Cik web browser’us tu zini?

Ievietoja:     Birkas:  , , , , , , , ,     Pievienots:  April 6, 2010  |  5 Comments

web-browsersVairumam cilvēku frāze web browzeris jeb kā latviešiem tīk teikt – interneta pārlūkprogramma, saistās ar zilo e ikoniņu jeb Internet Explorer vai arī trako lapsu, kas apvijusies apkārt zemeslodei jeb Mozilla Firefox. Protams, nesaku, ka tā ir visiem, tāpēc Operas, Chrome un pārējo pārlūkprogrammu atbalstītāji nebrūkat virsū, līdz tām vēl tiksim.

Kopš 1991. gada, kad tika izlaista pirmā pārlūkprogramma saukta par www jeb WorldWideWeb ir izveidoti vairāki dziņi jeb (engines) uz kuru bāzes tad tiek taisītas mūsdienu pārlūkprogrammas. Vairāk par visu pārlūku vēsturi varat palasīties šeit.

Populārākie dziņi:

  • Trident – izstrādājuši Microsoft priekš Windows sākot no IE4 versijas
  • Gecko – izstrādājuši Mozilla Foundation
  • KHTML – izstrādājuši KDE projekts
  • Webkit – KHTML atzarojums, kuru izstrādājuši Apple. Tiek Izmantots gan Safari, gan Chrome
  • Presto – izstrādājuši Opera Software

Uz šo 5 dziņu pamata izveidotas vairāk kā 50 dažādas pārlūkprogrammas, bet tā īsti izsitušās ir tikai pāris. Lūk kā izskatās vidējā statistika pārlūkprogrammu lietošanu apjomos.

web_browsersInternet Explorer (54.50%)

Mozilla Firefox (30.96%)

Google Chrome (5.61%)

Safari (5.27%)

Opera (2.10%)

Citi (1.78%)

Nospiedošais pārsvars pagaidām ir IE, visticamāk tā vēl kādu laiku paliks, jo vidusmēra cilvēks lieto to, kas viņam jau ir (internet explorer’u), pierod pie tā un nemeklē neko citu. Bet, ja tomēr esat vien no šiem lietotājiem un nonācis tik tālu, tad iesaku izmēģināt ko jaunu, kas iespējams spēs sniegt labāku interneta sērfošanas ērtību.

Piedāvāju izvelēties, kādu no populārākajiem pārlūkiem:

Mozilla Firefox.

Firefox

Ātrs, ērts un viegli pielāgojams pārlūks. Pēdējās versijās Firefox ieviesis daudzas lietotāja acij tīkamas izmaiņas gan vizuālajā noformējumā, gan ērtībā. Firefox var pieslēgt vairāk kā 5000 spraudņus katra lietotāja vajadzībām. Iesaku izmēģināt jau tagad. Lejupielādē šeit.

Google Chrome.

chrome

Minimāls dizains, maksimāls ātrums, drošība un ērtība. Lejupielādē šeit.

Safari.

safari

Noklusētā pārlūkprogramma MacOS operētājsistēmām. Ļoti pārdomāts dizains un tajā pašā laikā viens no visātrākajiem pārlūkiem. Lejupielādē šeit.

Opera.

opera

Tāpat kā iepriekš minētie, Opera var lepoties ar vairāku cilņu (tabs) atbalstu, pop-up bloķētāju un lejupielāžu menedžeri, kurš darbojas arī, kā torrentu klients. Lejupielādē šeit.

Avant Browser.

avant

Varētu teikt, ka šis ir papildināts Internet Explorer ar visādām fīčām un funkcionālajiem uzlabojumiem, kā arī ar veiksmīgu grafisko noformējumu. Lejupielādē šeit.

K-Melon.

k-melon

Ātrs, pielāgojams un viegls pārlūks. Izstrādājuši Mozilla uz Gecko dziņa. Radīts speciāli Win32 videi. Lejupielādē šeit.

Maxthon.

maxthon

Līdzīgi kā Avant, veidots uz IE bāzes ar draudzīgu lietotāja saskarni (user interface), kuru var izkārtot kā nu pašam tīk. Lejupielādē šeit.

Ja lieto kādu citu, kurš, tavuprāt ir labāks, padalies komentāros ar savu pārlūka izvēli. 🙂

5 Comments for Cik web browser’us tu zini?

Qued

Operai ir arī iebūvēts e-pasta klients un dzimtā peles žestu iespēja. Pēdējā fīča gan pieejama arī Firefoxam spraudņa veidā, bet ne tuvu tik funkcionāli un efektīvi kā Operai.

Aivars

Mozilla vairāk spiež uz thunderbird, kā epastu klientu un nejauc kopā, lai nerastos kiš miš. Pats gan lietoju Chrome un esmu apmierināts ar Gmailu 😀

Gurķis

Operai ir arī torrentu klients, bet man kaut kā nepatīk viss vienā. Pierasts, ka katrs dara savu un katrai no darbībām var izvēlēties sev tīkamāko programmatūru.

08

Mozilla Firefox ir vislabākais, tādēļ arī tika uzskaitīts, kā pirmais !!

Egils Zonde

Operu uzliku uz sava Hackintosh un nekā nevarēju dabūt nost. Tā kā vīruss iesēdās. Nācās pārinstalēt OSX.

Tā jau būtu po, bet tā opera pieregojās kā default .torrent failu aplikācija, un čakarēja man visu kačāšanu. Arī to varētu pieciest un lietot uz nebēdu, bet kā torrent klients, ōpera, vismas uz OSX platformas, ir vienkārši briesmīgs un, principā, nestrādājošs.