Kādu barošanas bloku izvēlēties, lai nenosvilinātu kompi?

Posted by:     Tags:  , , , , , , ,     Posted date:  January 12, 2011  |  25 Comments
Dators ir sarežģīta lieta, kas veic datu apstrādi. Paši dati, kas tiek apstrādāti, mūsdienu datoros ir pasniegti strāvas impulsu formā. Lai dators pareizi un skaisti darītu to, ko tu viņam esi uzdevis, šiem strāvas impulsiem jābūt precīziem, tīriem un skaistiem.

Lai cik tas dīvaini nebūtu, barošanas bloks ir tā padarīšana, kas nodrošina tavu datoru ar pareizu strāvas stiprumu un spriegumu, lai Tu varētu spēlēt savas iemīļotās spēles un tusēt netā. Barošanas blokus gudri cilvēki īsāk dēvē par PSU (power supply unit), kā to darīsim turpmāk arī mēs ar tevi, mans dārgais draudziņ.

Ja savu datoru izmanto tikai un vienīgi Fermas, Tetris un citu low-end spēļu spēlēšanai, interneta pārlūkošanai, filmu lūrēšanai utt., tad pārāk satraukties par labu PSU ir lieki. Derēs arī paši švakākie. Vienīgais iemesls, kad šādā situācijā ir vērts iespringt uz PSU maiņu, ir tad, ja tavējais ir par skaļu. Tad meklē rokā tādu, kam ir 12cm, vai lielāks ventilators, Active PFC ar 80+, un miers. Galvenais, nesaspringsti! Tūlīt pastāstīšu, kas tas viss ir!

Lai labi izvēlētos PSU ir jāiegādājas apmēram 100 modeļi, jāizjauc pa detaļām, jāizpēta, un tad var sākt lietot, kā to savos ziedu laikos ir izdarījis kasparrs. Vai arī jāizvēlas pēc tehniskajiem raksturlielumiem, ko darīsim mēs ar Tevi.

Galvenie PSU parametri ir:
Kopējā jauda: parasti izteikta vatos, piem. 500W
Dzesētāja diametrs: centimetros: parasti 8cm, 9cm, 12cm, 13.5cm, 14cm
Pareizās sinusoīdas patēriņa faktors: parasti tiek saukts kā PFC, un apzīmēts tiek ar Active, vai Passive
Energoefektivitāte: Procentos no kopējās jaudas, piem 80+, vai 83+
Modulārie kabeļi: Šie vai nu Ir, vai viņu Nav.
12 voltu līniju skaits un jauda: Pamatā mūs interesē tieši šī pozīcija, jo no 12V līnijām barosies rijīgākās detaļas: CPU, VGA un HDD
Savienotāju veids, skaits: kādi vadiņi un štekeri, un cik daudz ir pieejami, lai nosegtu visas mūsu šodienas un rītdienas vajadzības.

Bez šiem parametriem ir vēl jūra citu (trokšņu līmenis decibelos, aizsardzība pret īssavienojumiem, drošinātāji, ieejas strāvu regulatori utt. utjp.), tomēr tos es ieteiktu pētīt tikai tad, kad esiet tikuši skaidrībā ar augstāk minētajiem. Parasti ir tā, ja galvenie kritēriji ir augstā līmenī, tad pārēji arī nav slikti. Lai gan iedziļināties nekad nav par daudz.

Tagad pastāstīšu mazliet par katru no parametriem.

Kopējā jauda
ir viltīgs āķis uz kura uzķeras lielākā daļa nezinātāju. Šis cipars tiek locīts kā ražotājam tīk un reti kad atspoguļo jebko. Lai izrēķinātu šo jaudu visu strāvas līniju ampēri tiek pareizināti ar atbilstošajiem voltiem un saskaitīti vienā čupā kopā (atceries videni: P=I*U), tādējādi iegūstam to jaudu. Tomēr aizrauties ar šiem aprēķiniem neiesaku, pirms nav apgaismības, kurās strāvas līnijās vispār ir nepieciešama jauda un cik liela katrā no gadījumiem.

Dzesētāja diametrs
Norāda, cik liels ventilators griežas jūsu baroklī. Jo lielāks, jo labāk, dēļ tā, ka lielākam dzesētājam ir jāgriežas mazāk, mazākam – vairāk, lai nodrošinātu vienu un to pašu gaisa plūsmu. Visi dzesētāji zem 12cm ir ļaunums, no kā vajadzētu izvairīties. Šie dzesētāji parasti ir novietoti barošanas bloka aizmugurē un neko labu par pašu bloku neliecina. Rekomendēju meklēt 14cm, ja nav nekā jēdzīga, tad 12cm ir ok. Papildus jāskatās, vai dzesētājam priekšā ir smuka restīte, vai vienkārši saurbti, vai izsisti caurumi. Smuka restīte mazāk uzkrāj putekļus un retāk sīc.

Power Factor Correction
Neesmu vēl sapratis, kā šo pareizi notulkot, bet šīs lietas būtība ir tāda, ka ienākošajā 220V līnijā bez normālas sinusoīdas ir vēl visādi trokšņi, pretfāzes u.c. draza, kas mums nav nepieciešama. Tamdēļ šis filtrs nodrošina “pareizās” strāvas izmantošanu, līdz ar to samazinot kopējo datora strāvas patēriņu. Ir labi, ja ir Active PFC. Ir slikti, ja ir Passive PFC. Un tie, kas importē iekš ES blokus bez PFC – pārkāpj likumu.

Energoefektivitāte
Līdzīgi kā PFC, šis pasākums nosaka, ka PSU ir sertificēts ne-gludeklis, t.i. vairāk par 80% no patērētās jaudas aiziet tieši datora barošanai, nevis atmosfēras sildīšanai, kas ir patīkami, ja vēlaties taupīt uz elektrības rēķina. Ņemot vērā to, ka banānu republikas 2011 budžetā pieņemts punktiņš, kas elektroenerģijai piešķir ekskluzīvus 22% PVN, agrāko 15% (laikam?) vietā, tad tas ir būtiski.

Modulārie kabeļi
Šis parametrs nozīmē to, ka no PSU ārā rēgojas tikai ATX barošanas vads un viss. Visi pārējie vadi tiek komplektēti līdzi kastītē un pēc vajadzības ir pieslēdzami blokam ar krāsainiem un skaistiem savienotājiem.

Šāds te risinājums atbrīvo datora iekšas no nevajadzīgiem vadu jūkļiem, kas savukārt nodrošina labāku ventilēšanos un pārskatāmāku “iekšu” administrēšanu vajadzības gadījumā.

Savienotāju veids un skaits
Pārlecu uzreiz pie šī te parametra, jo 12V līniju analizēšanu atstāšu fanātiskāko (I mean: gudrāko) lasītāju ziņā pašās raksta beigās. Ar savienotājiem jābūt uzmanīgiem. Ir redzēti bloki ar 700W jaudu utt., kuriem pietrūkst pat viena 6pin vada videokartes pabarošanai. Tamdēļ pastāstīšu – kādus tad Tev vajag.

MOLEX – vecie labie četru caurumu HDD, Optikas u.c. perifērijas barotāji. Mūsdienās vairs īsti netiek izmantoti, ja nu vienīgi korpusa dzesēm, kuras nekur citur nevar piespraust. Ja šādi zvēri ir 2 gab. pilnīgi pietiek.

SATA power – šos vajadzētu tik, cik SATA cietos un optiskās iekārtas gatavojies datorā salikt. Parasti ar 4 gab. ir pietiekoši, jo vairāk, jo labāk.

24 pin ATX power – lielais labais štepselis, ko spraudīsi pamatplatē. Tikai īpaši veciem un nenormāliem PSU vēl ir 20pin, no kā jāuzmanās.

4 + 4 PIN ATX power – procesora barošanas vadiņš, kas sastāv no divām daļām 4 un 4 pin, kopā veidojot 8 pin. Ja ir rijīgi CPU (ap 120W utt.) tad vajag visus 8pin lai būtu. Ja ir švakāki CPU, tad var iztikt ar 4pin, bet nerekomendējam (labāk ar rezervi, jo normāliem PSU ir 8 pin un miers).

6pin PCI-Express – šis te paredzēts videokartēm ar jaudu līdz GF GTS450, un Radeoniem šķiet līdz HD5770. Augstākas klases videokartei jau vajag vēl vienu vadu.

8pin PCI-Express, jeb 6pin+2pin – parasti nāk komplektā ar otru 6pin PCI-express, jo tādas kartes kā GTX570 prasa divus vadus 6pin+8pin.

Papildus tiek likti arī 3.5″ iekārtu barošana, no sērijas Floppy un dažas FireWire kartes, kam vajag barot ārējos cietos. Tomēr iespringt par šo savienotāju nav jēgas.

12V līniju skaits un jauda
Šis, kā jau noprati, ir mana mīļākā tēma, jo pēc būtības ņem priekšā to, ko var, vai nevar katrs baroklis. Savulaik Intel paziņoja, ka derētu visiem PSU ieriktēt tādu padarīšanu, kā vismaz 2 atsevišķas 12V līnijas (rails), vienu priekš CPU  un vienu pārējai drazai. Tas tiek pamatots ar to, ka procesors prasa daudz delikātāku spriegumu, kura svārstības, dēļ visādiem tur dzesētājiem utt. ir kritiskas, ja gribi, lai viss stabili strādā.

Tomēr lielākie PSU ražotāji šādai pieejai īsti nepiekrīt, un vienu pēc otra izlaiž PSU ar gruntīgu, bet tikai vienu 12V līniju. Kā piemēram Chieftec 600W, aPFC, 14cm fan, 85+, Nitro series, šim ir viena 56 ampēru līnija, un visi priecīgi. Šāda pieeja nodrošina nepieciešamo pīķa strāvas daudzumu pie lielām slodzēm, kā piemēram gadījumā, ja tev ienākušās divas jaudīgas kartes, kas saslēgtas iekš SLI.

Ja SLI, vai Crossfire nav tava stihija, un tavā rīcībā nav un nebūs nevienas kartes no sērijas divi vienā (GF9800GX2 utt.), tad labāk ņemt bloku, kam ir divas, vai vairāk 12V līnijas. Tikai skaties, lai minimālais kopējais jaudas pūtiens nebūtu zem 13A uz katru. Labāk nodrošināties ar kādiem 18A. Šajā klasē izceļās pāris bloki, kam ir laba cena un super-duper fīčas:
Chieftec 550W 14cm Fan PFC šim ir laba dzese, 2 x 25A strāvas kanāli, kas apmierina gan Intel, gan GTX460 prasības ar atliektiem galiem. Turklāt cena ~42 LVL par šo bloku ir ok.

Modulārajā segmentā priekš tiem, kas aizraujas ar 4 un vairāk cietajiem diskiem vienā datorā, vai arī fano par ventilatoriem, gana labs būs: Chieftec 600W PFC Cable Management ar 4 X 18A kanāliem, modulārajiem kabeļiem, 14cm dzesi u.c. priekiem.

No lētā gala, kur klusums ir svēts un stabilitāte cieņā, varu rekomendēt Inter-Tech 650W, aPFC, 120mm fan

Ja no kvalitatīvā gala Chieftec nepatīk, tad nāksies pamatīgi pārmaksāt par citiem zīmoliem. Ieteikt varu šos:
Corsair TX850, 850W, 80+, 14cm FAN, aPFC
Cooler Master GX Series 650W, 12cm, aPFC
OCZ 700W, ModXStream Pro Power Supply
Thermaltake ToughpowerXT, 775W, Cablne mng, 80+
Zalman ZM660-XT, 660W, 14cm, 80+, Cable Mng.

Galvenais – neķer kreņķi! 🙂

Peace!