Kādēļ iPad neatbalsta Flash?!

Posted by:     Tags:  , , ,     Posted date:  April 14, 2010  |  9 Comments
Šis ir nopietns solis pret Adobes visvareno Flash platformu, kura līdz, salīdzinoši, nesenam laikam bija pietiekoši izplatīta, bet no interneta lapu izstrādes viedokļa, nevēlama, vai vienkārši lieka.

Flash pats par sevi nekā jauna nenes, ja runājam par aplikācijām, tad lielākais vairums aplikāciju ir JAVA, un nav nekāds brīnums. Flash priekš aplikāciju darbināšanas ir par lēnu, izstrādes vide ir pilnīgs murgs, un arī valoda (Action script) ir pārāk nabadzīga, lai šis produkts būtu derīgs normālu mini aplikāciju izstrādei.

Tamdēļ līdz nesenam laikam Flash lielākoties tika lietots interaktīvām – prezentācijas tipa mājaslapām, banneriem un ātri uzcepamām multenēm, kā arī samērā vienkāršām spēlēm, kas prasa minimālu programmēšanu un daudz animācijas.

Situāciju izmainīja tāds organisms kā Youtube un FLV formāta ieviešana flash bibliotēkā. Apvienojot šos divus faktorus ar tiem apstākļiem, kad visā internetā valdīja pilnīgs haoss attiecībā uz streaming media formātiem (atcerēsimies pilnu datora tray rīkjoslu ar realPlayer, Quicktime, Indeo, WMA, WMV u.c. murgiem) no kuriem neviens tā īsti līdz galam nedarbojās. Tāts pats haoss valdīja ar video serveriem, jo katrs vēlējās savus video uzturēt pats, un pie lielākiem apmeklējumiem paši ziniet kas notiek – bremzē kā elle! Rezultātā Flash+Youtube kļuva par ilgi gaidītu un perfektu panaceju.

Ko tad īsti grib panākt Apple, kas atsakās no Flash?
Der ieskatīties pāris pakalpojumos, kas saistīti ar Phone un iPad. Pirmais, un svarīgākais ir iTunes. Šo pasākumu Apple notiekti nevēlas nevienam atdot, bet visiem, kas lietojuši šo pakalpojumu, ir skaidrs, ka tas tiek realizēts ar iTunes programmatūras palīdzību, kas, savukārt darbojas uz visaptverošās QuickTime bibliotēkas ar Apple failu formātiem.

Otra problēma ir iPhone/iPad apps. Tās ir sīkprogrammas, kuras tiek rakstītas speciāli iPhone OS, un tieši konkurē ar Flash aplikācijām visos iedomājamos veidos. Vienīgais, kas šķiet dīvaini ir fakts, ka ar iPad ir iespējams skatīties Youtube video. Kādā veidā tas ir realizēts man pašreiz nav zināms (ceru uz zinātniskiem izsmeļošiem komentāriem)

Vai dēļ šī formātu kara atsākšanas ir vērts iespringt? Domāju -nē. “Pareizie džeki” droši vien ātri vien atradīs iespējas apiet šos ierobežojumus, uzlikt uz iPad windows/linux un darīt visu kas ienāk prātā un kā ienāk prātā. Bet pats fakts, ka Apple sāk cīņu ar Adobe, Google sāk cīņu ar Mozilla, kuru paši sirsnīgi atbalstīja (un atbalsta), un abi divi minētie sāk cīņu ar Microsoft ir fascinējoši. Un es ceru, ka beidzot OS lauciņā būs kardinālas izmaiņas.

Pārlūks nogalinās OSu, mākonis aprīs PC 🙂

P.S. Adobe izmisumā par šo Apple soli ir uzrakstījuši “workaround”, kas ar Adobe FlashPro CS5 ļauj konvertēt flash aplikācijas uz AppleApps un darbināt iPhone/iPad/iPod Touch.