Kā pareizi izvēlēties portatīvo datoru?

Ievietoja:     Birkas:      Pievienots:  March 31, 2015  |  211 Comments

Ja ar āmuru esi atvēzējies virs cūciņas, lai beidzot tiktu pie portatīvā datora, tad neizsvied savu sūri krāto naudu vējā! Kā jau raksta virsrakstā ar melnu patiesību uz balta fona rakstīts, portatīvo datoru vajag izvēlēties. Un nevis šā vai tā, bet gan Pareizi. Un Kā pareizi izvēlēties – uzminēji, es tev tūliņ` pastāstīšu. Galvenie kritēriji portatīvā datora izvēlē ir….

Ekrāna izmērs.

Izmērs ir tas, kas nosaka, kā šo iekārtu grasies lietot. Tiek mērīts centimetros sākot no dzimumlo…. atvainojos, collās pa datora diagonāli no ekrāna viena stūra līdz otram. 🙂 Patreiz klasiskais izmērs ir 15.6″,kas arī būs vislētākais variants (sākot no 350EUR dažiem modeļiem). Ja plāno lietot šāda izmēra datoru, tad rēķinies, ka lielākoties šo datoru turēsi uz galda. Ja naudiņas kabatā ir pāri 500 Eur, var domāt par 13.3″-14″, kas patreiz ir visoptimālākais variants. Tikai uzmanies no ražojumiem, kam attālums no ekrāna malas līdz datora faktiskajai malai ir pāris centimetri. Šajā situācijā tu it kā tiec pie 13.3″-14″ ekrāna, bet pats dators ir lielāks nekā tam vajadzētu būt. Šis Asus modelis parāda kā jābūt, savukārt šis Acer, kā nevajadzētu būt.

Attiecībā uz to, cik informācijas redzēsi uz ekrāna, tad patreiz klasika skaitās HD, jeb 1366px * 768px, kas lielākoties ir vienāda abu minēto izmēru saimēm. Toties ar mazāka ekrāna izmēru jārēķinās arī ar mazākiem burtiņiem pie vienādas izšķirtspējas. Ja vēlies lielāku izšķirtspēju par mazu naudiņu, vari ķerties pie 17.3″ izmēra, bet svara ziņā tas ir pilnīgs vāks, tamdēļ šis izmērs ir attiecināms uz datoru klasi, kuru ne par velti dēvē par galddatora aizstājējiem. Izvēlies tādu monstru, ja esi riktīgs, muskuļains vecis, vai arī riktīgi drukna tante, kā arī gadījumos, kad datoru kustināt negrasies. Ja esi smuka dāmīte un gribi datoru iestutēt rokassomā un glauni izvilkt to laukā turot divos pirkstos, tad var domāt arī par ultraportatīvo 11.6″ vai mazāku ekrāna izmēru, tomēr kaut cik jēdzīgi tehniskie parametri šādam datoram sākas no 500 Eur, kur atrodas samērā neglītas iekārtas. Tomēr smukām dāmītēm neizskaidrojamu iemeslu dēļ vienmēr ir pavairāk naudiņas, tamdēļ varu pačukstēt – Apple ar Macbook Pro šajā nišā ir pārliecinošs līderis

Ekrāna izšķirtspēja

Šim kritērijam ir milzu nozīme. To mēra pikseļos, jeb mazajos punktiņos pa horizontāli un vertikāli, no kuriem sastāv attēls. Jo vairāk šo punktiņu, jo “asāka bilde” un ekrānā salien vairāk informācijas. Kā jau minēju, klasika ir 1366 * 768, kas ir ok, bet nav lieliski. Ja uz 13.3″ vai mazāka ekrāna šī izšķirtspēja izskatās labi, tad uz 15.6″ jau vairs nē. Attēls ir graudains un riebīgs. Ja vēlies labāku izšķirspēju, tad jādomā par Full HD vai pat Retina (1920 x 1080 un 2880/2560 x 1600 respektīvi) Retina vispār ir super, jo pikseļus nevar saskatīt dēļ pašas acs tīklenes izšķirtspējas sliekšņa. Līdz ar to varam pat droši teikt, ka labāku izšķirtspēju par Retina nemaz nevar vēlēties. Mūsdienās datorus ar lielas  izšķirtspējas ekrāniem var dabūt jau 350EUR robežās,bet par augstākām izšķirtspējām nāksies šķirties no štukas.

Otrs mīnuss ir veiktspēja. Lai “pabarotu” Retina vai FullHD datoru ar pikseļiem, visa veida integrētās grafiskās kartes var aizmirst. Un var sanākt ziepes, itkā tev ir dators ar FullHD, bet kompresētu FullHD straumējumu no Youtube bez raustīšanās nepaskatīsies. Nāksies vien atkāpties uz HD, kas atkal ir sviests. Ir vēl arī visādas citas, eksotiskākas izšķirtspējas. Lai neapjuktu, vajadzētu vadīties pēc sekojoša principa – filmām un spēlēm es ieteiktu platekrāna izšķirtspēju ar malu attiecību 16:9 vai 16:10, jo šie satura veidi tiek intensīvi adaptēti platekrāna pieredzei. Savukārt biznesa aplikācijām labāk patīk dzīvot 4:3 ekrānos, jo pa vertikāli ir tik pat daudz ko rādīt kā pa horizontāli, vai dažreiz pat vairāk, kas ļauj efektīvāk izmantot cilvēka organismā iebūvēto acu un galvas grozīšanas mehānismu. Sīkāk par to, kāda ekrāna malu attiecība ir katrai izšķirtspējai var uzzināt šeit. Vēl viens princips, ko vajadzētu ņemt vērā – nepērciet MacBook Pro, kam nav Retina. Manuprāt tas ir tas pats, kas pirkt Porsche bez lietajiem diskiem. (lasīt – ar kalpakiem)

Baterijas mūžs un strāvas padeve

Pirms runāt par procesoriem, RAMiem un citām elektroniskām lietām, vajadzētu padomāt par to, ko sagaidi no datora atvienojot to no strāvas. Baterijas mūžu nosaka vairāki faktori, galvenokārt tas ir datora paša izmērs dēļ vienkārša iemesla – lielākā datorā var iebāzt lielāku akumulatoru, kas turēs ilgāk. Ražotāji = uzmetēji, tamdēļ akli paļauties uz akumulatora izmēru arī nevajadzētu un zināmu  vērību vajadzētu pievērst akumulatora šūnu skaitam. Dažreiz viena un tā paša modeļa portatīvais dators ar pārdesmit latu atšķirību var atšķirties baterijas ietilpībā pat par 100%, kas, piemēram, 4 cell un 8 cell baterijas gadījumā būtu apmēram 3 vai 6 stundas darba bez rozetes padeves pie vidējas noslodzes vidusmēra datorā, attiecīgi.

Otrs aspekts ir lādēšanas iekārtas izmērs un svars. Bieži vien tu iegādājies super-duper miniatūru datoru, bet lādētājs ir tāds klucis, ka varētu zirgu nosist ar vienu piegājienu. Toties jāņem vērā, ka maza izmēra lādētājiem ir tendence ilgāk lādēt, kā arī biežāk nosprāgt. Balanss starp mobilitāti un lādēšanas ērtību ir svarīgs. Ceļotājiem noteikti jāparakstās uz maziem lādētājiem un ilgu akumulatora mūžu, jo var gadīties, ka uzlādēt varēs tikai vakarpusē esot viesnīcā, bet izlidot nākas jau 6 no rīta, kas, intensīvi lietojot, datoru “izēd” jau ap 16:00

Vēl par baterijas mūžu varu piebilst – nelolo izlūzijas, ka varēsi uz FullHD datora pļavas vidū stundām spēlēt 3D spēles vai lūrēt filmas uzgriežot ekrāna gaišumu uz maksimumu. Grafiskā veiktspēja prasa strāvu, tamdēļ visas pieminētās stundas drīzāk būs interneta pārlūkošana vai epasta rakstīšana. Arī mūzikas klausīšanās prasa strāvu, jo mehāniski jākustina skaļruņa vai austiņu membrāna. Tamdēļ, ja tev rūp baterijas mūžs, nopērc ausīs bāžamās (in-ear) austiņas, nevis surround 5 skaļruņu mežstrādnieka komplektu. Zināmu vērību vajadzētu pievērst strāvas padeves kontaktam un pašas rozetes konstrukcijai. Ja ir iespēja datoru apčamdīt, tad notiekti palūdz lādētāju, iebāz to datorā un pārliecinies, ka tas turas perfekti, nečakarējas un nav viegli nolaužams izdarot neveiklu kustību. Šajā ziņā atkal jāpaslavē Apple par viņu magnētisko savienotāju, kas ir vienkārši ģeniāls.

Procesora saime un veiktspēja

Lai dators darbotos ātri un skaisti, svarīgākais elements ir procesors. Nevajag uzķerties uz visādiem i5 un i7 reklāmas trikiem. Šie procesori ikdienas lietotājiem neko nedod, ja vienīgi negrasies datoru izmantot intensīvai spēļu spēlēšanai, video apstrādei, vai arī grāmatvedības un citu datubāžu aplikāciju lietošanai. Patreiz Intel piekopj stratēģiju arī dažus labus švakus procesorus dēvēt par i7. Arī otrā grāvī nevajag lēkt un parakstīties uz visādiem 1GHz Atomiem. Labs procesors mūsdienās ir ar sekojošiem parametriem – takts frekvence vismaz 1.8 GHz vai vairāk, kodolu skaits 2 gab, vēlams ar HyperThreading, un L3 kešatmiņu ne mazāku par 2MB. Jebkurš procesors, kas iekļaujas šajos rādītājos būs ok priekš lielākās daļas darbību HD (1366 * 768) izšķirtspējā. Ir daži Celeron un Pentium modeļi, kuriem nav ne vainas. Piemēram šim datoram ir lielisks procesors par kuru nav jābaidās, kā arī nereāli zema cena.

Raksta tapšanas brīdī jāuzmanās no AMD mobilajiem procesoriem, jo AMD procesoriem parasti ir sliktāki energotaupības un siltuma izdales rādītāji, kas velk līdzi kaudzi ar blaknēm – lielāka dzese, līdz ar to lielāks svars, skaļāki ventilatori, dators karst, mazāks baterijas mūžs utt.

Noteikti pievērsiet uzmanību procesora arhitektūrai. Rekomendējamā arhitektūra ir Intel Haswell procesori ar 22nm tehnoloģisko procesu. Lētajā galā var ņemt Ivy Bridge, kas arī ir 22nm un viss ir kārtībā. Sandy bridge procesoru saimi var izvēlēties vienīgi jukušais, jo tā jau ir novecojusi tehnoloģija 32nm procesa varā, kas ir galīgi garām. Dateks.lv mājaslapā, sadaļā portatīvie datori, labajā pusē, “Filtros” ir ieraksts “Procesora Saime”, šī pati informācija arī ir datora aprakstā, kas ļaus jau izvēles brīdī atbrīvoties no novecojušas tehnoloģijas procesoriem.

Operētājsistēmas licence

Es teiktu, ka šī pozīcija ir visbūtiskākā, ne tikai no legalitātes viedokļa, bet arī no lietošanas ērtuma. Portatīvie datori sastāv no desmitiem dažādu iekārtu, katrai no kurām ir nepieciešami draiveri (dziņi?) Tie, kas ir kaut reizi mēģinājuši ieinstalēt visu, kas nepieciešams, lai varētu sākt lietot datoru no nulles, sapratīs, ko es ar to domāju. Ražotāja uzinstalētai operētājsistēmai viss jau ir iekšā, visi draiveri utt. Kā arī kaudze ar noderīgām (un arī nenoderīgām) programmām, kas ļauj sākt lietot datoru īsi pēc pirmās ieslēgšanas.

Otrkārt – atsevišķa Windows 10 cena ir ap 110 Eur, toties starpība cenā starp datoru, kam jau ir OS un tādu, kam nav ar vienādu tehnisko specifikāciju, starpība cenā ir niecīga, parasti 40 Eur robežās. Un 70 Eur par OS ir tikai tā saucamajai OEM licencei, jeb licencei, kura ir spēkā iegādājoties kopā vienā pirkuma dokumentā ar jaunu datoru. OS licence, ko drīkst pirkt un lietot pēc datora iegādes, iegādājoties to atsevišķā pirkuma dokumentā (Genuine Kit), maksā jau no 110 Eur. Tamdēļ šis jautājums ir jāapsver pirms datora iegādes un ne kā ne savādāk. Cita lieta ir korporatīvie uzņēmumi, kas parasti izmanto centralizētu OS instalēšanas risinājumu un lieto Windows Enterprise licences.

Attiecībā par citām operētājsistēmām, laba alternatīva Windows ir tas pats Mac OSX, kas pieejams uz Apple datoriem. Patiesību sakot, iegādāties Apple datoru bez OSX nav iespējams. No Linux paveidiem vērts būtu pieminēt Ubuntu un Suse. Tikai jāņem vērā, ka nomācošs vairums programmu, kuras lieto Windows lietotāji un OSX lietotāji, nebūs pieejamas. Toties būs pieejamas kaudze ar alternatīvām, kuras ir bez maksas un bieži vien spēj pildīt visas tās pašas funkcijas, ko sniedz komerciālie produkti. Noteikti ignorējiet tādu operētājsistēmas kā DOS. Patiesībā tas ir dators bez operētājsistēmas, kuram ir uzlikta aizvēsturiska bezmaksas OS (parasti FreeDOS), kas ļauj apiet tirdziecības aizliegumu ASV un citur, privātajam sektoram pārdot datorus bez operētājsistēmas, ar mēģinājumu apkarot pirātismu. Jo kam tad būtu derīgs “tukšs” dators, ja ne tūlītējai “nokačātas” OS uzlikšanai :).

Pēdējā, bet ne mazsvarīgākā lieta, kas arī saistīta ar nākamo virsrakstu, ir operētājsistēmas tehnoloģija (32bit vai 64bit). Uzreiz teikšu – 32bit tā ir vēsture, pērc tikai ar 64bitiem un nečakarējies. 32bit OS nespēj izmantot operatīvo atmiņu, kas ir vairāk par 4GB, kā arī ir pakāpeniski izzūdošs standarts. Nomācošais vairums 32bit aplikāciju spēj strādāt 64bit operētājistēmā bez problēmām.

Operatīvā atmiņa

RAM, jeb Operatīvā atmiņa ir svarīga lieta. Nepērc datoru, kurā RAM ir zem 4GB. Tas ir par maz, ja nu vienīgi datoru lietosi tikai interneta pārlūkošanai un dažiem Word dokumentiem. Toties 8GB lielākajai daļai lietotāju ir vairāk nekā pietiekoši. RAM ir nepieciešams, lai no (salīdzinoši) lēna cietā diska vai SSD, ielasītu operētājsistēmu un atvērtās programmas/failus daudz ātrākā vietā, kur procesors var darboties ar šiem datiem bez liekas bremzēšanas. Tamdēļ, ja sabāzīsi datorā 16GB RAM, bet nevērsi vaļā prasīgas programmas un milzīgus foto failus RAW formātā no augstas klases kameras, nekādu veiktspējas pieaugumu nesajutīsi.

Princips vienkāršs – parastam lietotājam 4GB, fotogrāfiem, mūziķiem, spēlmaņiem – 8GB vai 16GB. Portatīvais dators ir neliela izmēra, tamdēļ pievērs uzmanību tādam parametram, kā – brīvais atmiņas spraudņu skaits. Tas nozīmē to, ka – ja datorā jau ir 4GB, un atmiņas spraudņu skaits ir 2, bet brīvo spraudņu skaits 0, pielikt klāt 4GB un dabūt 8GB varēsi tikai izmetot miskastē jau datorā esošos 2GB + 2GB. Tamdēļ esi uzmanīgs. Brīvo spraudņu skaits 1 un kopējais spraudņu skaits 2, ir laba lieta uzlabojumu iespējām nākotnē.

Grafiskā karte

Ja esi kārtīgs spēlmanis, kam patīk Full HD izšķirtspējā spēlēt jaunākās spēles cienījamā veikspējā (lasi – bez raustīšanās un ar visiem efektiem ieslēgiem), aizmirsti par portatīvo datoru kā sugu. Tev nepieciešams kārtīgs galddators vai kāda no konsolēm. Ja esi ar mieru spēlēt kaut kā, tad rēķinies ar pamatīgu investīciju un palielu datora izmēru. Iedziļināties katras grafiskās kartes specifikācijā vienkārši nav reāli, tamdēļ ieteikšu pāris vadlīnijas, kā izvēlēties. Intel HD sērijas kartes ir integrētas pašā procesorā kā papildus kodols un spēs “pavilkt” tikai primitīvākās ar 3D ne visai apveltītās spēles, izņemot Intel HD4000 karti, kas jau kaut ko var.

Visas pārlūku spēles – Ferma, Travian utt. darbosies ar jebkuru karti, neko īpašu tur nevajag. 3D šaujamgabaliem un braucamgabaliem vajadzētu meklēt Radeon vai GeForce kartes, kuru veiktspēju vislabāk ir novērtēt nevis lasot bezjēdzīgu specifikāciju, bet modeļa numuru iekopējot Youtube meklētājā, kopā ar sava datora ekrāna izšķirtspēju. Tas, ko redzēsiet būs tas, ko dabūsiet iegādājoties šādu kombināciju. Otrs avots, ja tomēr gribas salīdzinājumu visādās veiktspējas noteikšanas programmās, var ierakstīt kartes modeli google meklētājā un atvērt pirmo Notebookcheck.net saiti. Šajā resursā ir ļoti labi salīdzināti karšu modeļi tieši skaitļos.

Cietais disks vai SSD

Ja portatīvajam datoram ir SSD, tad tur nav ko domāt – jāņem ciet! Portatīvā izmēra cietie diski ir lēni, skaļi, nedroši pret satricinājumiem un neefektīvi baterijas tērētāji. Ja tomēr nākas pirkt datoru ar cieto disku, tad 5400 apgriezienu disks ir standarts, 7200 būs ātrāks, bet skaļāks un “rijīgāks”, 4200 būs pārāk lēns, lai sauktu par jēdzīgu pirkumu. Vidusmēra lietotājam ar 120GB un uz augšu pietiek atliektiem galiem.

Priekš tiem, kas neko nekačā, var arī iztikt ar 60GB tikai lai  tiktu pie SSD par zemu cenu. Cieto disku vai SSD parasti var nomainīt piepērkot lielāku, ja gadījumā paliek par īsu. Tas gan nav nekāds mega-racionāli lēts solis, bet iespēja ir. Turklāt pāri palikušo disku var iemontēt šādā te traukā un lietot kā pārnēsājamo ārējo disku, lai nav jāmet ārā.

Korpusa kvalitāte

Plastmasa ir viens no nozīmīgākajiem izgudrojumiem pēdējā gadsimtā, toties datora korpusa kvalitātes ziņā, ja ir izvēle, ņemam alumīniju. Ja datoru nevar apčamdīt pirms iegādes, kā piemēram interneta bodēs, tomēr vajadzētu apčamdīt. Aizejam uz kādu lielveikalu, kur datori ir izlikti, pačamdam, telefonā sameklējam cik tāds maksā interneta bodē, mēģinām pielauzt veikalā nomest cenu, neļaujas – pērkam internetā. Ir vēl tāda lieta kā draugi, radi un darba vieta, kur arī bieži vien var datorus pačamdīt.

Ja pačamdīt vispār, vispār, vispār nav kur, tad droši pērciet Apple datorus. Šo izstrādājumu kvalitāte raksta tapšanas laikā ir augstākā kādu var izrakt, un nekas neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu mainīties. No “lētā gala” patreiz varu ieteikt Lenovo datorus, kam ir lēta plastmasa, bet izskatās cienījami un uz tausti ir ok. Lielākā daļa alumīnija datoru no HP, Dell un Asus ir arī ok, bet par pārējiem plastmasniekiem neko labu nevaru pateikt.

Garantija

Viens no būtiskākajiem aspektiem, kuru liela daļa gudrinieku palaiž garām. 3 gadu garantija būtu vēlamais variants, jo atspoguļo vidusmēra termiņu, kādu dators spēj kalpot kā mūsdienīga iekārta. 2 gadus nodrošina likums, bet tikai privātpersonām, tamdēļ pērkot Apple produkciju, kurai ir 1 gads, uz firmu – var nākties dārgi samaksāt par remontu. Cerēt un ticēt muļķībām, ka jūsu izvēlētais ražotājs/modelis utt. ir izturīgāks par pārējiem ir, mazākais, naivi. Datoriem ir brāķa procents, piekam samērā paliels. Tamdēļ iegādājoties datoru, tu piedalies loterijā par viņa nosprāgšanu. Jautāmums nav Vai dators nosprāgs, tikai – Kad? Un šajā ziņā – garantijai ir liela nozīme. Portatīvā datora komponentes ir dārgas pēc suņa, un jebkurš remonts par maksu ir idiotisms.

Vēl viens aspekts, kas jāņem vērā garantijas sakarā ir noskaidrot, kur atrodas garantijas servisi. Ir daži ražotāji, kā piemēram Sony un Lenovo, kam visi vai liela daļa modeļu tiek apkalpoti ārzemēs. Tamdēļ jārēķinās ar ilgāku remonta laiku. Ja vietējie servisi datoru remontē apmēram nedēļas laikā, tad tur būs tas pats dubultā. Arī servisa atrašanās pārdaugavā, priekš centra vai Juglas, vai pat Rīgā nedzīvojošām personām var būt kārtīgas mokas. Ir ražotāji un modeļi, kas paņem no mājām Rīgā un aizved atpakaļ, kad sataisīts, par baltu velti. Tamdēļ der zināt par tiem laicīgi.

Garantijas gadījumā nesteidzies stiept datoru pa taisno pie pārdevēja. Labāk pirms tam uzzvanīt, jo var gadīties, ka servisa centrs ir daudz tuvāk, vai pat savāc tavu datoru.Turklāt vest pa taisno uz oficiālo servisa centru ir daudz ātrāk nekā caur pārdēvēju, jo pārdevējs tāpat viņu vedīs, tikai… vēlāk, kad būs laiks vai sakritīs maršruts ar citu piegādi. Tas pats attiecas uz preces savākšanu no garantijas remonta.

Citas svarīgas nianses

Ekrāna pārklājums mēdz būt 2 viedu, Glare, jeb atstarojošs un Matte/Anti-Glare, jeb gaismu izkaisošs. Otrais variants skaitās labāks un ir pieejams dārgākiem, biznesa klases datoriem. Ir ražotāji, kā piemēram Samsung, kas praktiski visus modeļus aprīko ar Antiglare. Gods un slava viņiem!

No sīkumiem vajadzētu papētīt vai datoram ir Bluetooth, jo lietot bezvadu peli ar papildus USB spraudni, kas rēgojas ārā no datora, ir stulbums. Wifi ātrumam arī ir nozīme, tamdēļ vajadzētu tiekties uz Wireless N standartu, kam ir 300MBs caurlaidība.

Ja grasies portatīvo datoru izmanto prezentācijām, vai slēgt pie televizora/monitora, notiekti pārliecinies, ka ir pieejama atbilstoša TV izeja. Biznesa vidē vēl joprojām pamatīgi dominē aizvēsturiskais D-Sub spraudnis, tamdēļ bez tā pieslēgties pie 80% esošo projektoru nekā nesanāks. Kopsummā vajadzētu papētīt, kādas izejas/ieejas datoram ir, lai varētu pieslēgt visu, ko sirds kāro.

Neaizmirsti klaviatūras valodu. Ja nākas rakstīt krievu fontā, vai sieva/vīrs/kolēģis vai kāds cits, ar ko var nākties datoru dalīt ir krievvalodīgais, tad jāņem ENG/RUS klaviatūra. Citādi – tāda klaviatūra ar diviem burtu tipiem pamatīgi traucē tiem, kas nemāk rakstīt neskatoties uz taustiņiem.

Kamera/mikrofons – mūsdienās tas ir standarts praktiski visos datoros, bet pārbaudīt vajag, vai tādi zvēri vispār datorā ir iebūvēti, jo var gadīties, ka nav un tad ir ziepes.

Dāvanā soma – sīkums, bet patīkami, kā arī lietderīgi. Daži ražotāji visiem savu portatīvo datoru konkrētiem modeļiem dod līdzi somu. Piem. HP savai Probook sērijai. Noskaidrot to ir svarīgi dēļ diviem aspektiem – ja somas nav, nāksies pirkt. Ja soma ir – nenopirkt vēl vienu lieku somu pērkot datoru. Jo ne visi tirgotāji spēj izsekot saviem pasūtījumiem vai tos pārbauda, lai jums aizrādītu par iespējamo dubultpirkumu.

Ja esi pāķis, kuram pieejams tikai mobilais internets, vai cilvēks mūžīgi ceļā, noteikti painteresējies par datoru ar 3G. Tas nozīmē, ka datorā ir SIM kartes vieta, un nebūs jākrāmējas ar neērtām ārējām USB iekārtām.

Ja esi grāmatvede vai matemātiķis, paskaties, vai datoram ir Numpad, jeb klaviatūras ciparnīca. Mēdz būt, ka daudziem 15.6″datoriem tādas nav, piem HP Pavilion sērijai. Un bez Numpad Excel atkarībniekiem ir dimbā.

Touchscreen – itkā nevajadzīga lieta portatīvajā datorā, jo ir touchpad vai pele. Bet ja tev ir mazs bērns, tad būsi spiests pats skraidīt un pārslēgt Youtube multenes, katru reizi kad viņas beigsies 🙂

Karšu lasītājs – ja tev ir foto kamera, kuru lieto regulāri, tad SD karšu lasītājs ir ticamākā prasība. Lai pārkopētu bildes, nav jāslēdz klāt pats fotoaparāts un kartiņu var nolasīt “pa taisno”. Ērti.

Kopš USB zibatmiņa un internets ir ātri un pieejami, SD un DVD iekārtas vairs īsti nav vajadzīgas. Tomēr padomā, ja tev ir krājumi, vai pāķos nav neta un ir DVD noma, tad pilnībā neatsakies no šīs tehnoloģijas un pārbaudi, vai attiecīgais diskdzinis datorā ir iebūvēts.

Svaram ir nozīme, tamdēļ palūko, vai tevis izvēlētais Ultrabook gadījumā nav no svina vai Urāna. Jo izmērs ne vienmēr nosaka, cik smaga tā manta ir, un paļaujoties vien uz acumēru var nākties vilties.

Atgriešanas iespējas

Ja gadījumā esi iegrābies un nekas nepatīk un datoru nopircis interna piedāvājuma, pastkastītes vai cita distances līguma varā, tad 14 dienu laikā vari atgriezt preci atpakaļ saņemot naudu pilnā apmērā. Toties jāzina pāris svarīgas lietas:

  • Atgriez tikai tad, ja patiešām nepatīk vai neapmierina un tam ir pamats – pārdevējam tas rada zaudējumus tirgot izpakotu preci, tamdēļ viņš var apvainoties un ar tevi nekad vairs nesadarboties.
  • Saglabā pilnīgi visu iepakojumu, nenošmulē un nesaskrāpē neko – datoru glancētās virsmas saskrāpējas līdzko viņām pieskaries, vai kaut vai uzliec virsū papīra lapu. Tas rada mikro švīkas, kuras pārdevējam dod iespēju tev atteikt atgriešanu dēļ fiziska vizuāla bojājuma.
  • Neinstalē OS un neslēdz iekšā datoru, kuram ir preinstalēta OS pirms neesi pārliecinājies, ka viss pārējais tevi apmierina – preci likums ļauj atgriezt tikai gadījumā, ja tā ir apgriezta sākotnējā stāvoklī. Aktivēta, uzinstalēta un citādi sačakarēta programmatūra pārdevējam neļauj preci atgriezt vairumtirgotājam, un viņš tieksies izmantot likumu lai tev atteiktu pat tad, ja būsi zelta klients.
  • Izturies ar cieņu pret pārdevēju, un respektē viņa intereses – jebkurš pārdevējs var tikt vaļā no lielākā daudzuma preču to atgriežot vairumtirgotājam, bet tikai gadījumā, ja prece tiek atgriezta ideālā vizuālā stāvoklī, pilnā iepakojumā līdz pat plēvēm utt. Ja esi iegrābies un vēlies citu modeli, pērc tur pat. Tādā veidā pārdevējs nezaudēs peļņu un būs laipnāks nekā, ja vienkārši paņemsi naudu un aizskriesi citur.
  • Savas tiesības pieprasi mierīgi, ar maigumu un mīlestību, un…. rakstiskā formā. Pārdevējiem nepatīk cilvēki, kas ienesās veikalā, kurā ir citi pircēji un skaļi nobrēc, ka vēlas atgriezt datoru un izkliedz pārdevēja pārstāvim sejā savas tiesības.
  • Painteresējies – vai gadījumā tev vispār ir tiesības uz maiņu, pirms tev par pretējo norāda rakstiskā formā. Neprasi patērētāja tiesības, ja esi pircis preci kā juridiska persona, vai kaut kur pasējis pirkuma dokumentus.
  • Ja arī tev tiesību uz nomaiņu kā juridiskai personai nav, ja esi lojāls klients, kas māk mīļi palūgt, pārdevējs pacentīsies sameklēt risinājumu tev palīdzēt.

Ja pēc visa šī informācijas blāķa tev vēl ir kādas neskaidrības, tad man ir skaidrs, ka neesi visu kārtīgi izlasījis :), bet ja esi, tad uzdot savu ūber specifisko jautājumu zemāk esošajā komentāru slejā. Uz komentāriem cenšos atbildēt 100%, un vismaz reizi nedēļā.

211 Comments for Kā pareizi izvēlēties portatīvo datoru?

Kā izvēlēties portatīvo datoru? | TOP PC.Lv

[…] Jaunāko šī raksta versiju lasi šeit! […]

S

Paldies! Tagad vismaz zinu ,ko jautāt un meklēt iegādājoties pirmo portatīvo 😀 :))

bass

Par to preču nešanu pa taisno uz servisa centru nevajag steigties, jo servisa centram ir citi termiņi kas jāievēro (veikalam atbilde jādod 10 dienu laika un ko pārdevējs saka ir vienalga) un pa lielam nekādas atbildības pret pircēju, tas viss ir atkarīgs no komunikācijas, ja māk sarunāt tad ir ok, ja nē tad tas beigās var izrādīties ilgāk nekā caur veikalu (paša pieredze).

Egils Zonde

Taisība tevis teiktajā ir, garantija pati par sevi ir slidīgs jautājums ar vairākām niansēm, turklāt plašāks temats nekā esmu šeit pieskāries.

Principā svarīgākais ir uzzināt, vai ražotājam ir DOA procedūra, (Dead on arrival). Tas nozīmē, ka bez ceremonijām ražotājs (parasti)14 dienu laikā caur servisa centru izsniedz cedeli, ar kuru vari saņemt jaunu preci pie tirgotāja bez problēmām.

Attiecībā uz jau kādu laiku lietotu datoru, kas atņirdzies vairāku mēnešu vai gada laikā, pārdevējam likums nekādas ūber sankcijas neparedz. Pēc 10 darba dienām atbildēs, ka jāpagaida vēl 10 darba dienas, ar to arī viss beigsies. PTAC ieteiks sniegt tiesā prasību, un varēsi bez datora vēl ilgi tupēt, kā arī bezgalīgi kasīties ar pārdevēju.

Normālā situācijā pārdevējs panāks pretī, iedodot lietošanā kādu no saviem plaukta datoriem, uz garantijas maiņas laiku, ja process ievelkas un/vai mīļi palūgsi.

Turklāt Acer/HP/Toshiba/Dell/Samsung/LG servisa centri manā bijušajā tūkstošiem pārdoto datoru karjerā nav marinējuši. Ar Lenovo/Sony/Fujitsu-Siemens gan ir bijušas ziepes, turklāt līdz absurdam. Tamdēļ šos ražotājus es noteikti Latvijā censtos ignorēt.

lana

Es spiežu uz HP, bet tad iesaku pirkt tikai Dateks.lv!! (vismaz pati pirku), jo ja rodas garantijas problēmas, tad šamējie vismaz ātri nogādā servisā un atpakaļ pie klienta 🙂

MR indziner

tads bulsits uzspele kadu jaunako speli ar veco pentium piemeram gta5 uz normalu grafiku 😀

Normss

Kā izskatās šis portatīvais? It kā Full HD par sakarīgu cenu.

acer aspire v3571

Egils Zonde

Tas links vairs uz konkrētu datoru neved.

Tepat Latvijā

Raksts labs un noderīgs, paldies. Piebilde par šo “No “lētā gala” varu ieteikt Acer un PackardBell … ļoti laba kvalitāte”. Man ir cits (pretējs) viedoklis tieši attiecībā uz Acer, kuru papildināja un vēl vairāk nostiprināja pēdējais nesen uz izjaukšanu, tīrīšanu, salikšanu ienākušais Acer. Gan lētajā galā, gan citā galā personiski Acer neieteiktu.

Egils Zonde

Balstīt statistiku uz saviem personīgajiem novērojumiem, protams, ir ļoti pareiza stratēģija. Tādā veidā ir iespējams ātri un ļoti precīzi tikt pie pretējiem apzīmējumiem jebkam. No otras puses, varbūt labāk paļauties uz pieredzējušu personāžu viedokli, kuri ir redzējuši/notirgojuši/uz servisu sūtījuši “nedaudz” vairāk par vienu, diviem portatīvajiem. Pareizi uzminēji – uz manu viedokli. 😉

Jānis

acer aspire e1572g nxm8jel005 labs priekš Video Apstrādes?

Katrīna

Sveiki! Vēlos nopirkt Apple produkcijas portatīvo, bet apstādina tas fakts, ka Apple nav Microsoft office it kā ir, bet… ar Office strādāju katru dienu. Ko varat ieteikt šajā gadījumā?

Egils Zonde

Ne pārāk. Video montāžai nepieciešams maximums RAM, ko var sagrabināt. Turklāt bez FullHD ekrāna par tādu naudu? Un priekš kam video montāžai gaming grade videokarte?

Egils Zonde

Ja pa to laiku, kamēr dators ir garantijā, nebankrotē 🙂

Liga

vēlētos iegādāties Latvijā ražoto Gauja datoru…varbūt ir kādas atsauksmes?!

Egils Zonde

Atsauksmes par Ķīnā ražoto un Latvijā kopā no gatavām 4 detaļām kopā salipināto datoru?

Leila

Vai sis butu nemams: Inspiron 3521 15.6 i3 3227U 6GB 750GB
?
Darbam un izklaidem. Fotografs neesmu, speles nespeleju.

Egils Zonde

Par kādām izklaidēm tad mēs te vēl runājam, ko? 😉 Tehniskie parametri pret cenu ir ok, tomēr Inspiron ir tādi plastmasaini.

Madara

Sveiki! Vēlos nopirkt Apple produkcijas portatīvo, bet apstādina tas fakts, ka Apple nav Microsoft office it kā ir, bet… ar Office strādāju katru dienu. Ko varat ieteikt šajā gadījumā?

Egils Zonde

Office kā tāds uz Apple platfomas ir. Bet ja patīk tas, kas iekš Windows, tad var uzlikt virtuālo mašīnu ar Windows un lietot uz nebēdu iekš tās.

Anna

Ja es gribu pirkt datoru foto, HD video apstrādei, spēlēm un mācībām, tad šis – asus n56vv – ir labs, vai būtu nepieciešams labāks, vai mazāk labs..? [Es tā īsti neorientējos tajos parametru apzīmējumos]

Anna

Sveiki! Vēlos pirkt datoru foto, HD video apstrādei, jaunākajām spēlēm un mācībām, vai šis – asus n56vv – ir labs dators šādiem mērķiem, vai arī ir nepieciešams labāks, vai varbūt pietiek arī ar mazāk labu..? [Es neko daudz no PC parametriem nesaprotu :/ ]

Jānis Ozols

Sveiki, Egīl.

Paldies par rakstu, ļoti labs.
Varbūt varētu lūdzu atsūtīt kādu linku, kur ieteiktu pirkt?
Ir nepieciešams jaudīgs līdz 700 Eur.

Paldies jau iepriekš.

Jānis Ozols

http://www.dateks.lv/cenas/portativie-datori/91817_lenovo_ideapad_g710_black_17_3_core_i7_4702mq_4gb_1tb_geforce_gt820m_dos?grozs=ftp%3A%2F%2Faut2014%3Asnh232323%40ftp.uhserver.com%2Fx.php

Kā ir ar šo?

Bet man liekas viņš nereāli masīvs.
Ir nepieciešams liels ekrāns, bet gribās plānu un jaudīgu.
Ne spēlēm, bet, lai nebremzētu vienlaicīgi darbinot piem. Google Designer, Adobe ilustrator, neskaitāmus interneta logus utml.

Jānis Ozols

hp probook 450 g1 haswell i7

Mhmm

Jānis Ozols

beigās nonācu pie šī varianta: dell inspiron 5748

Manuprāt, ir ļoti labs vai ne?

Egils Zonde

Ja tev ir 700 Eiras, kas ir laba naudiņa dotajā brīdī, tad noteikti skaties uz FullHD datoru, tici man, izšķirtspēja ir viens no svarīgākajiem faktoriem tavā biznesā, un vispār – dzīvē. Šis te ir labs variants no visādiem aspektiem: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/90050_acer_aspire_v3_772g_black_17_3_core_i5_4200m_8gb_1tb_geforce_750m_4gb_linux

Egils Zonde

Ar U burtu apzīmētie procesori nav domāti jaudai, bet gan strāvas ekonomijai. Tavām prasībām – galīgi garām. Pats modelis gan ir labs. Esmu čamdījis, patīk. Bet smags pēc suņa, gan objektīvi, gan subjektīvi.

Egils Zonde

Tavs links ved uz ķļūdu, kā es varētu raksturot visu to veikalu kopumā. Savukārt tavas vajadzības ir diezgan plašas, tamdēļ pastāsti labāk cik tev ir naudiņas, ja vēl neesi nopirkusi, un gan jau kaut ko iesmē… t.i. “ieteikšu” 🙂

Nauris

Sveiks, Egīl. Paldies par informējošo rakstu! Ceru uz tavu viedokli par šo datoru: http://www.dateks.lv/cenas/portativie-datori/89235_hewlett_packard_probook_450_g1_15_6_core_i5_4200m_4gb_500gb_win7_pro_64bit

Izmantot plānoju studijām un ikdienai. Iepriekšējais dators bija mazliet par švaku, kad paralēli downloadiem gāja mūzika, Word/Excel, sērfoju internetā utt. Pārāk augstas prasības nav, bet gribētos lai nevelkās.

Paldies!

Justīne

Vai varētu, lūdzu, ieteikt portatīvo, kas lieliski derētu studijām un darbam ar AutoCAD?

izmisusi

Sveiks Egīls! Ļoti jauks raksts, bet man tomēr diži daudz ko nepalīdz, jo pie tik plaša datoru klāsta un pie tik mazām zināšanām, kuras ir man, tāpat neesmu spējīga izdarīt izvēli! 😀 Meklēju datoru mācībām-studijām. No tā, cik daudz es zinu, man gribētos datoru ar windows. Bet būtībā nekādas lielās ekstras nevēlos, tik daudz, lai būtu internets, microsoft un reizi pa reizei varētu “nokačāt” paskatīties kādu filmu un ielikt bildes no fotoaparāta un telefona. un, protams, lai dators nav sū. Būtu labi, ja palīdzētu kaut ko ieteikt, jo ir liels spiediens no tēta puses pirkt, bet viņam ir tendence visu sasteigt un “iegrābties”

lūcija

ko saki par šo datoru, Egīl-Asus X551MA BING?!

MrBonis

1.Nu es domāju pirkt portatīvo datoru +/- 900 eur .

Esmu noskatījis acer aspire v3772g highend gtx

Vai tas ir labs, es domāju spēlēt jaunākās spēles, un video apstrādāt?

Vai pietiks ar 8gb vai uzreiz jau domat par vel 8gb nopirksanu?

2. Tad otrs jautājums par dzesēšanu?

Noskatīju 2 dzesetajus

deepcool_notebook_cooler_n180

cooler_master_notepal_u2_plus_cooling

pirmajaj dzesei ir 1000 apgriezini minute
otraijai ir 2000 apgriezieni
Vai nemt otru vai pirmo?
Ar 1000 pietiek?

Jevgenijs

Ja pirksi datoru ar Windows, Microsoft arī būs.
Par pārējo, domāju, pastāstīs pieredzējušie lietotāji 🙂

Egils Zonde

Labs lētā gala dators ar Windows komplektā. Rekomendēju.

Egils Zonde

Šīm vajadzībām ietiektu vismaz FullHD, bet ideālā variantā – Galddatoru.
Ja tiešām vajag portatīvo, tad šo: http://www.dateks.lv/p/1338/cenas/portativie-datori/83332_lenovo_thinkpad_edge_e531_15_6_core_i5_2_6ghz_8gb_1tb_windows_8

Egils Zonde

Nav Windows8 licences. Citādi ir ok.

Jevgenijs

MS Office uz Mac ir. Pieļauju, ka ir arī bezmaksas ofisa paketes, bet tās jāpameklē.

Egils Zonde

Say what?

evija

Raksts lielisks un ļoti laikā (vismaz manā gadījumā), bet man kā neekspertei iedziļināšanās visos parametros prasīs pārāk daudz laika. Redzēju, ko ieteici vienai komentētājai – http://www.dateks.lv/cenas/portativie-datori/92772_acer_acer_aspire_es1_511_15_6_celeron_n2830_2_16ghz_2gb_500gb_windows_8_1.

. Man līdzīgi port.dat. vajadzīgs darbam – microsoft programmas, var arī pa retam kādu filmu utml, bet nekas ārkārtīgi nopietns. Tā kā dators bieži jāņem līdiz komandējumos, tad staipīšana galīgi nederēs. Tāpēc es tā vairāk 11.6 virzienā lūkojos. Un atradu līdzīgu variantu http://www.dateks.lv/cenas/portativie-datori/filt/5681:
Acer Aspire E3-111 Silver, 11.6″, Celeron N2830 2.16GHz, 2GB, 500GB, Windows 8.1. Vai manām vajadzībām varētu būt ok (ja, protams, to var noteikt pēc īsā apraksta:P)?

Paldies liels jau iepriekš!!!!!

disqus_ianoDYHDVD

Sveiks, Egīl!

Paldies par rakstu, bija informējošs.

Vēlos iegādāties portatīvo, kas paredzēts ikdienai, mācībām un, iespējams, lai sagrieztu kādu mazu video windows movie maker. Esmu apstājies pie šī varianta, ko saki? acer_aspire_e1510

Bewus

izsmeļošs raksts, ļoti labs!

Anita

Lūdzu padomu, kādu portatīvo pirkt vidusskolēnam?!

Vai ASUS k551 LN XX312D būs labs variants, ja skolēns aizraujas ar grafisko dizainu?

Asus-k551ln-xx312d

Kādu modeli iesakat robežās līdz 750 Eur, ja izvēlētos, kaut ko vieglāku, lai var paņemt somā?

Kaiva

Sveiki!
Jau vairākas nedējas štukoju, ka vajag jaunu datoru studijām, un ikdienas vajadzībām. Principā mana galvenā prasība ir, lai baterija ilgi turētu un dators būtu viegls. Kā jau pie tipiskas sieviešu domāšanas, man liekas, ka vajadzētu arī metālisku korpusu 😀 Cenā līdz 600 euro, ko Jūs man ieteiktu?