Ko darīt, ja esmu nopircis SATA 3 disku, bet datorā ir tikai SATA 2 pieslēgvietas?

Ievietoja:     Birkas:  , , , , ,     Pievienots:  March 1, 2011  |  8 Comments

Jāatzīst, ka temps, kādā SATAIII atbalstoši HDD piepildīja mūsu noliktavas mani nošokēja. Vidusmēra pircējs, iegādājoties sev papildus HDD priekš jau esoša datora, nemaz īsti neuzmet aci, ka viņa jaunajam lolojumam ir SATAIII pieslēgvieta. Rezultātā, pieslēdzot šo HDD sava datora SATAII pieslēgvietai dators vienkārši atsakās šo HDD uzrādīt.

Problēma ir apstāklī, ka SATAIII no SATAII atšķiras ar caurlaidības ātrumu: 6 GB/s pret 3GB/s. Līdz ar to HDD sūta datus daudz ātrāk, nekā kontrolieris spēj “norīt”, rezultātā šamie vienkārši viens otru nesaprot.

Ko šādā situācijā var līdzēt?

Var iegādāties SATA 3 kontrolieri ar PCI-Express pieslēgvietu. Tomēr tie ir papildus izdevumi, kā arī ķēpa to visu pieslēgt un lietot. Lēts kontrolieris nav labs risinājums šādai problēmai, tomēr dārgs nav pa kabatai.

Šādā situācijā tevi izglābs mans padoms! 🙂

Cieto disku ražotāji ir paredzējuši, ka ar tevi var notikt šāda ķibele, un lielākajā daļā savu HDD ir iestrādājuši iespēju pārslēgt šo iekārtu uz SATAII režīmu. Šo operāciju ir iespējams izveikt vienā no diviem veidiem, atkarībā no disku ražotāja un modeļa.

1. Vienkāršais veids – Ar JumperBlock

Jāaplūko diska pieslēgvietu panelis, vai tur gadījumā nedzīvo tā saucāmās JumperPin adatiņas, kas atrodas blakus SATA un barošanas portam. Izskatās tas viss šādi:

Attiecīgi uz diska virsmas ir apzīmējumi, kas parāda priekš kam katrs Jumper saslēgumu pāris ir paredzēts.

Ja šāds zīmējums uz diska nav, bet ir pats JumperBlock adatu “ezis”, tad jābrien iekšā ražotāja mājaslapā, jāmeklē pilnā HDD lietotāja pamācībā un tur NOTEIKTI šāda diagramma ir.

Tas, ko Jūs redziet augstāk esošajā diagrammā, ir WesternDigital SATAIII slēguma disku apmānīšana, lai tas domātu, ka patiesībā ir SATAII disks.

Pašreiz reti kurš ražotājs dod līdzi to skaisto zilo Jumper spraudnīti (sk. foto augstāk), kurš paredzēts saslēgt atbilstošās “kājiņas”, tamdēļ to nāksies nospert no kāda vecāka IDE diska, vai visbiežāk no sava paša DVD lasītāja, kurš bieži vien ir ar standartu IDE, līdz ar to ar to viņam to Jumper spraudni var nočiept.

2. Ar HDD CMOS iestatījumiem

Visos HDD ir iešūta programmatūra, kas ļauj kontrolēt HDD uzvedību u.c. nianses, tostarp SATA caurlaidību. Daži ražotāji nedod nemaz tādu JumperBlock, bet piedāvā lejuplādēt DiskUtility, kas ļauj pārprogrammēt attiecīgos iestatījumus. Šo shēmu praktizē ražotājs Hitachi (un uz mobilajiem diskiem arī Samsung). Ja Jūsu iegādātajam diskam nav JumperBlock, tad nekas neatliek, un jālieto šī metode.

Lai to paveiktu nepieciešamas 3 lietas:

  • Tukša CD matrica
  • HDD ražotāja lapā DiskUtility, (vai arī HirensBoot CD, kurā ir lielākā daļa ražotāju oficiālo diksu utilītu vienā maisā)
  • Dators ar SATAIII pieslēgvietu

Pēdējais var izrādītes grūtākais atrodamais variants, tomēr iesaku griezties pie datorveikala, kur iegādājāties savu HDD, gan jau šamiem būs kāds dators ar SATAIII un varēs izlīdzēt.

2.1 Ierakstam matricā attiecīgo disk utility tā, lai disks būtu sāknējams (bootable), tas darās ar Nero, vai kādu citu programmu, kas spēj ierakstīt pa taisno ISO formāta failus.

2.2 Pieslēdzam savu HDD (atvienojot visas pārējās SATA iekārtas no attiecīgās pamatplates) pie SATAIII porta.

2.3 Sāknējam datoru no CD

2.4 Izvēlamies atbilstošo disku un meklējam sadaļu, kurā teikts jebkas par “limit interface throughput (speed)”

2.5 Nomainam no 6GB/s uz 3GB/s

2.6 Saglabājam

Darīts!

P.S Visa šī padarīšana der arī tiem, kam ir vecāks dators ar SATA standartu un jāpieslēdz SATA II disks.

Priekā!

8 Comments for Ko darīt, ja esmu nopircis SATA 3 disku, bet datorā ir tikai SATA 2 pieslēgvietas?

kasparrs

Vot, šito fišku nezināju…

Nowayorg

Man kā reiz vajaga uz sitienu ātri sata3 pci-e karti ar 2 sata ligzdām. Protams, fig nopirksi Latvijā.. Nav un viss. Nāksies pasūtīt kaut kur online no .EU

iKey

Tas pats arī bija, kad SATA II parādijās, daži HDD paši pielāgojas mātenes kontrolierim.

Draugs nopirka WD Black 1TB kurš ar iet uz sataIII bet viņam ir SATAII atbalsts un nekādus jumperus nevajag likt, vienkārši strādā uz sataII ja tev kontrolieris mātesplate ir SATAII

Umm links uz dateks kontrolieri nestrādā jeb tā prece vairs nav, gribeju tieši no dateksa to kontrolieri sūtīt bet šekureku kamēr sakrāju finanses tikmēr dateks izdomāja aizvākt, sūtiju viņiem e-pastu un no viņiem atbildi dabūju šādu ‘Šis kontrollieris no mūsu veikala tika izņemts tādēļ, ka viņam ir bijis defekts pareiza SataIII ātruma caurlaidībā’ -> nez kapēc cik meklēju pa oficiālajiem ASRock forumiem nevienam nekas tāds nav bijis un neviens nav sūdzējies 😉 ta iet ka iepērk no poļu tirgus kādus pakaļdarinajumus nevis īstu mantu drošivien! Un jautaju arī vai drīz būs kautvai kāds cits sata III kontrolieris viņš nemācēja pateikt vai drīzumā būs..

Tākā man patīk latvija! sataIII cietņi pilna pakaļa bet kontrolieri neviens veikals nepārdod tākā šī prece būtu es nez uz izķeršanu pasaulē 😀

Aivars

Slikti esi meklējis http://www.google.lv/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=MARVELL+88SE9123+problems Problēma nav tieši asrock izstrādājumā, bet gan pašā Marvell kontrolierī

Rec_bin

Visa shii padariishana nekad veel nav bijusi vajadziiga, sleedzot pie vecaam maatesplateem, kuraam it SATA (1.5GB/s) kontrolieri, SATA2 (3GB/s) cietos diskus. Var jau buut, ka ar SATA3 ir kaadas nesaderiibas. Bet- neieteiktu kautko paarshuut/fleshot, ja viss straadaa, tas ir diezgan atbildiigs (lasiit- riskants) pasaakums, kuru jaaveic perfekti un meistariigi, un kljuudas gadiijumaa var izmest ljoti kaaroto datordetalju miskastee. Tieshi shis apstaaklis ne vienmeer tiek aprunaats, dodot visaadus gudros padomus, kaa ieliist tur, kur ne vienmeer buutu jaalien parastam mirstiigajam, bes attieciigas pieredzes un zinaashanaam.

Rec_bin

Un veel, draugi! Tas SATA, SATA2, SATA3 ir tikai buferatminjas (keshatminjas) aatrums, reaali jaaskataas uz milisekundeem, ar kaadaam speej rakstiit/lasiit no pasha diska virsmas.

Mīti un patiesība par SATA3 | TOP PC.Lv

[…] ātrumu no 6GBps uz 3GBps un viss notiks. Sīki un smalki šo tēmu esmu apskatījis iekš šī raksta. Attiecībā uz SSD diskiem ir savādāk. Cik man zināms Intel SSD spēj paši noteikt uz ko […]