojas rokassomiņā.

12″, 11.6″ ir ultra portatīvā klase (parasti bez DVDRW un ar švakām iekšām, izņemot ļoti dārgus modeļus), no kuras daži 11.6″ modeļi drīzāk klasificētos netbook (švakās) ierīces grupā ar lēniem procesoriem un integrētām videokartēm. Labs 12″ dators ar modernu procesoru sākas ap 700 Ls. Viss, kas ir zem šīs summas, parasti ir diezgan mazjaudīgs. Šie datori pavisam mierīgi ievietojas rokassomiņā vai mašīnas salona bagāžas nodalījumā. Svars aptuveni no 1 Kg. līdz 1.5 Kg.

Attiecīgi 8.9″ ir netbook klase. Šamie sver ap 1 Kg. vai mazāk, ir ļoti mazjaudīgi un der tikai (kā jau nosaukumā minēts) interneta pārlūkošanai un filmu lūrēšanai. Jāazīst, ka lielākā daļa no šiem aparātiem pat īsti nav spējīgi atskaņot DivX formātā kompresētas filmas. Ir arī izņēmumi.

Procesors:
Pats galvenais jaudas rādītājs ir procesors. No lētā gala sākot (līdz 300 Ls par kompi) labu labie procesori ir AMD E350 un E450 sērijas APU, jeb procesors un samērā ciešama 3D videokarte vienā iepakojumā. Ja vēlies uzspēlēt kādu ne pārāk prasīgu 3D spēlīti tad šiem procesoriem zemo cenu segmentā nav konkurences. Netbook kategorijā ļoti labi procesori ir Intel Atom N570 un D525, abiem ir divi kodoli un HyperThreading tehnoloģija.

Ja dators vajadzīgs darbam, mācībām un nekādām tur spēlītēm, tad droši var ņemt vecās sērijas P6200 procesoru. Tam ir laba takts frekvence (2.13GHz) un zema cena. No jaunajiem SandyBridge procesoriem klasika ir B940 un B950. Šamie gan pagaidām ir mazliet padārgi.

Jaudīgākā segmentā (virs 300 Ls) izteikts līderis ir i3-2310M. Šim procesoram piemīt HyperThreading virtuālo kodolu īpašība un no sava “labākā” brāļa i5 šamais atšķirās tikai ar to, ka viņam nav TurboBoost fiškas, bez kurām lielākā daļa tautas mierīgi iztiek. AMD šajā cenu segmentā ir uzražojuši A sērijas APU, kurus man pagaidām nav sanācis notestēt, līdz ar to nekāda subjektīva viedokļa man par viņiem nav.

Nosacīti dārgākā segmentā (350 – 500 Ls) figurē procesori i5, no kuriem vismazāk vajadzētu baidīties no i5-2410. Šiem procesoriem (domāts visi i5) ir TurboBoost, kas uz dīkstāvē esošu kodolu rēķina var palielināt takts frekvenci noslogotajiem kodoliem. Procesoru i5 gadījumā nekādas lielās jēgas no tā visa pasākuma nav, jo kodoli ir tikai 2 gab un abi samērā noslogoti 🙂

No i7 procesoriem jēga ir tikai tiem, kas beidzas ar burtu Q un satur sevī 4 kodolus, kuri dēļ HyperThreading padara šo procesoru par virtuāli astoņkodolainu. Q sērija parasti lepojas ar 6MB vai 8MB kešatmiņu. Visi pārējie i7 satur 4MB kešu un tas tad arī praktiski ir vienīgais, kas šamos atšķir no daudz lētākajiem i5, kuriem ir 3MB kešatmiņa.

Jaunie Intel Celeron B sērijas procesori tiek komplektēti ar samērā nožēlojamām takts frekvencēm, tamdēļ tos (tāpat kā konkurējošos AMD C50 un C60) procesorus jāizvēlas tikai tad, ja nav naudas, bet datoru vajag.

Operatīvā atmiņa
Patreiz praktiski visi portatīvie datori tiek komplektēti ar DDR3 SODIMM atmiņām, kuras maksā kapeikas, līdz ar to nežēlīgi iespringt par šo rādītāju nevajadzētu. Jebkurā laikā par kādiem 16 Ls ir iespēja piepirkt 4GB klāt.

Cietais disks (HDD)
Pateicoties applūdušajai WD ražotnei un citām, mazākām likstām cieto disku nozarē, šis rādītājs ir būtisks. Meklējiet portatīvo ar pēc iespējas lielāka apjoma HDD, jo piepirkt apjomu klāt, arī USB diska izskatā, var pēc tam būt sāpīgs process Jūsu maciņam. Jāatzīst gan, ka ar 500GB disku lielākajai daļai tautiešu pilnīgi pietiek visam datora darbības mūžam.

Video karte
Ja 3D spēlītes, video montāža un grafiskie darbi iekš PhotoShop ir būtiska lieta, jāpērk dators ar labu videokarti. Patreiz šajā lauciņā vienos vārtos uzvar NVidia. Uz visām kartēm no sērijas GeForce, mazākais ko vajadzētu ņemt ir GT525M un tā uz augšu. Visas kartes, kas zem šīs, nepavilks nevienu normālu spēli ciešamos iestatījumos. No Radeoniem var tēmēt uz kartēm virs HD6490 (ieskaitot).

Intel HD sērijas kartes ir integrētās un samērā švakas. Tāpat ir ar AMD HD6250, HD6290, HD6310, HD6320 kartēm, tās visas ir integrētās.

Operētājsistēma
Ja var atļauties, noteikti jāpērk portatīvais ar Windows 7 (ja grib izmantot šo OS), jo uzlikt uz notebuka visus draiverus ir mokošs un ilgs process. Turklāt Microsoft cītīgi vienu pēc otra izlaiž Windows jauninājumus pamatā ar vienu mērķi – sačakarēt pirātu mierīgo dzīvi un likt pastāvīgi pārinstalēt datoru. Pērkot portatīvo ar OS jārēķinās ar patīkamu faktu, ražotājs šo lietu tirgo parasti par kādiem 40Ls atšķirībā no atsevišķi pirktas OEM licences, kura maksā ~65 Ls. Turklāt viss ir smuki sainstalēts – slēdz iekšā un lieto. Jauninājumi oficiālam Windowsam dara tikai labu. Turklāt, ja pats nemāki uzinstalēt OS, tad Fedjam (vai Jānim) nāksies tāpat kaut ko samaksāt. Reizēm tie mēdz būt tie paši 40 Ls! Esi godīgs – pērc licencētu OS!

Porti, pieslēgvietas – sauc kā gribi.
Šeit skaties, ko tev vajag un vajadzēs tuvākajos 3 gados. Portatīvais dators praktiski nav uzlabojams šajā jautājumā. Tamdēļ pievērs uzmanību tam, vai visi porti ir pie vietas. No kaprīzākajiem parasti tie ir FireWire, kura neesamību var novērst tikai biznesa klases datoriem caur ExpressPort paplašinājuma karti. Kā arī video izejas priekš monitora vai televizora pieslēgšanas. Iegādes brīdī pārliecinies par visu HDMI, VGA vai DisplayPort esamību, kas nu kuram vajadzīgs.

Baterijas šūnas
Ja grasies ar portatīvo darboties visādās pludmalēs utt. kur nav elektrība, skaties cik portatīvajam ir baterijas šūnu. 6cell ir standarts. 3cell un 4cell var pirkt tikai netbook un ultra mazajā klasēs, vai arī sēdi tad pie strāvas rozetes.

Ekrāna tips
Glancēts vai matēts. Viss vienkārši – patīk spēlēt spēles, skatīties filmas un krāmēties ar foto, pērc glancēto (glossy) krāsas būs labākas, arī kontrasts. Ja strādā ar dokumientiem, grāmatvedību utt. utjp. vai vienkārši nepanes atspīdumu – pērc matēto (Anti-gloss, anti-glare, matte). Vienīgi nāksies nolobīt maķenīt vairāk nekā par standarta glancēto ekrānu.

Portatīvā datora modelis
Katram ražotājam ir savi modeļi, kas apzīmē kvalitāti un pielietojumu. Ja pēc uzņēmumam, vai sev bez vēlmes spēlēt spēles un ilgam laikam noteikti iesaku Dell Vostro, Dell Latitude, HP ProBook, HP EliteBook un Acer Timeline datorus.

No tādiem vidusmēra ļoti kvalitatīvi ir Acer Aspire, Acer TravelMate, Dell Inspiron desmitā sērija (Nxx10), Toshiba Satellite un ASUS X sērijas datori.

Iesaku izvairīties no Lenovo IdeaPad dēļ tā, ka garantijas serviss ir Polijā un viss notiek ļoti lēni.

Garantija
Kādu laiku atpakaļ Krizdabz savā blogā publicēja info par portatīvo datoru brāķa procentiem, kuri šausmināja visu pēc kārtas. Trīs gadu laikā nomirst 3 no 10 portatīvajiem. Tamdēļ garantijai ir milzu nozīme. Iesaku meklēt datorus ar 3 gadu garantiju un miers. Pašam tur kaut ko pēc garantijas remontēt parasti izmaksā pamatīgi daudz.

Noslēgumā vēlos dot pāris modeļus, kuriem ir vērts pievērst uzmanību šajos ziemassvētkos:
Dators par super zemu cenu – 209 Ls
Dators ar AMD APU priekš elementārām 3D spēlēm un 3 gadu garantiju – 226 Ls
Labs HP dators ar 4GB RAM, 500GB HDD un to pašu APU – 229 Ls
Portatīvais ar Windows 7, 4GB RAM un 500GB HDD279 Ls
Atkal ar Windows 7 tikai jau ar B940 proci – 299 Ls
Jaudīgs dators ar i5 procesoru un GeForce GT525M karti– 349 Ls