Kā pareizi izvēlēties portatīvo datoru?

Ievietoja:     Birkas:      Pievienots:  March 31, 2015  |  211 Comments

Ja ar āmuru esi atvēzējies virs cūciņas, lai beidzot tiktu pie portatīvā datora, tad neizsvied savu sūri krāto naudu vējā! Kā jau raksta virsrakstā ar melnu patiesību uz balta fona rakstīts, portatīvo datoru vajag izvēlēties. Un nevis šā vai tā, bet gan Pareizi. Un Kā pareizi izvēlēties – uzminēji, es tev tūliņ` pastāstīšu. Galvenie kritēriji portatīvā datora izvēlē ir….

Ekrāna izmērs.

Izmērs ir tas, kas nosaka, kā šo iekārtu grasies lietot. Tiek mērīts centimetros sākot no dzimumlo…. atvainojos, collās pa datora diagonāli no ekrāna viena stūra līdz otram. 🙂 Patreiz klasiskais izmērs ir 15.6″,kas arī būs vislētākais variants (sākot no 350EUR dažiem modeļiem). Ja plāno lietot šāda izmēra datoru, tad rēķinies, ka lielākoties šo datoru turēsi uz galda. Ja naudiņas kabatā ir pāri 500 Eur, var domāt par 13.3″-14″, kas patreiz ir visoptimālākais variants. Tikai uzmanies no ražojumiem, kam attālums no ekrāna malas līdz datora faktiskajai malai ir pāris centimetri. Šajā situācijā tu it kā tiec pie 13.3″-14″ ekrāna, bet pats dators ir lielāks nekā tam vajadzētu būt. Šis Asus modelis parāda kā jābūt, savukārt šis Acer, kā nevajadzētu būt.

Attiecībā uz to, cik informācijas redzēsi uz ekrāna, tad patreiz klasika skaitās HD, jeb 1366px * 768px, kas lielākoties ir vienāda abu minēto izmēru saimēm. Toties ar mazāka ekrāna izmēru jārēķinās arī ar mazākiem burtiņiem pie vienādas izšķirtspējas. Ja vēlies lielāku izšķirtspēju par mazu naudiņu, vari ķerties pie 17.3″ izmēra, bet svara ziņā tas ir pilnīgs vāks, tamdēļ šis izmērs ir attiecināms uz datoru klasi, kuru ne par velti dēvē par galddatora aizstājējiem. Izvēlies tādu monstru, ja esi riktīgs, muskuļains vecis, vai arī riktīgi drukna tante, kā arī gadījumos, kad datoru kustināt negrasies. Ja esi smuka dāmīte un gribi datoru iestutēt rokassomā un glauni izvilkt to laukā turot divos pirkstos, tad var domāt arī par ultraportatīvo 11.6″ vai mazāku ekrāna izmēru, tomēr kaut cik jēdzīgi tehniskie parametri šādam datoram sākas no 500 Eur, kur atrodas samērā neglītas iekārtas. Tomēr smukām dāmītēm neizskaidrojamu iemeslu dēļ vienmēr ir pavairāk naudiņas, tamdēļ varu pačukstēt – Apple ar Macbook Pro šajā nišā ir pārliecinošs līderis

Ekrāna izšķirtspēja

Šim kritērijam ir milzu nozīme. To mēra pikseļos, jeb mazajos punktiņos pa horizontāli un vertikāli, no kuriem sastāv attēls. Jo vairāk šo punktiņu, jo “asāka bilde” un ekrānā salien vairāk informācijas. Kā jau minēju, klasika ir 1366 * 768, kas ir ok, bet nav lieliski. Ja uz 13.3″ vai mazāka ekrāna šī izšķirtspēja izskatās labi, tad uz 15.6″ jau vairs nē. Attēls ir graudains un riebīgs. Ja vēlies labāku izšķirspēju, tad jādomā par Full HD vai pat Retina (1920 x 1080 un 2880/2560 x 1600 respektīvi) Retina vispār ir super, jo pikseļus nevar saskatīt dēļ pašas acs tīklenes izšķirtspējas sliekšņa. Līdz ar to varam pat droši teikt, ka labāku izšķirtspēju par Retina nemaz nevar vēlēties. Mūsdienās datorus ar lielas  izšķirtspējas ekrāniem var dabūt jau 350EUR robežās,bet par augstākām izšķirtspējām nāksies šķirties no štukas.

Otrs mīnuss ir veiktspēja. Lai “pabarotu” Retina vai FullHD datoru ar pikseļiem, visa veida integrētās grafiskās kartes var aizmirst. Un var sanākt ziepes, itkā tev ir dators ar FullHD, bet kompresētu FullHD straumējumu no Youtube bez raustīšanās nepaskatīsies. Nāksies vien atkāpties uz HD, kas atkal ir sviests. Ir vēl arī visādas citas, eksotiskākas izšķirtspējas. Lai neapjuktu, vajadzētu vadīties pēc sekojoša principa – filmām un spēlēm es ieteiktu platekrāna izšķirtspēju ar malu attiecību 16:9 vai 16:10, jo šie satura veidi tiek intensīvi adaptēti platekrāna pieredzei. Savukārt biznesa aplikācijām labāk patīk dzīvot 4:3 ekrānos, jo pa vertikāli ir tik pat daudz ko rādīt kā pa horizontāli, vai dažreiz pat vairāk, kas ļauj efektīvāk izmantot cilvēka organismā iebūvēto acu un galvas grozīšanas mehānismu. Sīkāk par to, kāda ekrāna malu attiecība ir katrai izšķirtspējai var uzzināt šeit. Vēl viens princips, ko vajadzētu ņemt vērā – nepērciet MacBook Pro, kam nav Retina. Manuprāt tas ir tas pats, kas pirkt Porsche bez lietajiem diskiem. (lasīt – ar kalpakiem)

Baterijas mūžs un strāvas padeve

Pirms runāt par procesoriem, RAMiem un citām elektroniskām lietām, vajadzētu padomāt par to, ko sagaidi no datora atvienojot to no strāvas. Baterijas mūžu nosaka vairāki faktori, galvenokārt tas ir datora paša izmērs dēļ vienkārša iemesla – lielākā datorā var iebāzt lielāku akumulatoru, kas turēs ilgāk. Ražotāji = uzmetēji, tamdēļ akli paļauties uz akumulatora izmēru arī nevajadzētu un zināmu  vērību vajadzētu pievērst akumulatora šūnu skaitam. Dažreiz viena un tā paša modeļa portatīvais dators ar pārdesmit latu atšķirību var atšķirties baterijas ietilpībā pat par 100%, kas, piemēram, 4 cell un 8 cell baterijas gadījumā būtu apmēram 3 vai 6 stundas darba bez rozetes padeves pie vidējas noslodzes vidusmēra datorā, attiecīgi.

Otrs aspekts ir lādēšanas iekārtas izmērs un svars. Bieži vien tu iegādājies super-duper miniatūru datoru, bet lādētājs ir tāds klucis, ka varētu zirgu nosist ar vienu piegājienu. Toties jāņem vērā, ka maza izmēra lādētājiem ir tendence ilgāk lādēt, kā arī biežāk nosprāgt. Balanss starp mobilitāti un lādēšanas ērtību ir svarīgs. Ceļotājiem noteikti jāparakstās uz maziem lādētājiem un ilgu akumulatora mūžu, jo var gadīties, ka uzlādēt varēs tikai vakarpusē esot viesnīcā, bet izlidot nākas jau 6 no rīta, kas, intensīvi lietojot, datoru “izēd” jau ap 16:00

Vēl par baterijas mūžu varu piebilst – nelolo izlūzijas, ka varēsi uz FullHD datora pļavas vidū stundām spēlēt 3D spēles vai lūrēt filmas uzgriežot ekrāna gaišumu uz maksimumu. Grafiskā veiktspēja prasa strāvu, tamdēļ visas pieminētās stundas drīzāk būs interneta pārlūkošana vai epasta rakstīšana. Arī mūzikas klausīšanās prasa strāvu, jo mehāniski jākustina skaļruņa vai austiņu membrāna. Tamdēļ, ja tev rūp baterijas mūžs, nopērc ausīs bāžamās (in-ear) austiņas, nevis surround 5 skaļruņu mežstrādnieka komplektu. Zināmu vērību vajadzētu pievērst strāvas padeves kontaktam un pašas rozetes konstrukcijai. Ja ir iespēja datoru apčamdīt, tad notiekti palūdz lādētāju, iebāz to datorā un pārliecinies, ka tas turas perfekti, nečakarējas un nav viegli nolaužams izdarot neveiklu kustību. Šajā ziņā atkal jāpaslavē Apple par viņu magnētisko savienotāju, kas ir vienkārši ģeniāls.

Procesora saime un veiktspēja

Lai dators darbotos ātri un skaisti, svarīgākais elements ir procesors. Nevajag uzķerties uz visādiem i5 un i7 reklāmas trikiem. Šie procesori ikdienas lietotājiem neko nedod, ja vienīgi negrasies datoru izmantot intensīvai spēļu spēlēšanai, video apstrādei, vai arī grāmatvedības un citu datubāžu aplikāciju lietošanai. Patreiz Intel piekopj stratēģiju arī dažus labus švakus procesorus dēvēt par i7. Arī otrā grāvī nevajag lēkt un parakstīties uz visādiem 1GHz Atomiem. Labs procesors mūsdienās ir ar sekojošiem parametriem – takts frekvence vismaz 1.8 GHz vai vairāk, kodolu skaits 2 gab, vēlams ar HyperThreading, un L3 kešatmiņu ne mazāku par 2MB. Jebkurš procesors, kas iekļaujas šajos rādītājos būs ok priekš lielākās daļas darbību HD (1366 * 768) izšķirtspējā. Ir daži Celeron un Pentium modeļi, kuriem nav ne vainas. Piemēram šim datoram ir lielisks procesors par kuru nav jābaidās, kā arī nereāli zema cena.

Raksta tapšanas brīdī jāuzmanās no AMD mobilajiem procesoriem, jo AMD procesoriem parasti ir sliktāki energotaupības un siltuma izdales rādītāji, kas velk līdzi kaudzi ar blaknēm – lielāka dzese, līdz ar to lielāks svars, skaļāki ventilatori, dators karst, mazāks baterijas mūžs utt.

Noteikti pievērsiet uzmanību procesora arhitektūrai. Rekomendējamā arhitektūra ir Intel Haswell procesori ar 22nm tehnoloģisko procesu. Lētajā galā var ņemt Ivy Bridge, kas arī ir 22nm un viss ir kārtībā. Sandy bridge procesoru saimi var izvēlēties vienīgi jukušais, jo tā jau ir novecojusi tehnoloģija 32nm procesa varā, kas ir galīgi garām. Dateks.lv mājaslapā, sadaļā portatīvie datori, labajā pusē, “Filtros” ir ieraksts “Procesora Saime”, šī pati informācija arī ir datora aprakstā, kas ļaus jau izvēles brīdī atbrīvoties no novecojušas tehnoloģijas procesoriem.

Operētājsistēmas licence

Es teiktu, ka šī pozīcija ir visbūtiskākā, ne tikai no legalitātes viedokļa, bet arī no lietošanas ērtuma. Portatīvie datori sastāv no desmitiem dažādu iekārtu, katrai no kurām ir nepieciešami draiveri (dziņi?) Tie, kas ir kaut reizi mēģinājuši ieinstalēt visu, kas nepieciešams, lai varētu sākt lietot datoru no nulles, sapratīs, ko es ar to domāju. Ražotāja uzinstalētai operētājsistēmai viss jau ir iekšā, visi draiveri utt. Kā arī kaudze ar noderīgām (un arī nenoderīgām) programmām, kas ļauj sākt lietot datoru īsi pēc pirmās ieslēgšanas.

Otrkārt – atsevišķa Windows 10 cena ir ap 110 Eur, toties starpība cenā starp datoru, kam jau ir OS un tādu, kam nav ar vienādu tehnisko specifikāciju, starpība cenā ir niecīga, parasti 40 Eur robežās. Un 70 Eur par OS ir tikai tā saucamajai OEM licencei, jeb licencei, kura ir spēkā iegādājoties kopā vienā pirkuma dokumentā ar jaunu datoru. OS licence, ko drīkst pirkt un lietot pēc datora iegādes, iegādājoties to atsevišķā pirkuma dokumentā (Genuine Kit), maksā jau no 110 Eur. Tamdēļ šis jautājums ir jāapsver pirms datora iegādes un ne kā ne savādāk. Cita lieta ir korporatīvie uzņēmumi, kas parasti izmanto centralizētu OS instalēšanas risinājumu un lieto Windows Enterprise licences.

Attiecībā par citām operētājsistēmām, laba alternatīva Windows ir tas pats Mac OSX, kas pieejams uz Apple datoriem. Patiesību sakot, iegādāties Apple datoru bez OSX nav iespējams. No Linux paveidiem vērts būtu pieminēt Ubuntu un Suse. Tikai jāņem vērā, ka nomācošs vairums programmu, kuras lieto Windows lietotāji un OSX lietotāji, nebūs pieejamas. Toties būs pieejamas kaudze ar alternatīvām, kuras ir bez maksas un bieži vien spēj pildīt visas tās pašas funkcijas, ko sniedz komerciālie produkti. Noteikti ignorējiet tādu operētājsistēmas kā DOS. Patiesībā tas ir dators bez operētājsistēmas, kuram ir uzlikta aizvēsturiska bezmaksas OS (parasti FreeDOS), kas ļauj apiet tirdziecības aizliegumu ASV un citur, privātajam sektoram pārdot datorus bez operētājsistēmas, ar mēģinājumu apkarot pirātismu. Jo kam tad būtu derīgs “tukšs” dators, ja ne tūlītējai “nokačātas” OS uzlikšanai :).

Pēdējā, bet ne mazsvarīgākā lieta, kas arī saistīta ar nākamo virsrakstu, ir operētājsistēmas tehnoloģija (32bit vai 64bit). Uzreiz teikšu – 32bit tā ir vēsture, pērc tikai ar 64bitiem un nečakarējies. 32bit OS nespēj izmantot operatīvo atmiņu, kas ir vairāk par 4GB, kā arī ir pakāpeniski izzūdošs standarts. Nomācošais vairums 32bit aplikāciju spēj strādāt 64bit operētājistēmā bez problēmām.

Operatīvā atmiņa

RAM, jeb Operatīvā atmiņa ir svarīga lieta. Nepērc datoru, kurā RAM ir zem 4GB. Tas ir par maz, ja nu vienīgi datoru lietosi tikai interneta pārlūkošanai un dažiem Word dokumentiem. Toties 8GB lielākajai daļai lietotāju ir vairāk nekā pietiekoši. RAM ir nepieciešams, lai no (salīdzinoši) lēna cietā diska vai SSD, ielasītu operētājsistēmu un atvērtās programmas/failus daudz ātrākā vietā, kur procesors var darboties ar šiem datiem bez liekas bremzēšanas. Tamdēļ, ja sabāzīsi datorā 16GB RAM, bet nevērsi vaļā prasīgas programmas un milzīgus foto failus RAW formātā no augstas klases kameras, nekādu veiktspējas pieaugumu nesajutīsi.

Princips vienkāršs – parastam lietotājam 4GB, fotogrāfiem, mūziķiem, spēlmaņiem – 8GB vai 16GB. Portatīvais dators ir neliela izmēra, tamdēļ pievērs uzmanību tādam parametram, kā – brīvais atmiņas spraudņu skaits. Tas nozīmē to, ka – ja datorā jau ir 4GB, un atmiņas spraudņu skaits ir 2, bet brīvo spraudņu skaits 0, pielikt klāt 4GB un dabūt 8GB varēsi tikai izmetot miskastē jau datorā esošos 2GB + 2GB. Tamdēļ esi uzmanīgs. Brīvo spraudņu skaits 1 un kopējais spraudņu skaits 2, ir laba lieta uzlabojumu iespējām nākotnē.

Grafiskā karte

Ja esi kārtīgs spēlmanis, kam patīk Full HD izšķirtspējā spēlēt jaunākās spēles cienījamā veikspējā (lasi – bez raustīšanās un ar visiem efektiem ieslēgiem), aizmirsti par portatīvo datoru kā sugu. Tev nepieciešams kārtīgs galddators vai kāda no konsolēm. Ja esi ar mieru spēlēt kaut kā, tad rēķinies ar pamatīgu investīciju un palielu datora izmēru. Iedziļināties katras grafiskās kartes specifikācijā vienkārši nav reāli, tamdēļ ieteikšu pāris vadlīnijas, kā izvēlēties. Intel HD sērijas kartes ir integrētas pašā procesorā kā papildus kodols un spēs “pavilkt” tikai primitīvākās ar 3D ne visai apveltītās spēles, izņemot Intel HD4000 karti, kas jau kaut ko var.

Visas pārlūku spēles – Ferma, Travian utt. darbosies ar jebkuru karti, neko īpašu tur nevajag. 3D šaujamgabaliem un braucamgabaliem vajadzētu meklēt Radeon vai GeForce kartes, kuru veiktspēju vislabāk ir novērtēt nevis lasot bezjēdzīgu specifikāciju, bet modeļa numuru iekopējot Youtube meklētājā, kopā ar sava datora ekrāna izšķirtspēju. Tas, ko redzēsiet būs tas, ko dabūsiet iegādājoties šādu kombināciju. Otrs avots, ja tomēr gribas salīdzinājumu visādās veiktspējas noteikšanas programmās, var ierakstīt kartes modeli google meklētājā un atvērt pirmo Notebookcheck.net saiti. Šajā resursā ir ļoti labi salīdzināti karšu modeļi tieši skaitļos.

Cietais disks vai SSD

Ja portatīvajam datoram ir SSD, tad tur nav ko domāt – jāņem ciet! Portatīvā izmēra cietie diski ir lēni, skaļi, nedroši pret satricinājumiem un neefektīvi baterijas tērētāji. Ja tomēr nākas pirkt datoru ar cieto disku, tad 5400 apgriezienu disks ir standarts, 7200 būs ātrāks, bet skaļāks un “rijīgāks”, 4200 būs pārāk lēns, lai sauktu par jēdzīgu pirkumu. Vidusmēra lietotājam ar 120GB un uz augšu pietiek atliektiem galiem.

Priekš tiem, kas neko nekačā, var arī iztikt ar 60GB tikai lai  tiktu pie SSD par zemu cenu. Cieto disku vai SSD parasti var nomainīt piepērkot lielāku, ja gadījumā paliek par īsu. Tas gan nav nekāds mega-racionāli lēts solis, bet iespēja ir. Turklāt pāri palikušo disku var iemontēt šādā te traukā un lietot kā pārnēsājamo ārējo disku, lai nav jāmet ārā.

Korpusa kvalitāte

Plastmasa ir viens no nozīmīgākajiem izgudrojumiem pēdējā gadsimtā, toties datora korpusa kvalitātes ziņā, ja ir izvēle, ņemam alumīniju. Ja datoru nevar apčamdīt pirms iegādes, kā piemēram interneta bodēs, tomēr vajadzētu apčamdīt. Aizejam uz kādu lielveikalu, kur datori ir izlikti, pačamdam, telefonā sameklējam cik tāds maksā interneta bodē, mēģinām pielauzt veikalā nomest cenu, neļaujas – pērkam internetā. Ir vēl tāda lieta kā draugi, radi un darba vieta, kur arī bieži vien var datorus pačamdīt.

Ja pačamdīt vispār, vispār, vispār nav kur, tad droši pērciet Apple datorus. Šo izstrādājumu kvalitāte raksta tapšanas laikā ir augstākā kādu var izrakt, un nekas neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu mainīties. No “lētā gala” patreiz varu ieteikt Lenovo datorus, kam ir lēta plastmasa, bet izskatās cienījami un uz tausti ir ok. Lielākā daļa alumīnija datoru no HP, Dell un Asus ir arī ok, bet par pārējiem plastmasniekiem neko labu nevaru pateikt.

Garantija

Viens no būtiskākajiem aspektiem, kuru liela daļa gudrinieku palaiž garām. 3 gadu garantija būtu vēlamais variants, jo atspoguļo vidusmēra termiņu, kādu dators spēj kalpot kā mūsdienīga iekārta. 2 gadus nodrošina likums, bet tikai privātpersonām, tamdēļ pērkot Apple produkciju, kurai ir 1 gads, uz firmu – var nākties dārgi samaksāt par remontu. Cerēt un ticēt muļķībām, ka jūsu izvēlētais ražotājs/modelis utt. ir izturīgāks par pārējiem ir, mazākais, naivi. Datoriem ir brāķa procents, piekam samērā paliels. Tamdēļ iegādājoties datoru, tu piedalies loterijā par viņa nosprāgšanu. Jautāmums nav Vai dators nosprāgs, tikai – Kad? Un šajā ziņā – garantijai ir liela nozīme. Portatīvā datora komponentes ir dārgas pēc suņa, un jebkurš remonts par maksu ir idiotisms.

Vēl viens aspekts, kas jāņem vērā garantijas sakarā ir noskaidrot, kur atrodas garantijas servisi. Ir daži ražotāji, kā piemēram Sony un Lenovo, kam visi vai liela daļa modeļu tiek apkalpoti ārzemēs. Tamdēļ jārēķinās ar ilgāku remonta laiku. Ja vietējie servisi datoru remontē apmēram nedēļas laikā, tad tur būs tas pats dubultā. Arī servisa atrašanās pārdaugavā, priekš centra vai Juglas, vai pat Rīgā nedzīvojošām personām var būt kārtīgas mokas. Ir ražotāji un modeļi, kas paņem no mājām Rīgā un aizved atpakaļ, kad sataisīts, par baltu velti. Tamdēļ der zināt par tiem laicīgi.

Garantijas gadījumā nesteidzies stiept datoru pa taisno pie pārdevēja. Labāk pirms tam uzzvanīt, jo var gadīties, ka servisa centrs ir daudz tuvāk, vai pat savāc tavu datoru.Turklāt vest pa taisno uz oficiālo servisa centru ir daudz ātrāk nekā caur pārdēvēju, jo pārdevējs tāpat viņu vedīs, tikai… vēlāk, kad būs laiks vai sakritīs maršruts ar citu piegādi. Tas pats attiecas uz preces savākšanu no garantijas remonta.

Citas svarīgas nianses

Ekrāna pārklājums mēdz būt 2 viedu, Glare, jeb atstarojošs un Matte/Anti-Glare, jeb gaismu izkaisošs. Otrais variants skaitās labāks un ir pieejams dārgākiem, biznesa klases datoriem. Ir ražotāji, kā piemēram Samsung, kas praktiski visus modeļus aprīko ar Antiglare. Gods un slava viņiem!

No sīkumiem vajadzētu papētīt vai datoram ir Bluetooth, jo lietot bezvadu peli ar papildus USB spraudni, kas rēgojas ārā no datora, ir stulbums. Wifi ātrumam arī ir nozīme, tamdēļ vajadzētu tiekties uz Wireless N standartu, kam ir 300MBs caurlaidība.

Ja grasies portatīvo datoru izmanto prezentācijām, vai slēgt pie televizora/monitora, notiekti pārliecinies, ka ir pieejama atbilstoša TV izeja. Biznesa vidē vēl joprojām pamatīgi dominē aizvēsturiskais D-Sub spraudnis, tamdēļ bez tā pieslēgties pie 80% esošo projektoru nekā nesanāks. Kopsummā vajadzētu papētīt, kādas izejas/ieejas datoram ir, lai varētu pieslēgt visu, ko sirds kāro.

Neaizmirsti klaviatūras valodu. Ja nākas rakstīt krievu fontā, vai sieva/vīrs/kolēģis vai kāds cits, ar ko var nākties datoru dalīt ir krievvalodīgais, tad jāņem ENG/RUS klaviatūra. Citādi – tāda klaviatūra ar diviem burtu tipiem pamatīgi traucē tiem, kas nemāk rakstīt neskatoties uz taustiņiem.

Kamera/mikrofons – mūsdienās tas ir standarts praktiski visos datoros, bet pārbaudīt vajag, vai tādi zvēri vispār datorā ir iebūvēti, jo var gadīties, ka nav un tad ir ziepes.

Dāvanā soma – sīkums, bet patīkami, kā arī lietderīgi. Daži ražotāji visiem savu portatīvo datoru konkrētiem modeļiem dod līdzi somu. Piem. HP savai Probook sērijai. Noskaidrot to ir svarīgi dēļ diviem aspektiem – ja somas nav, nāksies pirkt. Ja soma ir – nenopirkt vēl vienu lieku somu pērkot datoru. Jo ne visi tirgotāji spēj izsekot saviem pasūtījumiem vai tos pārbauda, lai jums aizrādītu par iespējamo dubultpirkumu.

Ja esi pāķis, kuram pieejams tikai mobilais internets, vai cilvēks mūžīgi ceļā, noteikti painteresējies par datoru ar 3G. Tas nozīmē, ka datorā ir SIM kartes vieta, un nebūs jākrāmējas ar neērtām ārējām USB iekārtām.

Ja esi grāmatvede vai matemātiķis, paskaties, vai datoram ir Numpad, jeb klaviatūras ciparnīca. Mēdz būt, ka daudziem 15.6″datoriem tādas nav, piem HP Pavilion sērijai. Un bez Numpad Excel atkarībniekiem ir dimbā.

Touchscreen – itkā nevajadzīga lieta portatīvajā datorā, jo ir touchpad vai pele. Bet ja tev ir mazs bērns, tad būsi spiests pats skraidīt un pārslēgt Youtube multenes, katru reizi kad viņas beigsies 🙂

Karšu lasītājs – ja tev ir foto kamera, kuru lieto regulāri, tad SD karšu lasītājs ir ticamākā prasība. Lai pārkopētu bildes, nav jāslēdz klāt pats fotoaparāts un kartiņu var nolasīt “pa taisno”. Ērti.

Kopš USB zibatmiņa un internets ir ātri un pieejami, SD un DVD iekārtas vairs īsti nav vajadzīgas. Tomēr padomā, ja tev ir krājumi, vai pāķos nav neta un ir DVD noma, tad pilnībā neatsakies no šīs tehnoloģijas un pārbaudi, vai attiecīgais diskdzinis datorā ir iebūvēts.

Svaram ir nozīme, tamdēļ palūko, vai tevis izvēlētais Ultrabook gadījumā nav no svina vai Urāna. Jo izmērs ne vienmēr nosaka, cik smaga tā manta ir, un paļaujoties vien uz acumēru var nākties vilties.

Atgriešanas iespējas

Ja gadījumā esi iegrābies un nekas nepatīk un datoru nopircis interna piedāvājuma, pastkastītes vai cita distances līguma varā, tad 14 dienu laikā vari atgriezt preci atpakaļ saņemot naudu pilnā apmērā. Toties jāzina pāris svarīgas lietas:

  • Atgriez tikai tad, ja patiešām nepatīk vai neapmierina un tam ir pamats – pārdevējam tas rada zaudējumus tirgot izpakotu preci, tamdēļ viņš var apvainoties un ar tevi nekad vairs nesadarboties.
  • Saglabā pilnīgi visu iepakojumu, nenošmulē un nesaskrāpē neko – datoru glancētās virsmas saskrāpējas līdzko viņām pieskaries, vai kaut vai uzliec virsū papīra lapu. Tas rada mikro švīkas, kuras pārdevējam dod iespēju tev atteikt atgriešanu dēļ fiziska vizuāla bojājuma.
  • Neinstalē OS un neslēdz iekšā datoru, kuram ir preinstalēta OS pirms neesi pārliecinājies, ka viss pārējais tevi apmierina – preci likums ļauj atgriezt tikai gadījumā, ja tā ir apgriezta sākotnējā stāvoklī. Aktivēta, uzinstalēta un citādi sačakarēta programmatūra pārdevējam neļauj preci atgriezt vairumtirgotājam, un viņš tieksies izmantot likumu lai tev atteiktu pat tad, ja būsi zelta klients.
  • Izturies ar cieņu pret pārdevēju, un respektē viņa intereses – jebkurš pārdevējs var tikt vaļā no lielākā daudzuma preču to atgriežot vairumtirgotājam, bet tikai gadījumā, ja prece tiek atgriezta ideālā vizuālā stāvoklī, pilnā iepakojumā līdz pat plēvēm utt. Ja esi iegrābies un vēlies citu modeli, pērc tur pat. Tādā veidā pārdevējs nezaudēs peļņu un būs laipnāks nekā, ja vienkārši paņemsi naudu un aizskriesi citur.
  • Savas tiesības pieprasi mierīgi, ar maigumu un mīlestību, un…. rakstiskā formā. Pārdevējiem nepatīk cilvēki, kas ienesās veikalā, kurā ir citi pircēji un skaļi nobrēc, ka vēlas atgriezt datoru un izkliedz pārdevēja pārstāvim sejā savas tiesības.
  • Painteresējies – vai gadījumā tev vispār ir tiesības uz maiņu, pirms tev par pretējo norāda rakstiskā formā. Neprasi patērētāja tiesības, ja esi pircis preci kā juridiska persona, vai kaut kur pasējis pirkuma dokumentus.
  • Ja arī tev tiesību uz nomaiņu kā juridiskai personai nav, ja esi lojāls klients, kas māk mīļi palūgt, pārdevējs pacentīsies sameklēt risinājumu tev palīdzēt.

Ja pēc visa šī informācijas blāķa tev vēl ir kādas neskaidrības, tad man ir skaidrs, ka neesi visu kārtīgi izlasījis :), bet ja esi, tad uzdot savu ūber specifisko jautājumu zemāk esošajā komentāru slejā. Uz komentāriem cenšos atbildēt 100%, un vismaz reizi nedēļā.

211 Comments for Kā pareizi izvēlēties portatīvo datoru?

Arvo

Labdien!
Interesē portatīvais darbam ar Sony Vegas un GoPro. Vai varat ieteikt kko zem 800 EUR?

Anete

Labdien! Meklēju datoru pamatā mācībām bet arī interneta lietošanai, lai varētu paskatīties filmas utt. Negribu izmēros lielu, bet lai strādā bez aizķeršanās, vēlams ar 13″ ekrānu. Ko varētu ieteikt? Cenā līdz 800 eiro.
Paldies!

Āris

Sveiki! Interesē Jūsu viedoklis, kāds portatīvais būtu optimāls 800 – 900 EUR robežās darbam ar CAD programmām, gan aprēķiniem, gan renderēšanai?

Marta

Sveiki!
Vai Jūs varētu izpaust savu profesionālo viedokli attiecībā uz manu situāciju?
Gribētos noskaidrot, kāds portatīvais dators ir vislabākais risinājums man –
dators nepieciešams darbam, kas saistīts ar vairākām atvērtam interneta lapām un dokumentiem, turklāt veicu dažādu failu vienlaicīgu lejuplādi no ineta, ik pa reizei nepieciešams video montāžai, regulāri tiek skatītas filmas un video, tiek lietots fotoshop.
Obligātas prasības – numpad, diskdzinis.
Cenu grupa līdz 800 euro.

Marta

Liels paldies!
Vēlējos arī piebilst, ka pēc Jūsu raksta izlasīšanas lūkojos arī uz šo datoru kā vienu no variantiem.
Paldies par noderīgo rakstu, tagad arī es kaut maz drusciņ vairāk orientējos šajā jomā!
Lai veicas! 🙂

Egils Zonde

Ņem par lab`, ņem par lab` 🙂

Vadims

Sveiks Egīl! Mēģinu tikt skaidrībā, bet nekādi nevaru izdarīt izvēli. Dators būtu vajadzīgs galvenokārt priekš foto apstrādes, šad tad uzspēlēt kādu spēli un paskatīties filmas. Budžets līdz 700 eur. Mani varianti šādi
http://www.dateks.lv/ru/p/1338/cenas/portativie-datori/110520_acer_aspire_e5_772g_black_white_17_3_core_i5_5200u_8gb_1tb_geforce_gt940m_2gb_linux

http://www.dateks.lv/ru/p/1338/cenas/portativie-datori/112422_acer_aspire_e5_572g_black_15_6_core_i5_4210m_8gb_1tb_geforce_gt940m_2gb_linux

Ko teiksiet, vai arī kādu citu versiju?
Paldies!

Vadims

Paldies par atbildi! Es arī visu laiku biju domājis tieši uz šo variantu, kamēr šodien viens datoriķis mani pārliecināja ņēmt tomēr i5-5200u, tas tik ļoti nekarsīšot un t.t. Pilnīgs apjukums tagad. Vai jūs lūdzu nevarētu ko vairāk pastāstīt par tiem abiem modeļiem?

Egils Zonde

Šis procesors centīsies taupīt akumulatoru cik nu būs spēka un pēc benčmarkiem atpaliek, tamdēļ spēlēm īsti, manuprāt, nederēs. Turklāt baltais dators ir 17,3″ ar standarta ekrānu šādam izmēram, lasīt – švakāku izšķirtspēju nekā 15,6″ variants ar FullHD, tamdēļ 17,3″ ar lieliem pikseļiem nodzen vēlmi nodarboties ar foto apstrādi, ja vien neesi vājredzīgs un kaifo lietojot zoom un scroll visu laiku. Tamdēļ uzstādīto uzdevumu un budžeta ietvaros mana izvēle krita par labu melnajam.

Egils Zonde

Kompromiss būtu pakrāt vēl naudiņas un nopirkt šo, kuram uz grafiskās kartes jaudas rēķina (spēlēm) vajadzētu tevi pamatīgi iepriecināt: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/101052_acer_aspire_vn7_571g_15_6_core_i5_5200u_8gb_1tb_geforce_gtx950m_4gb_linux

Diāna Putnina

Sveiki, Egīl.Mums ir portatīvais dators MSI CX623, nolietojies, ekrāns jau ieplīsis pateicoties bēram. gribu nopirkt jaunu, vajadzīgs , lai ieietu internetā, palasitu ziņas, ieietu youtube:) kuru ieteiktu? skatos uz http://www.1a.lv/datortehnika/portativiedatori

Liene

Sveiki!
Paldies par rakstu, ļoti sakarīgs un noderīgs!
Komentāru rakstu savtīgos nolūkos – vēlējos uzzināt Jūsu domas par šo datoru – http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/113117_lenovo_ideapad_g50_80_15_6_core_i5_5200u_8gb_1tb_windows_8_1
Vajadzīgs studijām (nesaistītām ar video apstrādi vai maketēšanu), respektīvi nets, ms office, filmas, būtu jauki arī fotošopu kādu reizi iedarbināt. Gribēju arī zināt, vai ir iespējams, ja kādreiz sagribēšu, ievietot SSD?
Paldies par atbildi jau iepriekš!

Egils Zonde

SSD var ielikt praktiski visiem datoriem. Šis nav laba izvēle, jo ekrāns nav FullHD, par to cenu galīgi garām. Labāk šo: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/103066_hewlett_packard_probook_450_g2_15_6_core_i5_5200u_4gb_500gb_windows_8_1

Egils Zonde

Man ir abi šie datori 🙂 , Asusam korpuss pabriesmīgs, lādētāja konektors ļoti trausls, kā arī pie vienādiem parametriem viņš nez kamdēļ ir ievērojami lēnāks. Laikam cietā diska kvalitāte švakāka, tamdēļ šo Asus galīgi neiesaku.

Tomēr visu iesaku pēc iespējas pirkt iekš Dateks, tamdēļ vajadzētu pačīkstēt atlaidi šim: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/110680_lenovo_b50_30_15_6_celeron_n2840_2_16ghz_4gb_500gb_windows_8_1 Pastāv neliela iespēja, ka viņi varēs to cenu pielīdzināt 1A akcijai, ja vairumnieks apžēlosies 🙂

Diāna Putnina

Paldies!!!

Diāna Putnina

ar Lenovo esat apmierināts ? 🙂

Egils Zonde

Esmu gan 🙂

SKAIDRĪTE

Labdien! Ļoti priecājos, ka atradu jūsu rakstu. Veram vaļā savu privātpraksi – darbs ar dokumentiem, līgumiem, arī grāmatvedība…protams, I- nets, kur nu bez tā. Būtu jauki aři filmas un foto paskatīt. Vajadzīgi 2 datori – viens stacionārais, otrs – portatīvais. Tagad man ir 5 gadīgs Hp probook 4320s, Intel i3…nu tagad ir brrr.lēns. Protams es gribētu Apple, bet kolēģis uzskata, ja netaisam filmas un mūziku, pietiks arī ar kaut ko lētāku… Varbūt ieteiksiet variantu, kurš pēc 2 gadiem nenomirtu:)
Skaidrīte

Rihards

Sveiks Egīl, jautājums šāds: vēlos datoru, kas būtu ātrs, derētu mūsdienīgākajām spēlēm, tajā pašā laikā, lai ir piemērots priekš photoshop, illustrator utt.
Biju noskatījis šo: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/112435_lenovo_ideapad_y50_70_black_15_6_core_i5_4210h_8gb_1tb_8gb_ssd_cache_geforce_gtx960m_4gb_windows_8_1

Tavs viedoklis?

Egils Zonde

Portatīvie datori pēc būtības nevar būt piemēroti mūsdienīgāko spēļu baudīšanai dēļ savas kompaktās arhitektūras un visām no tā izrietošajām, ar dzesēšanu saisītajām sekām. Bet citādā ziņā uzstādītajiem mērķiem izvēlētais dators ir labs variants. Vienīgi procesora arhitektūra novecojusi. Labāk sagaidīt jaunos modeļus, droši vien ka uz ziemassvētkiem, un tad pirkt ko svaigāku, arī grafisko karšu lauciņā šis tas cerīgāks var parādīties.

Rihards

Jā, to es saprotu, vienkārši domāju vai vismaz varētu pavilkt tās varbūt ne pašas jaunākās spēles, bet kaut vai tas pats GTA 5.. ne uz augstākajiem settingiem, bet tā lai ir baudāma spēle..

Var jau gaidīt, bet nepieciešams dators jau tagad, nesanāks pagaidīt.. ja arī gaidītu, tad būtu jārēķinās ar lielāku summu, nē?

Paldies par tik ātru atbildi.. Vienkārši rītdien jau taisos iespējams pirkt datoru.

Ingrida

Sveiks EgīL ! manam Sony jau 10.gadi….Vēlos iegādāties portatīvo labu..ko saki?.jauka diena un ar cienu

Egils Zonde

Šādi var paskatīties kā tas viss darbosies: https://www.youtube.com/watch?v=tOCR78Dnwxk

Rihards

Jā, skatījos to jau. Bet tur ir i7 procesors. Tas neko daudz nemainīs datora veikstspējā?

Jānis Jonāns

Paldies par rakstu. Kādu laiku buros cauri interneta piedāvājumiem un esmu nonācis pie šā aparāta. Apmierina cena, operatīvās apjoms un izšķirtspēja. Nav skaidrs par pārējiem parametriem. Ko saki par šo datoru? Inspiron 5558 15.6 i5-5200U 8GB 1TB

Egils Zonde

Nav OS un tas ir garām. Ja esi ieciklējies uz tiem 8GB atmiņas, kas patiesībā nav principiāli, tad: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/110514_acer_aspire_e5_572g_black_15_6_core_i5_4210m_8gb_1tb_geforce_gt940m_2gb_windows_8_1

Egils Zonde

Mainīs, protams. Ar video gribēju parādīt, ka viss riebīgi raustās jau pie i7 quad core, kur nu vēl pie zemāka CPU. Es ar tādu FPS nevarētu paspēlēt, bet nu tev varbūt ir zemāki dzīves standarti 🙂

Jānis Jonāns

Vai tad op.atmiņas lielums nav būtisks? tagadējais dators man nokalpoja 6.gadus. Mēģinu atrast tādu,kas kalpos arī vismaz tikpat. Ja nevajag, 8, tad iesaki , lūdzu,kādu ar mazāku

Egils Zonde

Es par to, ka atmiņa ir regulējams pasākums, ja ir 4GB un brīvs slots, tad vēlāk var piemest 2 vai 4GB klāt, ja par īsu. Lielākajai daļai uzdevumu 4GB ir pietiekoši atliektiem galiem. Komentāra tapšanas brīdī aizņemti 2.2GB lietojot Windows 10, un nekādi fotošopi te īsti atlikušos 1.8GB tik vienkārši vis nenograuzīs.

Bet nu šoreiz arī īsti nav nekādu zelta datoru ar 4GB, tamdēļ vienīgais pārmetums par operētājsistēmas trūkumu.

Jānis Jonāns

Esmu beigās nonācis pie izvēles no 2 datoriem.

http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/119676_dell_inspiron_15_5558_silver_15_6_core_i5_5200u_8gb_1tb_geforce_gt920m_4gb_windows_8_1

un http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/110514_acer_aspire_e5_572g_black_15_6_core_i5_4210m_8gb_1tb_geforce_gt940m_2gb_windows_8_1

Cik daudz nozīmē atšķirība procesora ciparos 4210M ,2,6GHz starp 5200u ,2,2GHz?
Vai ir būtiska atšķirība videokartes lielumam starp 2 un 4GB?

Egils Zonde

5200u ir svaigs, jaudīgs un ekonomisks. 4210m ir arhaisms. Un 4 vs 2gb starpība nav ekstrēmi būtiska

Armands Olutniks

Suminati visuvarenie it.. eksperti. Iesakiet ludzu zabakam kurs no metaliem nejedz ne ko ipasu kaut ko videju ar ko varetu paspelet, gan pameistarot video un ieklautos budzeta ap 600 eiro … hemm laiks apm uz decembri. Lieta tada ka braucu uz Lv atvalinajuma un doma ir nopirkt kadu portativo 🙂 jo izradas cik esmu salidzinajis pie mums letak . Jau ieprieks paldies

Egils Zonde

Bet ja nu ārzemju plašumos izdevies sapelnīt 720 Eur un 17.3 collas nebiedē, tad šis ir pavisam labs: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/120229_asus_x751lx_t4061h_dark_grey_silver_17_3_core_i5_5200u_4gb_1tb_24gb_ssd_cache_geforce_gtx950m_2gb_windows_8_1_rus

Armands Olutniks

Paldies Egil 😉 dels man vairak kaut ka pie sirds nak.

Armands Olutniks

Acer aspire e5572g nxmv2el026 paburos pa inetu pec tavam rekomendacijam … sis ar ta neko vik saprotu. Heh zinu ka 700 neliela nauda … protams butu idealak meklet ko mo 1k un + bet nesmu uber spelishu vai lielu darbu daritajs. Paspeleji , uztasisji kadu smuku simple video un iesledzis filmu aizmigi .

Egils Zonde

Ir ok. Veiksmi!

Mareka

Sveiki! Vēlējos ievilkt jaudīgāku netu, bet meistars saka, ka nav jēgas dēļ vecā datora, jo tāpat nevilks… Runāja kaut ko par radio frekvencēm datora iespējām… Kādu tad labāk izvēlēties ikdienas lietošanai, spēles jaudīgas netiek lietotas, kādu filmu un mūziku tik ielādēt vajag. Budžets ir diezgan ierobežots – līdz kādiem 600, – (var jau nedaudz palielināt, ja ir to vērts)

Evita

Sveiki!
Esmu noskatījusies uzņēmuma vajadzībām šo datoru: E5-573 15.6 i5 5200U 4GB 500GB
vai būs gana labs uzglabāt dokumentāciju utt.