Latvijas E-pārvaldes projektu (usability) fiasko.

Posted by:     Tags:      Posted date:  July 2, 2010  |  7 Comments
Lasu ziņas un redzu, ka Igauņi savus valsts pārvaldes risinājumus gatavojās tirgot uz ārvalstīm un saņemt reālus eksporta ienākumus no šī pasākuma. Lai to visu veiksmīgi pārdotu nepieciešami vairāki aspekti – Šai sistēmai jābūt izstrādātai, veiksmīgi strādājošai, ar pastāvīgu tehnisko atbalstu un pārredzamu jauninājumu ciklu (update path), turklāt tai jāataino ekonomiski veiksmes stāsti. Domāju – Igauņiem tā visa netrūkst. Pats galvenais aspekts – šai sistēmai, (kā jebkuram portālam, vai saitam) nepieciešami apmeklētāji, kas to LIETO.

Ziņās dzirdēju, ka mums arī ir tāda pārvalde un būdams praktiskais latvietis ar “hans-on approach” nodomāju ķerties tai lietai, tā teikt, pie ragiem.

Ierakstu Google meklētājā E-pārvalde, izlec šis te pasākums, spiežu linku elektroniskie pakalpojumi, nonāku jau mazliet patīkamākā un lasāmākā vietnē – Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas lapā. Iepazīstos ar tur esošo tekstu: Ar valsts un pašvaldību iestāžu e-pakalpojumu aktuālo sarakstu var iepazīties arī ŠEIT! Tamdēļ, ka esmu MAC lietotājs, neko nevaru atvērt, jo tas viss ir kkāds .xls fails. Ok. Dievs ar viņu. Lasu tālāk – Elektroniskie pakalpojumi ir pieejami vienotajā valsts un pašvaldību portālā www.latvija.lv.

Dodos iekšā šajā portālā, izvēlos E-pakalojumi, un spiežu pirmo, kas pagadās, lai ievērtētu, kā tā E-dokumentu iesniegšana varētu strādāt. Nospiežu labajā malā ieteikto – Dzīvesvietas deklarēšanu. (Skaisti, nodomāju, turpmāk zināšu, kur deklarēties bez vazāšanās pa iestādēm! ) Skatos, kā varētu tikt pie šīs ekstras. Spiežu ieraudzīto Autentificēties, lai uzsāktu pakalpojumu un ieraugu četras, neko neizsakošas ikonas E-me, Swedbank, SEB un OnlineBanka. Nevienā stūrī neredzu ne rindiņas paskaidrojuma, kas tie par zvēriem, tamdēļ, būdams avantūrists, spiežu E-me, kurš izskatās pēc Latvijas Pasta logo, bet ar nesalasāmu gaiši dzeltenu uzrakstu.

Rezultātā – lapa, kurā atrodos, notirinās (refresh) un nekā. Laikam vainīgs pārlūks (FF). Tomēr mans “klikšķu skaits līdz vēlmei aizvērt pārlūku” ir pilnīgi izsmelts, līdz ar to aizvēru pārlūku un, tā vietā, lai deklarētu savu dzīvesvietu ar E-whatever, aizgāju uz veici un nopirku aliņu.

Aliņš gan bija labs! 🙂