DIY Elektronika – Ko uzlodēt garlaicīgos mirkļos?

Ievietoja:     Birkas:      Pievienots:  August 1, 2013  |  7 Comments

Ja arī tevi mēdz piemeklēt garlaicīgi mirkļi, tad DIY ir lielisks veids, kā pavadīt laiku. Lodēšana pati par sevi ir māksla, bet savienojumā ar interesantu uzdevumu – nevar būt nekā labāka.

Lai sāktu lodēt, nepieciešamas elementāras zināšanas un nelielas investīcijas pamatlīdzekļos.

Ja neko nesajēdz no elektronikas, šī grāmata ir ideāls fotogrāfijām un piemēriem bagāts ceļvedis iesācējiem, turklāt ar super-interesantiem mikro projektiem, kurus apgūstot, pakāpeniski apgūsti tēmu: Make: Electronics: Learning Through Discovery

Kad būsi pabeidzis ņemties ar šo grāmatu, vai arī jau esi rūdīts lodētājs, lieliski analogo sintezatoru radīšanas audio projekti visām sarežģītības pakāpēm bez maksas ir atrodami šajā te paradīzē, pilnīgi bez maksas: http://www.musicfromouterspace.com/

Pats izmēģināju roku uzštellēt šo te mikro-projektiņu: Weird Sound Generator, un viss izdevās ar pirmo piegājienu.

Lai varētu kko palodēt/sakrāmēt, būs nepieciešams šāds minimālais pamatlīdzekļu apjoms:

 • Eksperimentu plate un vadiņu komplekts – samērā jēdzīgu var iegūt iekš Argus.lv par kādiem 10 Ls – ar šo verķi varēsi sastutēt savu projektu kopā un pārbaudīt, vai viss strādā pirms izcūkot detaļas tās pielodējot.
 • Ja visu rezultātu gribi arī salodēt – Lodāmurs vai lodēšanas stacija – pats iegādājos šo te staciju iekš Salvats, kas ir neliela radodetaļu bode Gogoļa ielas un Dzirnavu krustā, otrā stāvā virs Rebir veikala. Silti iesaku nekrāmēties ar štepselējamiem lodāmuriem, jo tiem nevar regulēt temperatūru un ir neērti ņemties.
 • Lodalva – iesaku ņemt tievāko, kādu vari atrast, ar iebūvētu kusni, vēlams multicore, un maisījumā ar svinu – par labu alvu jāšķiras no kādiem 2 – 3 Ls, bet ar to pietiks Ntajiem projektiem.
 • Kolofonijs var arī nepirkt, jo profiņi iztiek ar kusni, kas ir iekš lodalvas, arī tad, ja nākas šo to atlodēt/pārlodēt, tomēr atlodēšanas lentīti vajadzētu iepirkt, maksā pāris latus, bet manta noderīga, lai tiktu pie bezmaksas detaļām izjaucot nestrādājošas lietas (izrokamas pilsētas mizkastēs)
 • Lodēšanas prototipu plate  – ar daudziem jo daudziem caurumiem, lai pašam nav jākodina savējā, maksā ap 0.5 Ls
 • Multimetrs – tāds štrunts ar ekrānu, kas ļauj izmērīt pretestību, kapacitāti, ampērus, voltus, kā arī tranzistoru polaritāti un pastiprināšanas koeficientu. Rekomendēju uzreiz ņemt ar frekvenču skaitītāju un auto-ranging. Ap 20 ls var atrast normālu ķīniešu variantu, sākot no 35 Ls var tikt jau pie laba aparāta. Es iepirku Mastech MY68, tomēr nožēloju, ka neieguldīju vairāk kādā no Fluke aparātiem, jo manam ķīnietim auto range ir palēns, kā arī korpusa izpildījums ne visai. Tomēr, ja naudas nav daudz, aparāts labu labais.
 • Pincete – nežēlo naudu, nopērc labu ar spiciem galiem. Vai arī vairāksas ar dažādiem. Nāksies šķirties no 5 Ls par katru.
 • Plates tureklis (otrs roku pāris) – tāds brīnums, parasti ar lupu un krokodilveidīgajām spailēm galos un masīvu pamatni, kas ļauj iestiprināt platīti vai detaļu un ņemties ap to. Es šiem mērķiem izmantoju savus bērnus, bet viņiem ir vairāki mīnusi – ja uzlej karstu alvu, palaiž plati vaļā. Plate nedaudz dreb. Turēšanas laiks ierobežots (ap 1 min.) utt.
 • Komponentes – jebkurš projekts sastāv no komponentēm, tamdēļ rūpīgi izpēti komponenšu sarakstu un iepērc visas. Ja palaidīsi garām kaut mazāko nominālu, vai kļūdīsies skaitā/mērvienībā – projekts var nesanākt un d…sā darbs un materiāls. Lētās komponentes iesaku pirkt desmitos. Piem, standarta rezistorus un diodes iekš Argus.lv nemaz mazāk par 50 gab. netirgo. Toties tie 50 gab. maksā 0.35 Ls Iekš Salvats var pirkt pa vienai, tomēr nāksies šķirties no 2 sant. par katru rezistoru. Jebkurā gadījumā ir labi, ja standarta nomināli no visām detaļām ir pa rokai, ja nu patrāpās kāds foršs projekts un ir smeķis aši uzcept.

Detaļas Rīgā var iegūt vairākās vietās. Pats lielāko daļu pērku iekš Argus.lv, viņiem ir paliels veikals Ūnijas ielā kā arī var pasūtīt ar piegādi no interneta lapas, bet dēļ tā, ka viņi sestdienās komponentes netirgo (nezināmu iemeslu dēļ), jūtu uzplūdā dodos uz Salvats. Ja tur kāda komponente nav uz vietas, turpat blakus ir Utenis (latgales tirgus), kur parasti trūkstošo var piepirkt. Salvats.lv lapas mīnuss ir neskaidrība par preču esamību/neesamību noliktavā. Argusā viss ir kā nākas.

Bez nosauktajiem vēl liels spēlētājs ir ELFA distrelec, tomēr tur viss man šķita krietni padārgs.

No mazajiem kantoriem pretīm grīziņkalnam ir viens (tur kur parasti pārkrāsojušās dāmas dežūrē 🙂 ), tomēr tie mani pievīla ar savu sestienas strādāšanu, kad bodei darba laiks norādīts, bet durvis ciet un mobilo neceļ/neatzvana.

Vēl Barona un Zemitāna stūrī ir kkāda bode, kā arī pa kaktiem var salasīt dažus interneta andelētājus, piem. mzx.lv, tomēr personīgas pieredzes ar tādiem zvēriem (bez fiziskas adreses) man nav.

Lūk norādes uz materiālu, kuru palūkāt, ja ir vēlme iedziļināties elektronikā un šo to palodēt, vai vienkārši uzzināt jaunas un interesantas lietas:

 • EEVBLog – youtube kanāls, kurā harizmātisks malacis ar atzīmējami plašu vokālo diapazonu stāsta par visu pēc kārtas. Ļoti interesanti un izglītojoši.
 • Music from outer space – jau pieminētā lapa, kurā var tikt pie pārbaudītām shēmām analogo modulāro sintezatoru lauciņā. Ļoti labs materiāls visām sarežģītības pakāpēm. Ir vērts pieminēt, ka lapas autors ir vīrs gados ar mūža pieredzi šo sintezatoru būvē un ir izdevis aizraujošu un viegli lasāmu grāmatu par šo tēmu:Make: Analog Synthesizers
 • Nick Sek Youtube kanāls – ļoti izsmeļoši video par tēmu A klases audio pastiprinātāji un ar tiem saistītā elektronikas teorija.
 • Afrotechmods Youtube kanāls – augstas kvalitātes pamācošie un arī izklaidējošie video. Rekomendēju noskatīties visus, kur ar superkondensatoriem dedzina detaļas un plates. Super!
 • PACE – Basic Soldering Lessons – youtube video sērija par to, kā pareizi lodēt. Obligāts materiāls pirms ņemt rokās lodāmuru. PACE ieguldījuši daudz naudas šī video tapšanā, ievērtē!

Tas, pagaidām, arī viss. Ceru, ka ar šo konspektu būšu tevi iedrošinājis paņemt rokās lodāmuru un nosvilināt kaudzi ar (līdz šim) derīgām detaļām zinātnes un DIY brīvā gara vārdā.

7 Comments for DIY Elektronika – Ko uzlodēt garlaicīgos mirkļos?

Es

Varbūt kāds zin, kur Jelgavā iegādāties radiotehnikas detaļas?

Egils Zonde

Palasi Argus.lv un Salvats.lv piegādes noteikumus. Viņi piegādā visā Latvijā, turklāt lēti. Salvats maksu par piegādi kā tādu neprasa, pats apmaksāsi pasta izdevumus, kādi būs. Ja vēlies līdz durvīm, tad kurjerdienests ir labākais risinājums, vienīgi jābūt uz vietas darba laikā.

Argus saka tā;
Kurjerdienests (Ls 3,00. Pasūtījuma apmaksa tikai ar pārskaitījumu);

Latvijas pasta Eksprespasts (Ls 3,50 sūtījumiem, kuru svars nepārsniedz 1 kg. Sūtījumiem virs 1 kg — atbilstoši tarifu kalkulatoram Eksprespasta lapā. Pasūtījuma apmaksa tikai skaidrā naudā, preci saņemot);

Latvijas pasta Eksprespasts līdz pasta nodaļai (Ls 3,50 sūtījumiem, kuru svars nepārsniedz 1 kg. Sūtījumiem virs 1 kg — atbilstoši tarifu kalkulatoram Eksprespasta lapā. Pasūtījuma apmaksa tikai skaidrā naudā, preci saņemot).

Piegāde tiek veikta 1 — 2 darba dienu laikā, ja pasūtījums izdarīts darba dienā līdz plkst. 14.00. Neskaidrību gadījumā mēs vai kurjers ar Jums sazināsimies pa tālruni, kurš norādīts Jūsu profila kontaktinformācijas sadaļā.

snimra

Lemona.lv ir daudz kas noderīgs.

Reinis Niedra

Zini kā izdari ar to plates turekli tā ka viņiem ir sava diezgan liela cena paņem no stieples izloki kādus statītus un augšā ar alvu pielodē krokodila spījes lai turas .Un vēl varbūt otru tādu pašu otrā pusē.(11 gadi ) A kā tev liekas kur varētu lēti dabū arduino plates es esu atradis vienu http://www.dx.com luudzu paskaties un pasaki vai taas ir normālas cenas !

Egils Zonde

Gan gatavu Arduino, gan spiedplates var dabūt tajā pašā Argus. Tomēr uz doto brīdi Arduino jau vairs nav topā, tagad jāņem Raspberry PI!

krishulis

Arduino un Raspberry PI ir pilnīgi dažādi produkti. Runa nevar būt par topu, bet par to, ko konkrēti vajag atrisināt / izveidot.
Lēti Arduino – ebay’ā kloni, piemēram Pro Mini ir ok.

Egils Zonde

Runa ir tieši par topu un visu ko var atrisināt ar Arduino, var mierīgi atrisināt ar PI un daudz labāk.