Ko darīt, ja esmu nopircis SATA 3 disku, bet datorā ir tikai SATA 2 pieslēgvietas?

Posted by:     Tags:  , , , , ,     Posted date:  March 1, 2011  |  8 Comments
Jāatzīst, ka temps, kādā SATAIII atbalstoši HDD piepildīja mūsu noliktavas mani nošokēja. Vidusmēra pircējs, iegādājoties sev papildus HDD priekš jau esoša datora, nemaz īsti neuzmet aci, ka viņa jaunajam lolojumam ir SATAIII pieslēgvieta. Rezultātā, pieslēdzot šo HDD sava datora SATAII pieslēgvietai dators vienkārši atsakās šo HDD uzrādīt.

Problēma ir apstāklī, ka SATAIII no SATAII atšķiras ar caurlaidības ātrumu: 6 GB/s pret 3GB/s. Līdz ar to HDD sūta datus daudz ātrāk, nekā kontrolieris spēj “norīt”, rezultātā šamie vienkārši viens otru nesaprot.

Ko šādā situācijā var līdzēt?

Var iegādāties SATA 3 kontrolieri ar PCI-Express pieslēgvietu. Tomēr tie ir papildus izdevumi, kā arī ķēpa to visu pieslēgt un lietot. Lēts kontrolieris nav labs risinājums šādai problēmai, tomēr dārgs nav pa kabatai.

Šādā situācijā tevi izglābs mans padoms! 🙂

Cieto disku ražotāji ir paredzējuši, ka ar tevi var notikt šāda ķibele, un lielākajā daļā savu HDD ir iestrādājuši iespēju pārslēgt šo iekārtu uz SATAII režīmu. Šo operāciju ir iespējams izveikt vienā no diviem veidiem, atkarībā no disku ražotāja un modeļa.

1. Vienkāršais veids – Ar JumperBlock

Jāaplūko diska pieslēgvietu panelis, vai tur gadījumā nedzīvo tā saucāmās JumperPin adatiņas, kas atrodas blakus SATA un barošanas portam. Izskatās tas viss šādi:

Attiecīgi uz diska virsmas ir apzīmējumi, kas parāda priekš kam katrs Jumper saslēgumu pāris ir paredzēts.

Ja šāds zīmējums uz diska nav, bet ir pats JumperBlock adatu “ezis”, tad jābrien iekšā ražotāja mājaslapā, jāmeklē pilnā HDD lietotāja pamācībā un tur NOTEIKTI šāda diagramma ir.

Tas, ko Jūs redziet augstāk esošajā diagrammā, ir WesternDigital SATAIII slēguma disku apmānīšana, lai tas domātu, ka patiesībā ir SATAII disks.

Pašreiz reti kurš ražotājs dod līdzi to skaisto zilo Jumper spraudnīti (sk. foto augstāk), kurš paredzēts saslēgt atbilstošās “kājiņas”, tamdēļ to nāksies nospert no kāda vecāka IDE diska, vai visbiežāk no sava paša DVD lasītāja, kurš bieži vien ir ar standartu IDE, līdz ar to ar to viņam to Jumper spraudni var nočiept.

2. Ar HDD CMOS iestatījumiem

Visos HDD ir iešūta programmatūra, kas ļauj kontrolēt HDD uzvedību u.c. nianses, tostarp SATA caurlaidību. Daži ražotāji nedod nemaz tādu JumperBlock, bet piedāvā lejuplādēt DiskUtility, kas ļauj pārprogrammēt attiecīgos iestatījumus. Šo shēmu praktizē ražotājs Hitachi (un uz mobilajiem diskiem arī Samsung). Ja Jūsu iegādātajam diskam nav JumperBlock, tad nekas neatliek, un jālieto šī metode.

Lai to paveiktu nepieciešamas 3 lietas:

Pēdējais var izrādītes grūtākais atrodamais variants, tomēr iesaku griezties pie datorveikala, kur iegādājāties savu HDD, gan jau šamiem būs kāds dators ar SATAIII un varēs izlīdzēt.

2.1 Ierakstam matricā attiecīgo disk utility tā, lai disks būtu sāknējams (bootable), tas darās ar Nero, vai kādu citu programmu, kas spēj ierakstīt pa taisno ISO formāta failus.

2.2 Pieslēdzam savu HDD (atvienojot visas pārējās SATA iekārtas no attiecīgās pamatplates) pie SATAIII porta.

2.3 Sāknējam datoru no CD

2.4 Izvēlamies atbilstošo disku un meklējam sadaļu, kurā teikts jebkas par “limit interface throughput (speed)”

2.5 Nomainam no 6GB/s uz 3GB/s

2.6 Saglabājam

Darīts!

P.S Visa šī padarīšana der arī tiem, kam ir vecāks dators ar SATA standartu un jāpieslēdz SATA II disks.

Priekā!