QNAP NAS TS-251A apskats

Ievietoja:     Birkas:  , ,     Pievienots:  November 21, 2016  |  No comment

Nenovēršami tuvojas Ziemassvētki, un viena no labākajām dāvanām īstam 4k satura filmu baudītājam vai vienkārši IT fanam ir NAS (Network-Attached Storage) failu glabāšanas serveris. Kādu tieši NAS izvēlēties? – Šis apskats gluži nesniegs vispārēju atbildi par NAS izvēli, taču liks aizdomāties vai QNAP piedāvātais TS-251A varētu būt pirmā iekārta Tavā kāroto dāvanu sarakstā.

qnap-ts251a2

Kas tad lācītim vēderā?
•    Celeron N3060 divu kodolu procesors ar 1.6GHz frekvenci.
•    2GB DDR3 operatīvā atmiņa (SODIMM moduļi ar iespēju paplašināt līdz 8GB)
•    Divu disku atbalsts – 3.5” un 2.5” iekārtām ar Sata III pieslēgvietu.
•    Divi RJ45 LAN porti
•    3 x USB 3.0 (1 priekšā, 2 aizmugurē), SD karšu lasītājs, HDMI, 2 x 3.5mm audio.

Šoreiz izvēlējos iekārtu testēt kā multimēdiju centru vai HTPC aizvietotāju, izmantojot HDMI savienojumu ar FullHD televizoru. Protams, neaizmirstot par citām papildus iespējām, kuras TS-251A spēj piedāvāt, bet par to mazliet vēlāk.

Sākam ar NAS izpakošanu, kurā atrodas pati NAS iekārta, strāvas kabelis ar adapteri, divi RJ45 tīkla kabeļi, tālvadības pults, skrūves disku iestiprināšanai, kā arī lietošanas instrukcija.

Kad iekārta izpakota, jāievieto cietie diski, kas Hot-Swap rāmīšos ir ļoti ērti un ātri. Šoreiz NAS serverī ievietoti divi 3TB Seagate IronWolf cietie diski, kuri paredzēti tieši 24/7 darbībai NAS serverī. Tā kā pielietojums konkrētajā apskatā nav gluži datu kopiju glabāšana, kopēšana 24/7, tad var izvēlēties arī citas sērijas diskus, tomēr rekomendēju izvēlēties kādus no Enterprise klases diskiem optimizētiem NAS darbības specifikai. Sīkāk par šo Jums pastāstīs jebkurā sakarīgā IT veikalā.

Atliek vien pieslēgt strāvu, iespraust tīkla kabeli un HDMI, lai NAS būtu gatavs darbam. Slēdzam iekšā un sekojam instrukcijām. Par ko gan varētu piesieties ir iestatīšanas veidņa laikā tiek piedāvāts konfigurēt diskus – RAID1, RAID0 vai JBOD režīmos, taču nekāda sīkāka apraksta lietotāja interfeisā nav. Ja nav skaidrs, ko katrs režīms dara, tad nāksies vien doties internetā meklēt. Manuprāt, šeit varēja QNAP ielikt katrai izvēlei pretī mazu aprakstiņu, piemēram:

1)    RAID1 – disku masīvs, kurā datu saturs dublējas un viena diska bojājuma gadījumā faili būs neskarti uz otra diska.
2)    RAID0 – disku masīvs, kurā datus sadala pa diskiem, nodrošinot augstu ietilpības apjomu un ātrdarbību dubultā, taču samazinās datu drošība.
3)    JBOD – režīms diviem atšķirīgu ietilpību diskiem, lai summētu kopējo ietilpību kā vienā diskā (arī šeit nav primārā datu drošība).

Vēl viena lieta, kas jāņem vērā HDMI izmantošanas režīmā, ir HybridDesk Station uzstādīšanas izvēlne. Šeit uzreiz ir jāizvēlas Install, nevis Later, jo no citām opcijām HDMI režīmā vispār nav nekādas jēgas, jo pie lietotāja interfeisa nevarēs tikt. Viss process aizņem ap 5 minūtēm. Kam atkal var piesieties ir progresa statuss – rādās kaut kādi procenti līdz 100 un nekas nenotiek uz priekšu, jo sāk rādīt kādi servisi startējas, kas atkal aizņem vēl pāris minūtes.

QNAP TS-251A pēc instalācijas ir ar tīru darba virsmu un ar pulti mēģinu uzstādīt pirmo aplikāciju no Settings izvēlnes, kas liekas mulsinoši. Aplikācijas varēja ielikt uzreiz zem izvēlnes Applications.

Uzlieku Youtube, lai paskatītos kā atskaņos 1080p video. Kā nekā vēlos izmantot šo NAS kā multimēdiju centru blakus TV. Salīdzinot ar SmartTV Youtube aplikāciju, šeit nekas nav mainījies – viss izskatās kā uz sakarīga SmartTV un meklēšana ar pulti ir tikpat kaitinoša. Tomēr jāatzīmē ir nelielais buffering process video sākumā, kurš velkas ilgāk uz NAS nekā uz SmartTV, lai gan NAS ir aprīkots ar Dual Core Intel procesoru. Iespējams, šo uzlabos nākotnē ar programmatūras atjauninājumiem vai arī, paplašinot RAM apjomu, process varētu notikt daudz ātrāk.

Laiks ķerties klāt nopietnākai iekārtas iespēju izvērtēšanai un uzstādu QTS vadības aplikāciju, kura paredzēta NAS konfigurācijai. Palaižu to ar pulti un izrādās, ka nekāda spēlēšanās nesanāks – nepieciešams pieslēgt peli un klaviatūru. Tā kā vismaz pie uzstādīšanas pele un klaviatūra ir obligāta, ja vien visu nedarīsi, pieslēdzoties NAS no datora vai modernāka opcija – Qmanager aplikācija viedtālrunim.

unnamed

Pirms apskata jau biju dzirdējis par Kodi aplikāciju video atskaņošanai. Tā vien liekas, ka šī aplikācija ir kā VLC atskaņotājs datoram, kurš atskaņo visu un bez aizķeršanās. Kodi gan nevar atrast aplikāciju veikalā, bet gan interneta dzīlēs, tomēr uzstādīšana ir vienkārša. Lejupielādē ZIP failu, izvēlamies to caur QTS Control Panel lietotāja interfeisu un uzstādam.

Pirmā filma 1080p kvalitātē tiek lejupielādēta uz diska ar ~12MB/s ātrumu. Mazliet gan nākas pagaidīt, gandrīz kā dubultā lejupielādēt, ja vien lejupielāde jau sākumā nav notikusi uz NAS. Ar tālvadīvas pulti spiežam atskaņot un video atskaņošana notiek bez problēmām. Ar pulti var nopauzēt, patīt, regulēt skaņu utt.

Nedaudz cits pielietojums ir mobilā aplikācija Qfile. Aplikācija darbojas tieši tāpat kā Dropbox vai jebkura cita failu augšupielādes aplikācija, taču šajā gadījumā faili nenonāk mākonī, bet gan tavās mājās NAS serverī. Attiecīgi atnāks ciemiņi, ieslēdz TV un rādi bildes no sava personīgā NAS mākoņa uz ekrāna. Vērtīgi arī tas, ka failu no telefona var izdzēst un vēlāk piekļūt caur aplikāciju NAS, lai nav jāaizsit aplikācijām bagātā vietālruņa gigabaiti.

unnamed

Kopumā varu pateikt, ka QNAP TS-251A ir kā mazs, kluss dators, kuru novietot TV plauktiņā, lai veiktu datu dublēšanu, glabāšanu kā arī pildītu dzīvojamās istabas multimēdiju centra funkcijas. Šeit gan jāatzīmē, ka pati iekārta ir praktiski nedzirdama, taču vienīgā skaņa nāks no cietajiem diskiem. Tā kā man cieto disku grabēšana ir par skaļu dzīvojamajai zonai, tad liktu šādā NAS SSD diskus.

Ņemot vērā plašo QNAP TS-251A specifiku un neredzi to aprakstītu šeit, tad vari pajautāt sev interesējošos jautājums komentāros.