Vai USB 3.0 ir jau aktuāls?

Ievietoja:     Birkas:  , , , , , , , ,     Pievienots:  May 24, 2010  |  2 Comments

Domāju, ka katram no Jums ir bijis tāds brīdis, kad vēlaties padalīties ar kādiem dokumentiem, video vai fotogrāfijām ar saviem draugiem, kolēģiem utt. Šādos brīžos Jums palīgā steidz vai nu flash atmiņas vai ierakstītas disku matricas, kā arī ārējie cietie diski.

Ja lietojam flash atmiņas, tad bieži vien nākas saskarties ar apjoma problēmām, kā arī ilgo kopēšanās laiku, toties iegūstam to visu ļoti kompaktā veidā atslēgu piekariņa izmērā. Līdz ar to arī palielinās iespēja, ka tā kautkur noklīdīs vai vienkārši izslīdēs no kabatas. Tomēr, var piebilst, ka daži ražotāji ir pacentušies pārvarēt ātruma un izturības problēmas izveidojot tādus modeļus kā OCZ Rally2 USB 2.0 un Corsair SURVIVOR, USB2.0. OCZ var lepoties ar patīkamu ātrumu, jo, kā rāda testi, 700MB filmu tas pārkopē nieka 22 sekundēs. Savukārt Corsair parūpējies, lai savu flash’u varat ņemt arī līdz vannā vai arī paspēlēt tenisu ar to, papildus dodot 10 gadu garantiju.

Manuprāt, matricām ir tikai viens pielietojums – rezerves kopiju uzglabāšanai. Par cik disks pats par sevi nav mehāniska iekārta un nevar tā vienkārši saplīst, tas ir optimālākais no lētajiem risinājumiem svarīgu datu glabāšanai. Protams, jāņem vērā tādi faktori, kā ražotāju izvēlē un ierakstīšanas kvalitāte. Svarīgu datu arhīviem ieteicams neizvēlēties Acme matricas kādā no lielveikaliem. Lai gan par alternatīvām nākas pārmaksāt, uzskatu, ka pāris latu ieguldījums, piemēram, 5 gadu foto arhīvam, būs prātīgāks. Cik esmu saskāries ar disku ierakstīšanu, ar Verbatim pagaidām problēmas nav bijušas.

Trešais veids, ko pieminēju sākumā, ir ārējie cietie diski. Kas tad īsti tie ir? Atbilde ir pavisam vienkārša – tie ir parastie 2.5  un 3.5 collu diski, kas ievietoti smukā kastītē un pievienoti pie  kontroliera, kas pārveido SATA pieslēgumu uz USB. 2.5″ diski, kuri tiek arī izmantoti portatīvajos datoros, ir atrodami mazajos ārējos diskos, kuriem nav vajadzīga papildus strāvas barošana un pietiek tikai ar vienu USB vadu. 3.5″ būs pieejami lieli izmēri un lielāks iekšējā diska apgriezienu ātrums, taču papildus tā lietošanai, nepieciešams to pievienot pie 220V tīkla ar diska barošanas adapteri, līdz ar to tiek ierobežots vietu skaits, kur varam lietot šo iekārtu.

Lēnām tirgus apgrozībā arī parādās jaunā USB 3.0 pieslēguma diski, kas teorētiski nodrošina līdz pat 3 reizēm lielāku ātrumu. Pagaidām Latvijā bija pieejami, tikai lielie, 3.5″ diski, par diezgan augstām cenām, taču nesen parādījušiem pāris patīkami modeļi A-Data izpildījumā. Un ja salīdzinām cenas starp veco 2.0 un jauno 3.0 standartu cenām, tie ir nieka 10Ls.

Pieejami trīs modeļi 320GB, 500GB un 640GB izpildījumā attiecīgi par 51, 63 un 71 Ls.

Kādēļ iegādāties jaunos USB 3.0 nevis 2.0 diskus?

  • Ja Jūsu datoram ir USB 3.0 pieslēgvieta, iegūstam ātrumu līdz pat 80Mb/sec
  • Šie diski ir atpakaļ savienojami ar USB 2.0, līdz ar to varēsiet lietot tos tāpat kā 2.0 diskus
  • Ieguldījums uz ilgāku laiku, vairs nav aiz kalniem, kad USB 3.0 kļūs daudz izplatītāks, līdz ar to diskam ir pielietojums gan tagad, gan arī nākonē
2 Comments for Vai USB 3.0 ir jau aktuāls?

wasd

Pats lietoju Corsair GT flashu, par ātrumu un izturību nesūdzos.

Larisa

Kāpēc gan jāpievieno “pie kontroliera, kas pārveido SATA pieslēgumu uz USB”? SATA – eSATA ir daudz ātrāks par jebkuru USB. Ārējais disks darbojas tikpat ātri, kā tas, kas kompim vēderā. Plug&play!