Kā izvēlēties profesionālu skaņas karti?

Posted by:     Tags:  , , , , , , , , , , ,     Posted date:  June 19, 2010  |  19 Comments
Esmu iesācis mūzikas tēmu par un ap datoriem, tamdēļ šoreiz pastāstīšu par alternatīvām ierastajiem Realtek un Creative “skaņas dabūšanas no datora” risinājumiem.

Ja kaut reizi esi mēģinājis veidot kaut ko līdzīgu mūzikai ar datora palīdzību, noteikti saskāries ar tādu jēdzienu kā aizture (latency). Šis “draņķis” liek tev gaidīt neiedomājami ilgi no skaņas iedarbināšanas (play poga, nospiesta nots, uzlikts efekts utt.) līdz sadzirdēšanai, Realteku un citu integrēto zvēru gadījumā – pāri 200 milisekundēm.

Par laimi, nopietni inženieri pakasīja pakausi un radīja vairākus risinājumus šai problēmai: ASIO (widows), CoreAudio (OSX). Ir vēl citi varianti, bet tie visi pa lielam ir sviestaini, vai arī nav par tēmu.

Low-latency (ASIO/CoreAudio)
Tātad, izvēloties skaņas karti mūzikas radīšanai jātiek skaidrībā, vai ir šie low-latency risinājumi. Arī vairākās Creative kartēs ir šāds te atbalsts, bet ne vienmēr strādā pietiekoši atsaucīgi. Labs latency rādītājs ir no 0 (kas ir nereāli) līdz 12 milisekundēm, tālāk jau šī aizkave ir pārāk jūtama, lai būtu paciešama normālam cilvēkam. Normālā gadījumā tas būtu 8ms līdz 12ms.

Draiveri visām OS
Lai cik nebūtu dīvaini, šī ir pamatīga problēma pro audio lauciņā. Liela daļa no skaņas kartēm stabili strādā tikai vienā no operētājsistēmām, neskatoties uz to, ka, iespējams, tiek piedāvāti draiveri visam pēc kārtas. Daudzi ražotāji nesteidzas izlaist draiverus pat Vistai, nerunājot par Win7. Ir tādi, kas ignorē 64bit vidi, ir tādi, kas nemāk noprogrammēt stabilus draiverus kādai no vidēm, utml. Tamdēļ pirms iegādāties karti, jāpameklē internetā atsauksmes par ražotāju un draiveriem. Būtiski ir iegādāties karti, kura atbalsta jaunāko Win un jaunāko Mac operētājsistēmu, jo agri vai vēlu var nākties izmantot abas ar vienu skaņas karti.

Pieslēgums – USB, vai FireWire
Labāk, ka ir abi pieslēgumu veidi, tomēr es dotu priekšroku FireWire. (Nav īpašas jēgas tiekties uz 1394b variantu, jo tam ir dārgi kontrolieri un tas nav pārāk izplatīts, 1394a derēs)

FireWire īpatība ir kontrolierī, kas spēj strādāt netraucējot CPU, kad nevajag, tamdēļ nodrošinot stabilu ierakstu/atskaņošanu (lastīt: bez pārrāvumiem).

Ja tavam datoram nav FireWire porta, tad daudz nebrīnies un nopērc! Viens no labākajiem variantiem priekš pro-audio ir šis: Belkin BELKIN FIREWIRE 3-PORT jo tam ir TexasInstruments čipsets. Nekādā gadījumā nepērc ar VIA čipsetu, ir sanācis aplauzties. (Vēl ciešams ir LSI Logic čips, ko var sastapt lētajās Gembird kartēs, kā, piemēram, šajā: Gembird PCI interface card, 3 x FireWire A)

Svarīgākās lietas datora pusē ir apskatītas, laiks ķerties pie pašas kartes īpašībām. Negribu iedziļināties simtiem karšu piedāvājumā, tamdēļ izskriešu cauri, manuprāt, labākajiem piedāvājumiem savā cenu/pielietojuma kategorijā.

Jāņem vērā, ka pro-audio kartes nekādas īpašī lētās nav, nāksies šķirties no kādiem latiem 100 un uz augšu par visšvakāko karti. Bet arī kosmosā lidot nav jēgas, tamdēl par latiem 300 – 400 var nopirkt ļoti kvalitatīvas kartes un veidot profesionālus ierakstus. Turklāt jāatšķir ieraksts no mūzikas radīšanas datorā. Pēdējai nodarbei nekādas ūber-prasības pret karti nav jāizpilda – pietiks ar zemu aizturi un kvalitatīvu priekšpastiprinātāju/digitāli analogo konvertoru kartes vēderā.

Pati vienkāršākā karte jebkādiem elementāriem Tiesto, Deadmou5 u.c. tipa garadarbiem augstākajā kvalitātes līmenī ir Apogee Duet, par aptuveni 300.00 LVL. Šī karte nav nekāds fufelis, tā ir īsta High-End karte no dārgā gala, tamdēļ tie, kas domā visu mūziku radīt In-The-Box, neko labāku nevar vēlēties.

Šajā pašā lauciņā, tikai no lētā gala, ciešamas kartes ar labu draiveru atblastu  ir M-audio Fast track pro, E-mu 0404 USB, Lexicon Alpha stuido (katra aptuveni 120 LVL)
Nav jēgas cepties par to, ka šīs ir USB kartes, jo diviem līdz četriem audio kanāliem nekas vairāk nav nepieciešams.

Nedomāju, ka ir vērts aprakstīt kaudzi ar dārgajām kartēm, tomēr mēģināšu sarindot ražotājus pēc krutuma pakāpes, lai ir informācija, kur meklēt, ja nu kas.
Sākšu ar krutākajiem: Digidesign, Apogee, Prismsound, EchoAudio, Metric Halo, RME, MOTU,  Presonus, Focusrite,

No lētā gala vērts pieminēt: M-audio, E-MU, Edirol, Lexicon, Alesis.

Ja kādam maciņš atļauj pāri 300 LVL, un ir vēlme iepirkt labu karti elektroniskai mūzikai, bet tajā pašā laikā paturot iespēju iespēlēt giču un iedziedāt labā kvalitātē, varu ieteikt MOTU 828 MKIII, M-audio ProFire 2626, vai jebkuru no Focusrite un Presonus vidējā gala. Galvenais kritērijs par labu šīm kartēm ir kvalitatīvi mikrofonu priekšpastiprinātāji, kas lētā gala kartēm ir tikai skata pēc  (ar to domāju balancētos XLR), kā arī labas kvalitātes A/D konvertori, bez kuriem analogu signālu pārvērst ciparos var, bet atšķirība ir jūtama (dzirdama).

Ja ir vēlme apvienot patīkamo ar lietderīgo, tad var pirkt pultis, kurām ir iebūvēta skaņas karte. Ir pāris normālas un lētas – Alesis Multimix 16 un Mackie Onyx 1220I, (apmēram 400 LVL) un būs dzīvajam, mājas studijai u.c. noderīgām vietām un lietām.

Kā parasti, pieminēšu arī šo to priekš tiem, kam ir daudz naudas. Šādiem cilvēkiem jāpērk digitālā pults, kas nodrošina labu ieraksta kvalitāti un kārtīgu kontroli pār notiekošo, varu rekomentēt Yamaha, Soundcraft, SSL, Mackie pultis un kādu no High-End A/D konvertoriem lai dabūtu to visu datorā.

Veiksmi!