Lattelecom optika – prieka vēsts vai FUD?

Posted by:     Tags:  , ,     Posted date:  March 27, 2010  |  16 Comments
Esmu viens no aizvainotajiem optikas gribētājiem, kuru Lattelecom ar šo pakalpojumu jau labu laiku ignorē viņiem vien zināmu iemeslu dēļ. Tamdēļ manī radās daudz pieņēmumu, kurus pastiprina vispārēja “šūmēšanās” par tā saucamo optisko internetu, kurš daudziem izredzētajiem jau ir, kā arī “drīzumā būs” pieejams.

Lattelecom mājaslapā izvietotā “bumbulīšu karte”, kas norāda katras Rīgas adreses izredzes tikt pie kārotā pieslēguma ir elegants veids, kā cilvēkus turēt, tā teikt, “gribošā stāvoklī”.

Tomēr, ja paskatās no nedaudz paranoiskas sazvērestības teorijas puses, man uzzīmējas sekojoša aina.

Zemāk minētais teksts ir tikai un vienīgi manas personīgās spekulācijas uz faktu konstatācijas bāzes:

Lattelecom reklamē “vēl nepabeigtu” pakalpojumu, kas man liek šaubīties, vai ir īstais laiks pieteikties kādam nebūt labākam par pašreizējo dead-slow DSL pieslēgumu, ja “tūlī-tūlīt” tur tiks ievilkta kārotā optika.

Skaists arī ir veids “nobrendot” kabeļu pieslēgumu vārdā optika. Ja neņem vērā to, ka lielākajai daļai mazo un vidējo interneta pakalpojuma sniedzēju piedāvātais “kabeļinternets” ir tā pati optika, pareizāk sakot, cik man zināms, nekāda optika jau pie klienta nenonāk. Optika ir tikai maģistrālē no provaidera līdz ēkai, tālāk, vecais labais UTP CAT-5 kabelis, kas pats par sevi nekas slikts nav, toties arī nekas jauns un ekstrēmi labāks (Lattelecom gadījumā) tas nav, šādi (optiskie) ir praktiski visi ātrgaitas kabeļu pieslēgumi.

Ja skatās no lietotāja viedokļa, kā mana, piemēram, es maksāju par dead-slow DSL, to pašu Lattelecom apm. 15.28 LVL+ modema īre apm. 3.00 LVL (kas ir atsevišķa tēma veselam rakstam). Mans pieslēguma ātrums ir “nožēlojami” 8Mbit/s. Ja paskatos uz optikas cenām, sanāk tā – lēnākais variants, kas ir 20 MBit.s ir vairāk par divām reizēm ātrāks nekā mans DSL, un divas reizes lētāks (7.90 LVL un nav modema).

Skatoties no mazo provaideru viedokļa, viņi droši vien katru dienu “refrešo” Lattelecom karti ar aukstiem sviedriem uz pieres, kā šī zaļo bumbulīšu armija aprij viņu apkalpotās teritorijas. Protams, šādā situācijā neviens nerausies investēt tīkla paplašināšanā, drīzāk ar bailēm gaidīs savu lēno galu, vai veiklākie orientēsies uz citām pakalpojumu nišām.

Šāda “drīz būs” stratēģija man atgādina ārvalstu korporāciju FUD (Fear doubt & uncertainty) stratēģijas, kas liek veselām nozarēm padoties, vai arī apstāties, dēļ liela monopolista mārketinga aktivitātēm. Vienīgi žēl, ka nav regulējošas likumdošanas, kas spiestu Lattelecom pieturēties pie noteikta grafika un dead-line optikas ierīkošanā, jo līdzko lielākie tirgus spēlētāji padosies, šai kompānijai aptrūksies stimula pabeigt iesākto. Jo skat, visiem taču ir vecais labais DSL.

Otrs iespējamais scenārijs, iespējams, būs cenu pacelšana, dēļ augstajām “administratīvajām” izmaksām.

Vienīgais, kas liek cerēt uz labāku iznākumu, ir Lattelecom jaunais spēles laukums – televīzija. Jo, neskatoties uz virszemes TV digitalizācijas konkursa uzvaru, šajā lauciņā, vismaz lielpilsētās, paliek spēcīgs konkurents – kabeļtelevīzija. Un ieviešot optiku “uz katra stūra” Lattelecom patur iespējas ar minimālām izmaksām sākt spēcīgi konkurēt – jo vadi jau savilkti 🙂