Valsts pārvalde On-Line!

Ievietoja:     Birkas:      Pievienots:  April 19, 2010  |  7 Comments

Skatoties pārraidi “Kas notiek Latvijā” sapratu, ka valstij nepieciešams jauns pārvaldes mehānisms – datorspēle. Uzprogrammējam “engine” kurā pieejami un papildināmi visi fiskālie un projicējamie rādītāji, izveidojam “multi user” grafisko vidi, kurā visu smuki var klikšķināt un atvērt, ievadam visus lielumus: teritoriālo sadalījumu, statistiku, budžeta pozīcijas un apjomus, likumdošanas normas, valsts pārvaldes hierarhiju. Pēc tam sajūdzam visus lielumus normalizētā struktūrā.

Ņemot vērā to, ka praktiski visas valsts funkcijas ietekmē budžetu, ar šādi strukturētu programmatūru viss pamazām kļūst pārskatāms, kur kapēc utt. aiziet valsts nauda un uzrodas ekonomijas iespējas, vai tieši otrādi, nepieciešamība pēc lielākiem līdzekļiem, balsošanas rezultāti ir momentāni un viss notiek caurskatāmi, kā piem. WOWā.

Nākamais etaps ir definēt lietotājus (spēlētājus), grupas un tiesības. Katram balsstiesīgajam iedzīvotājam tiek piešķirts login:password un izveidots profils, kas ļauj veikt normatīvajos aktos atļautās darbības – pamatā balsot mini-referendumos, kā arī grupēties organizācijās (arodbiedrībās, darba grupās, ekspertu grupās utt.)

Attiecīgi tiek definēti pārējie lietotāji – ierēdņi, kam atbilstoši viņu pieejai ir paplašinātas iespējas manipulēt ar virtuālās pārvaldes spēli – bīdīt likumprojektus uz mini-referendumiem, rakstīt atskaites/atzinumus, ietekmēt lielās budžeta pozīcijas ar finansējuma pieprasījumiem, uzstāties spēles video-podkāstos ar runām un pārliecināšanu, nu, visu to pašu ko pašreiz, tikai on-line režīmā. (lai gan spēles attīstības gaitā lielākā daļa šo ierēdņu, ja atskaita patiesos ekspertus, pēc loģikas tiks atlaisti aizstājot viņu darbu ar mini-referendumiem, ekspertu grupām, brīvprātīgajiem utt. , kuri visu darīs tiešsaistē no mājām un no darba)

Lai veiksmīgi darbotos mini-referendumu sistēma, kas paredz, ka jebkurš likumprojekts un pārvaldes lēmums, tostarp budžets, ir jānobalso noteiktam iedzīvotāju vairākumam, ir nepieciešama sistēma, kas atlasītu nezinošos iedzīvotājus, kas varētu visu salaist dēlī, no zinošajiem. Tamdēļ tiek iedarbināts spēles pirmais mini-referendums, kura mērķis ir definēt vadītājus, jeb intelekta noteicējus, kas definēs balsstiesīgo atlases kritērijus. Šiem cilvēkiem jābūt spēcīgiem un uzticamiem, jo uz tiem balstīsies turpmākais spēles iznākums un valstiskums.

Šie intelekta noteicēji izveido testus ar atbilžu variantiem, kas pirms katra balsojuma liek pāris sekunžu laikā atbildēt ar vienkāršu izvēli no pieciem variantiem par tēmu, uz kuru attiecas konkrētais balsojums. Piemēram – balsojam par transportlīdzekļa ikgadējo nodevu. Intelekta noteicējs izveido elementāru jautājumu virkni, uz kuriem jāatbild, teiksim 5 minūtēs, kas var noteikt, vai balsotājs ir pietiekami kompetents, lai ietekmētu šo pozīciju. Turklāt tiek pārbaudīts, vai balsotājam ir vadītāja apliecība, cik sen, kāda profesija, kategorija utt. un izrietot no šiem datiem dod balsstiesīgajam punktus, piem. ja viņam ir A, B, C B+ utt kategorijas apliecība, 10 gadu stāžs, 5 soda punkti, tad dodam viņam 100/100 punktu tiesības, ja viņam nekā no tā visa nav, vai ir smagi satiksmes noteikumu pārkāpumi utt., tad dodam viņam balsstiesības 20/100, var iepīt jautājumus par ceļu satiksmes noteikumiem utt. utjp.

Notiek balsojums. Twitterī var redzēt par ko šovakar balsojam, ar Digg formāta ierosinājumu sistēmu “UzDiggojam”  sabiedrībai sasāpējušākos top 10 jautājumus, un pa vienam balsojam, izejot testiņu pie katra balsojuma.

Ja testiņi sāk palikt politizēti, neobjektīvi, nenormāli, vai tamlīdzīgi – spiežam pogu (visas tautas referendums) un ieklikājam tos intelekta noteicējus, kuri nepatīk, vai neatbilst tautas prasībām, tur pat izvirzot no visiem, kas piesakās – jaunu, ar šo pašu Digg formātu, un nobalsojam vēlreiz. Tikai pirms šī balsojuma izejam satversmes testiņu, kurā tiek uzdoti pāris elementāri jautājumi, kas nosaka balsotspēju: Piem. Kas ir referendums?, un vairāki atbilžu varianti, neatbild pareizi – atvaino, tava balss netiks ņemta vērā.

Šāda tipa sistēma stimulētu iedzīvotājus izglītoties, iesaistīties, kā arī motivētu uz likumu ievērošanu, ja tas palielina viņu balsstiesības. Turklāt ar šādu sistēmu var regulēt milzīgu daļu iekšpolitiskos procesus, protams, atbrīvojot no amata kaudzi ar liekēžiem, kas pašreiz to visu dara ar rokām, uz papīra lapām un “ēd” nodokļus, kā arī paralēli “nosmeļ” šo to sev uz valsts rēķina.

Šī “spēle” savā sarežģītības pakāpē īpaši neatšķirtos no draugiem.lv + WOW + Twitter + wikipedia, jo lielākā daļa funkcionalitātes jau ir noprogrammēta un burvīgi strādā iepriekš pieminētajās sistēmās.

Šeit izklāstīju savas idejas “aisberga galu” tamdēļ ceru uz komentāriem un ierosinājumiem par to, cik tas viss labi/slikti varētu darboties.

7 Comments for Valsts pārvalde On-Line!

wtf

Nu vispār jau šajā gadījumā vispār īsti nevajag valdību, tiešā demokrātija FTW.

Onka

Ir meli, lieli meli un statistika … Ja kāds Latvijā vispār zinātu kaut aptuveni faktisko stiuāciju pietiekoši detalizētā līmenī, tad tehniski to realizēt nav neiespējami, bet mūsu vismaz 1/3 ēnu ekonomijas un caurumainā likumdošana to visu padara praktiski neiespējamu. Ir desmitiem labu ideju, kas tā arī netiek līdz galam realizētas dažu ietekmīgu personu personīgas interesēs un mūsu tauta nav pietiekoši izglītota un altruistiska, lai pieņemtu valsts nākotnei ļoti vajadzīgus, bet nepopulārus lēmumus

Nils

Bliežam augšā, tikai jābūt autorizētai lietotāju kopai, citādi būs zirgošanās pa tukšo. Un vēl – šāda sistema var pieradīt, ka tauta gaida labumus, ko pati nespēj nodrošināt.
P.S rakstot ar lv klaviartūras izkārojumu, Att+e Mozillā izdod logina logu, kas baigi traucēēē.

Egils Zonde

To:Nils
Tieši tā, šāda tipa sistēma liktu sociālajām grupām un valsts pārvaldei pašiem sev sabalansēti samazināt pabalstus/algas/štatu utt., ja otrs quiz iznākums būtu 0 ienākumu no valsts.

Lietotāju kopu var autorizēt ar E-parakstu. Priekš pensionāriem un lauciniekiem jau ir izveidots “gaismas tīkls”, kur katrā bibliotēkā var paprasīt palīdzību sistēmas lietošanā, kā arī tikt pie datora/interneta.

Turklāt gandrīz visiem ir mobilais ar wap, kas neliedz lasīt RSS likumus un tur pat arī balsot, izmantojot E-parakstu, vai parastu bankas kodu kalkulatoru.

Šāda sistēma ļauj verificēt lietotājus arī pēc balsojuma – ja tevis izvirzītie grozījumi palielina budžeta deficītu, tad samazina tavu reitingu un otrādi. Valstiskus labklājības kritērijus pārdefinēt nav jēgas, tie jau ir zināmi. (fiskālie)

Patriotiem.lv » Blog Archive » Valsts pārvalde On-Line!

[…] http://www.toppc.lv […]

www.patriotiem.lv

atvainojos… par mazo incidentu…. bet ja manus rakstus kāds pārpublicētu es tik priecātos…. tā kā ši ideja ļoti aizrāva, aizmirsu paskatīties vai var pārpublicēt ar atļauju, vai pietiek ar atsauci uz avotu…

www.patriotiem.lv

tikkai kopā ir iespējams partokrātiju nomainītpret kaut ko līdzīgu demokrātijai….