Kas nav kārtībā ar manabalss.lv un Latvijas balsošanas tradīcijām kā tādām?

Posted by:     Tags:      Posted date:  June 10, 2011  |  4 Comments
Noskatījos raidījumu Kas notiek Latvijā, kur Viesturs Dūle skaidroja Domburam par saviem pilnīgi nekonkrētajiem tautas atmodināšanas mērķiem un “oligarhu sevī” koncepciju. Rezultātā sanāca, ka Oligarhu Kapusvētku mērķis sabīdījās portāla manabalss.lv virzienā, kas ir Viestura čoma saits, kurā iespējams balsot autorizējoties ar SEB un Swedbankas kontu. Ja savāc 10000 balsis, tad, no sērijas, vajadzētu katru šo te sabalsoto lēmumu dzīt cauri saemai paātrinātā veidā (vai tamlīdzīgi) Īsāk sakot – tautas līdzdalības platforma fikso “referendumiņu” bīdīšanai.

Visā kopumā Dūle ar saviem čomiem atstāja tieši tādu iespaidu, kādu paši cītīgi mārketēja raidījumā – no politikas neko nejēdz, bet visādas emocionālas sāpes ir, kā saka, pilna sirds. Tas skaidri un gaiši parādījās visu kopējo izplūdušo taisnošanās, skaidrošanās un mērķu tvarstīšanas procesā, jo Domburs kā kārtīgs šahists lika čaļiem ar elementāriem jautājumiem “matu” vienu aiz otra. Rezultāts – manuprāt pilnīgi diskreditēta samērā laba ideja dēļ tā, ka organizatori sakarīgā diskusijā vienkārši “nevelk”.

Ideja man patīk un jau sen šķiet nepieciešama, par ko esmu rakstījis mazliet arī šajā portālā, tamdēļ pateikšu ko domāju par pašu balsošanas procesu. Kā saka mēģiniet izsekot līdzi domai. Tātad!

Lai vispār kāds varētu balsot Latvijā ir nepieciešama Latvijas Republikas pilsonība, kuru var iemantot godīgi noliekot latviešu valodas eksāmenu un vēl šādas tādas formalitātes, vai piedzimsot šajā valstī kādam, kas ir pilsonis. Rezultātā jaunisceptais letiņš dabon pasi un esot pilngadīgs dodas vēlēt visādos tur referendumos, saeimas vēlēšanās, pašvaldību un eiroparlamenta vēlēšanās un citur. Un tagad jautājums Tev!

Kāda velna pēc dot balsošanas tiesības cilvēkam, kas nerubī neko no politikas. T.i. vispār. T.i. pilnīgi. Lai man piedod Dūle ar čomiem un visi pārējie, kam pie kājas politika utt. Tomēr padomāsim par analoģiju – ja jau pa priekšu jākļūst par latviski runājošu un jāsasniedz 18 g. vecums, tad tas itkā varētu uzreiz nozīmēt ka ir tiesības balsot. Kamdēļ tad CSDD pēc šiem pašiem kritērijiem neizsniedz vadītāja apliecības un dod tiesības pieņemt lēmumus vienkārši, kā saka, uz ielas. Kapēc lēmumi par visas valsts nākotni tiek doti, piedošanu, visādiem idiotiem, bet autovadītāja apliecība tikai tiem, kas spēj iziet supersarežģītu un šķēršļiem bagātu izglītošanās, prakses un teorētisko zināšanu pārbaudes procesu?

Kamdēļ lēmumus par to, kur un kā vilkt elektrības vadus, gāzes un siltuma caurules, kā celt mājas un raut zobus mēs dodam cilvēkiem, kas saprot ko viņi dara un mēs esam pilnībā pārliecinājušies par to, ka viņi saprot, bet valsts vadītājus ļaujam iecelt katram gudriniekam, kas pirms “Dejo ar zvaigzni” noskatījies politisko reklāmu (lasīt – Tuftu).?

Ierosinājums vienkāršs – pasē izveidot jaunu ierakstu par atestācijas iziešanu un politisko zināšanu apstiprinājumu ar datumu un noilguma termiņu, tāpat kā pašai pasei, lai atsvaidzinātu zināšanas. Jautājumus, kurus spēju 10 sekunžu laikā izdomāt varētu uzdot pavisam vienkāršus. Un vēlos, lai arī Tu atbildi Sev, vai vispār drīksti balsot nezinot atbildes uz sekojošo:

 1. Ar ko saeima atšķirās no ministru kabineta?
 2. Ar ko ministrs atšķirās no deputāta?
 3. Kas ir kvorums?
 4. Kas ir satversme?
 5. No kādām daļām sastāv valsts budžets?
 6. Kas ir Eiroparlaments?
 7. Kas ir devalvācija?
 8. Kas ir budžeta deficīts?
 9. Kas ir inflācija?
 10. Kas ir opozīcija?
 11. Ko dara ministru prezidents?
 12. Kur var atrast Latvijas bankas bankomātu?
 13. Ar ko atšķirās ekonomikas ministrs no finanšu ministra?
 14. Kādi varianti bez Demokrātijas vēl ir pieejami?
 15. utt. utt. utt. utt

Kopsummā es varētu saskrāpēt kādus pārsimt jautājumus no šīs sērijas, tad varētu likt pilsoņiem atzīmes un ļaut vai neļaut balsot. Varu saderēt, ka auzas tajā procesā ir garantētas. Pretējā gadījumā mums ir visādas Delnas un Dūles un Sipenieces, kas dara labu aģitatīvu darbu, sadabon cilvēkus bariņios uz AB Dambja un liek Godmaņiem un Pabrikiem nokaunēties, pāris tūkstošiem sareģistrēties savā samērā labi uzbūvētajā balsošanas mājaslapā, bet nekāda praktiska iznākuma īsti nav. Politika šajos krīzes brīžos būtu jāsaprot katram, kam kaut kas nepatīk, un tikai tad var cerēt uz izmaiņām. Ir jāatceras, ka joprojam tikai vēlēšanu rezultāti ir tas, kam ir kaut kāda reāla nozīme.

P.S. Jebkurā gadījumā šāda mājaslapa sper pirmo soli pretīm balsošanai ELEKTRONISKI, uz ko mums ir jāiet, ja vispār gribam, lai balsošanā kāds piedalās. Ja pensionāri un nejēgas nemāk elektroniski balsot, lai dodas uz bibliotēku, mums valstī ir tāda fiška kā “gaismas tīkls”, kas pēc būtības ir vienkārši nets visās bibliotēkās, un ja kaut ko nesaprot, tad paprasa bibliotekārei.