Vai Chrome OS izdosies pārspēt Windows?

Posted by:     Tags:  , , ,     Posted date:  June 21, 2017  |  4 Comments
Kamēr ikdienā aizvien vairāk cilvēku lieto viedierīces – mobilos telefonus, planšetes, pulksteņus utt., tādas iekārtas kā stacionārie un portatīvie datori paliek otrajā plānā. Viss slēpjas tajā, ka cilvēki pēc dabas ir slinki un negrib neko sarežģītu darīt – krāmēties ap kaudzi komponenšu, vadiem, instalācijām, lai tikai dators slēgtos iekšā. Plus vēl ilgā gaidīšana sāknēšanās procesā. Paralēli jau ir iegādāta planšete vai gudrs telefons, kurš vienmēr ir ieslēgts un nekad netiek slēgts ārā – attiecīgi dažu sekunžu laikā var tikt tīmeklī. Izklausas viss skaisti un šo prieku piedāvā Google ar Android OS viedierīcēs. Tomēr elementārās sapratnes laime par iekārtām beidzas, kad jādodas ir uz darba vietu un tur priekšā sagaida stacionārais dators ar ekrānā attēlotu Windows operētājsistēmu – komplektā ar visām sarežģītajām instalācijām, konfigurācijām un mazajām sirdstriekām crypto vīrusu gadījumā.

Google vēlas atvieglot gala lietotāju mocības un jau gadiem piedāvā Google Chrome OS operētājsistēmu, kura ir tikpat elementāra kā viedtālruņos un planšetēs esošā Android. Visas aplikācijas tiek instalētas no Google Play Store, kurš ir saprotams ne tikai mileniāļiem, bet arī vecākai paaudzei, jo apraksts, attēli u.c. par katru aplikāciju ir pieejami saprotamā valodā, kam jāseko tikai vienam klikšķim uz pogas “Instalēt”. Šī operētājsistēma ir ļoti populāra ASV skolās, sastādot gandrīz 60% no visiem datoriem. Šis uzvaras gājiens diemžēl ir ierobežots reālajā darba vidē, kur daudz kas ir atkarīgs no, piemēram, Windows XP laikā kodētas aplikācijas darbības, kura, protams, nebūs pieejama uz Chrome OS. Ir daudz dažādu sīkumu, kuri bloķē Chrome OS ienākšanu plašākā tirgū, tomēr ir kompānijas, kuras iet līdzi laikam un riskē ar migrāciju.

Protams, šo visu no malas netaisās novērot Microsoft un šogad nāca klajā ar Windows 10 S. Šī ir operētājsistēma, kura piedāvā gandrīz viso to pašu, ko Chrome OS, tikai ar ļoti primitīvu Windows 10 relīzi, kura atbalsta instalācijas tikai no Windows Store, noklusējuma pārlūku Microsoft Edge un meklētēju Bing. Šeit gan jāpiebilst nesenais Microsoft gājiens, kas norāda uz bailēm no multimiljardu kompānijas Google, ka preses relīzēs tiek izteikti stāstīts nevis par Windows 10 S iespējām, bet pārsvaru pār Chrome OS. Jāņem vērā fakts, ka Microsoft nav pacentušies izveidot video rullīti ar Windows 10 S pārsvaru, bet gan pilnvērtīgās operētājistēmas Windows 10 Pro salīdzinājumu. Sīkāk video:

Tā kā Windows 10 S atbalstīs tikai Windows Store aplikācijas, tas seko arī kā aicinājums visiem programmatūras izstrādātājiem pielāgot savu programmatūru, lai tā atbilstu Windows Store prasībām. Šobrīd Windows Store ir pieejami dažādi Adobe produkti, tajā skaitā PhotoShop, tomēr tāda aplikācija kā AutoCAD pilnvērtīgā versijā, vēl nav pieejama. Kas norāda tikai uz to, ka limitētu nozaru pārstāvji šobrīd nevar pilnvērtīgi pārslēgties uz Windows 10 S.

Vai Google Chrome OS uzvaras gājiens izglītības nozarē turpināsies ASV un nonāks arī līdz Latvijai? Vai Chrome OS iekaros arī valsts pārvaldes vienību datorus, aizstājot Windows? – To visu rādīs laiks un cilvēku vēlme iet līdzi tehnoloģijām.