Kādu barošanas bloku izvēlēties, lai nenosvilinātu kompi?

Ievietoja:     Birkas:  , , , , , , ,     Pievienots:  January 12, 2011  |  25 Comments

Dators ir sarežģīta lieta, kas veic datu apstrādi. Paši dati, kas tiek apstrādāti, mūsdienu datoros ir pasniegti strāvas impulsu formā. Lai dators pareizi un skaisti darītu to, ko tu viņam esi uzdevis, šiem strāvas impulsiem jābūt precīziem, tīriem un skaistiem.

Lai cik tas dīvaini nebūtu, barošanas bloks ir tā padarīšana, kas nodrošina tavu datoru ar pareizu strāvas stiprumu un spriegumu, lai Tu varētu spēlēt savas iemīļotās spēles un tusēt netā. Barošanas blokus gudri cilvēki īsāk dēvē par PSU (power supply unit), kā to darīsim turpmāk arī mēs ar tevi, mans dārgais draudziņ.

Ja savu datoru izmanto tikai un vienīgi Fermas, Tetris un citu low-end spēļu spēlēšanai, interneta pārlūkošanai, filmu lūrēšanai utt., tad pārāk satraukties par labu PSU ir lieki. Derēs arī paši švakākie. Vienīgais iemesls, kad šādā situācijā ir vērts iespringt uz PSU maiņu, ir tad, ja tavējais ir par skaļu. Tad meklē rokā tādu, kam ir 12cm, vai lielāks ventilators, Active PFC ar 80+, un miers. Galvenais, nesaspringsti! Tūlīt pastāstīšu, kas tas viss ir!

Lai labi izvēlētos PSU ir jāiegādājas apmēram 100 modeļi, jāizjauc pa detaļām, jāizpēta, un tad var sākt lietot, kā to savos ziedu laikos ir izdarījis kasparrs. Vai arī jāizvēlas pēc tehniskajiem raksturlielumiem, ko darīsim mēs ar Tevi.

Galvenie PSU parametri ir:
Kopējā jauda: parasti izteikta vatos, piem. 500W
Dzesētāja diametrs: centimetros: parasti 8cm, 9cm, 12cm, 13.5cm, 14cm
Pareizās sinusoīdas patēriņa faktors: parasti tiek saukts kā PFC, un apzīmēts tiek ar Active, vai Passive
Energoefektivitāte: Procentos no kopējās jaudas, piem 80+, vai 83+
Modulārie kabeļi: Šie vai nu Ir, vai viņu Nav.
12 voltu līniju skaits un jauda: Pamatā mūs interesē tieši šī pozīcija, jo no 12V līnijām barosies rijīgākās detaļas: CPU, VGA un HDD
Savienotāju veids, skaits: kādi vadiņi un štekeri, un cik daudz ir pieejami, lai nosegtu visas mūsu šodienas un rītdienas vajadzības.

Bez šiem parametriem ir vēl jūra citu (trokšņu līmenis decibelos, aizsardzība pret īssavienojumiem, drošinātāji, ieejas strāvu regulatori utt. utjp.), tomēr tos es ieteiktu pētīt tikai tad, kad esiet tikuši skaidrībā ar augstāk minētajiem. Parasti ir tā, ja galvenie kritēriji ir augstā līmenī, tad pārēji arī nav slikti. Lai gan iedziļināties nekad nav par daudz.

Tagad pastāstīšu mazliet par katru no parametriem.

Kopējā jauda
ir viltīgs āķis uz kura uzķeras lielākā daļa nezinātāju. Šis cipars tiek locīts kā ražotājam tīk un reti kad atspoguļo jebko. Lai izrēķinātu šo jaudu visu strāvas līniju ampēri tiek pareizināti ar atbilstošajiem voltiem un saskaitīti vienā čupā kopā (atceries videni: P=I*U), tādējādi iegūstam to jaudu. Tomēr aizrauties ar šiem aprēķiniem neiesaku, pirms nav apgaismības, kurās strāvas līnijās vispār ir nepieciešama jauda un cik liela katrā no gadījumiem.

Dzesētāja diametrs
Norāda, cik liels ventilators griežas jūsu baroklī. Jo lielāks, jo labāk, dēļ tā, ka lielākam dzesētājam ir jāgriežas mazāk, mazākam – vairāk, lai nodrošinātu vienu un to pašu gaisa plūsmu. Visi dzesētāji zem 12cm ir ļaunums, no kā vajadzētu izvairīties. Šie dzesētāji parasti ir novietoti barošanas bloka aizmugurē un neko labu par pašu bloku neliecina. Rekomendēju meklēt 14cm, ja nav nekā jēdzīga, tad 12cm ir ok. Papildus jāskatās, vai dzesētājam priekšā ir smuka restīte, vai vienkārši saurbti, vai izsisti caurumi. Smuka restīte mazāk uzkrāj putekļus un retāk sīc.

Power Factor Correction
Neesmu vēl sapratis, kā šo pareizi notulkot, bet šīs lietas būtība ir tāda, ka ienākošajā 220V līnijā bez normālas sinusoīdas ir vēl visādi trokšņi, pretfāzes u.c. draza, kas mums nav nepieciešama. Tamdēļ šis filtrs nodrošina “pareizās” strāvas izmantošanu, līdz ar to samazinot kopējo datora strāvas patēriņu. Ir labi, ja ir Active PFC. Ir slikti, ja ir Passive PFC. Un tie, kas importē iekš ES blokus bez PFC – pārkāpj likumu.

Energoefektivitāte
Līdzīgi kā PFC, šis pasākums nosaka, ka PSU ir sertificēts ne-gludeklis, t.i. vairāk par 80% no patērētās jaudas aiziet tieši datora barošanai, nevis atmosfēras sildīšanai, kas ir patīkami, ja vēlaties taupīt uz elektrības rēķina. Ņemot vērā to, ka banānu republikas 2011 budžetā pieņemts punktiņš, kas elektroenerģijai piešķir ekskluzīvus 22% PVN, agrāko 15% (laikam?) vietā, tad tas ir būtiski.

Modulārie kabeļi
Šis parametrs nozīmē to, ka no PSU ārā rēgojas tikai ATX barošanas vads un viss. Visi pārējie vadi tiek komplektēti līdzi kastītē un pēc vajadzības ir pieslēdzami blokam ar krāsainiem un skaistiem savienotājiem.

Šāds te risinājums atbrīvo datora iekšas no nevajadzīgiem vadu jūkļiem, kas savukārt nodrošina labāku ventilēšanos un pārskatāmāku “iekšu” administrēšanu vajadzības gadījumā.

Savienotāju veids un skaits
Pārlecu uzreiz pie šī te parametra, jo 12V līniju analizēšanu atstāšu fanātiskāko (I mean: gudrāko) lasītāju ziņā pašās raksta beigās. Ar savienotājiem jābūt uzmanīgiem. Ir redzēti bloki ar 700W jaudu utt., kuriem pietrūkst pat viena 6pin vada videokartes pabarošanai. Tamdēļ pastāstīšu – kādus tad Tev vajag.

MOLEX – vecie labie četru caurumu HDD, Optikas u.c. perifērijas barotāji. Mūsdienās vairs īsti netiek izmantoti, ja nu vienīgi korpusa dzesēm, kuras nekur citur nevar piespraust. Ja šādi zvēri ir 2 gab. pilnīgi pietiek.

SATA power – šos vajadzētu tik, cik SATA cietos un optiskās iekārtas gatavojies datorā salikt. Parasti ar 4 gab. ir pietiekoši, jo vairāk, jo labāk.

24 pin ATX power – lielais labais štepselis, ko spraudīsi pamatplatē. Tikai īpaši veciem un nenormāliem PSU vēl ir 20pin, no kā jāuzmanās.

4 + 4 PIN ATX power – procesora barošanas vadiņš, kas sastāv no divām daļām 4 un 4 pin, kopā veidojot 8 pin. Ja ir rijīgi CPU (ap 120W utt.) tad vajag visus 8pin lai būtu. Ja ir švakāki CPU, tad var iztikt ar 4pin, bet nerekomendējam (labāk ar rezervi, jo normāliem PSU ir 8 pin un miers).

6pin PCI-Express – šis te paredzēts videokartēm ar jaudu līdz GF GTS450, un Radeoniem šķiet līdz HD5770. Augstākas klases videokartei jau vajag vēl vienu vadu.

8pin PCI-Express, jeb 6pin+2pin – parasti nāk komplektā ar otru 6pin PCI-express, jo tādas kartes kā GTX570 prasa divus vadus 6pin+8pin.

Papildus tiek likti arī 3.5″ iekārtu barošana, no sērijas Floppy un dažas FireWire kartes, kam vajag barot ārējos cietos. Tomēr iespringt par šo savienotāju nav jēgas.

12V līniju skaits un jauda
Šis, kā jau noprati, ir mana mīļākā tēma, jo pēc būtības ņem priekšā to, ko var, vai nevar katrs baroklis. Savulaik Intel paziņoja, ka derētu visiem PSU ieriktēt tādu padarīšanu, kā vismaz 2 atsevišķas 12V līnijas (rails), vienu priekš CPU  un vienu pārējai drazai. Tas tiek pamatots ar to, ka procesors prasa daudz delikātāku spriegumu, kura svārstības, dēļ visādiem tur dzesētājiem utt. ir kritiskas, ja gribi, lai viss stabili strādā.

Tomēr lielākie PSU ražotāji šādai pieejai īsti nepiekrīt, un vienu pēc otra izlaiž PSU ar gruntīgu, bet tikai vienu 12V līniju. Kā piemēram Chieftec 600W, aPFC, 14cm fan, 85+, Nitro series, šim ir viena 56 ampēru līnija, un visi priecīgi. Šāda pieeja nodrošina nepieciešamo pīķa strāvas daudzumu pie lielām slodzēm, kā piemēram gadījumā, ja tev ienākušās divas jaudīgas kartes, kas saslēgtas iekš SLI.

Ja SLI, vai Crossfire nav tava stihija, un tavā rīcībā nav un nebūs nevienas kartes no sērijas divi vienā (GF9800GX2 utt.), tad labāk ņemt bloku, kam ir divas, vai vairāk 12V līnijas. Tikai skaties, lai minimālais kopējais jaudas pūtiens nebūtu zem 13A uz katru. Labāk nodrošināties ar kādiem 18A. Šajā klasē izceļās pāris bloki, kam ir laba cena un super-duper fīčas:
Chieftec 550W 14cm Fan PFC šim ir laba dzese, 2 x 25A strāvas kanāli, kas apmierina gan Intel, gan GTX460 prasības ar atliektiem galiem. Turklāt cena ~42 LVL par šo bloku ir ok.

Modulārajā segmentā priekš tiem, kas aizraujas ar 4 un vairāk cietajiem diskiem vienā datorā, vai arī fano par ventilatoriem, gana labs būs: Chieftec 600W PFC Cable Management ar 4 X 18A kanāliem, modulārajiem kabeļiem, 14cm dzesi u.c. priekiem.

No lētā gala, kur klusums ir svēts un stabilitāte cieņā, varu rekomendēt Inter-Tech 650W, aPFC, 120mm fan

Ja no kvalitatīvā gala Chieftec nepatīk, tad nāksies pamatīgi pārmaksāt par citiem zīmoliem. Ieteikt varu šos:
Corsair TX850, 850W, 80+, 14cm FAN, aPFC
Cooler Master GX Series 650W, 12cm, aPFC
OCZ 700W, ModXStream Pro Power Supply
Thermaltake ToughpowerXT, 775W, Cablne mng, 80+
Zalman ZM660-XT, 660W, 14cm, 80+, Cable Mng.

Galvenais – neķer kreņķi! 🙂

Peace!

25 Comments for Kādu barošanas bloku izvēlēties, lai nenosvilinātu kompi?

arturs

patiesam labs raksts cepuri nost so to ari nezinaju pirms tam

Toms

+1 cepums Egīlam, un toppc!

KBI

+1

Ray69

Man ir Inter-Tech Energon 750w PSU.. Viņš ir passive.. ko tas isti nozimē? Jo ar šo psu gribu darbināt 5970, i7 950, 6gb Hyperx ram, Sabertooth x58 MB.. Viņš ati ir PFC.. Ir iespēja ka viņš nedod pietiekamu stravu 5970 vai kka ta..?

tomy91

Varbūt palīdz ieviest skaidrību: http://www.endpcnoise.com/cgi-bin/e/faqpfc.html

Egils Zonde

Uz tavu jautājumu nav vienkāršas atbildes:

Ja var ticēt internetā pieejamai info, tad 5970 “rij” 41A pie noslodzes.

Tavam energonam ir 4 gab. līnijas, katra pa 20A. Kopā sanāk tipa 80A, tomēr, ja pareizināsim ar 12V iegūsim brīnumu, ka tavam PSU jau uz 12V līnijām kopā ir 960W, kas, protams, ir muļķības.

Ja pieņemam, ka uz 3V un 5V līnijām šamajam ir kādi 150W, tad uz 12V paliek pāri 600W, ko izdalot ar 12V var iegūt, ka šamais “tur” 50A. Ja paskatās kāds tev procis (domāju uz X58 būs 125W), tad tas arī grib ēst no 12V līnijas (~10A), kopā sanāk tā: 50A max jauda uz 12V mīnus tas, ko apēd procis = 40A, videokarte grib 41A un baroklis ir nevis kāds tur krutais Thermaltake utt., bet gan ķīniešu Energons.

Jāsecina, ka strādās. Tomēr uz robežas ar nosvilšanu. Un ja nosvils bloks, kam nav pat Active PFC, lai Darvins stāv tev klāt, kad svils MOBO, HDD un VGA.

Ray69

As the combination of six- and eight-pin power plugs portends, the 5970’s max power draw is rated at 294W, just under the 300W limit imposed by the PCIe spec. The good news on the power front comes at idle, where the 5970 inherits the very nice reductions in power draw achieved by the Cypress GPU and its memory controller. To that, this card adds another wrinkle: when it’s not needed, the second GPU enters a low-power sleep state (AMD likens it to the ACPI S1 state, if you must know), which should blow Al Gore’s skirt up. As a result, the 5970’s idle power draw is rated at 42W.

Ray69

Bet kpc lai kkas nosviltu ja min psu kas der 5970 ir 650w..?

Egils Zonde

Sorry! Vadījos pēc info šajā tabulā:
http://www.legitreviews.com/article/1141/12/

Tur arī kļūdījos, jo norādīts ir system total power consumption.

Vari droši jūzot savu energonu. Vienīgais dēl PassivePFC būs mazliet lielāks strāvas patēriņš nekā ar Active PFC un viss.

Ray69

Fjuu paldies Darvinam 😀 .. Un tev paldies par interesi man palīdzēt.. Es biju galīgi par*īzis jēgu.. 😀

Edgars

Tādēļ jābrien pie ražotāja 😉

Lee

Nu kamon, nav jau tā ka uzreiz degs. 🙂 Visticamāk, PSU nenormāli uzsils, ventilators griezīsies kā negudrs, rūks un visbeidzot kompis nokārsies, jo (sevi cienošiem ražotājiem) ir tas viss atrunāts un apdomāts. Pie galīgi no-name ražotājiem risks vienmēr pastāv, kaut vai darbinot pie jebkādas slodzes.
Bet, protams, +1 par šo un vispār.

ikey

Ir vēl divi svarīgi faktori baroklim: Laiks Līdz Pirmajai Kļūmei (MTBF – Mean Time Before Failure), šis parametrs norāda cik liels vidējais barokļa kalpošanas laiks līdz pirmajiem gļukiem pie normāliem lietošanas apstākļiem (norādīts stundās, un arī citām datora iekārtām eksistē tāds pats parametrs), bet to reti kurš to drukā
Masa – jo smagāks, jo labāka dzese. Ražotajs dzesēšanai izmanto vara radiatoru alumīnija vietā – varš ir smagāks, bet labi vada siltumu

mm

Seasonic X-650 GOLD <- man tāds. īpaši piemeklēju savām vēlmēm. Dārgs (128Ls), bet ir to vērts.

Apskats – http://www.silentpcreview.com/Seasonic_X650

kasparrs

Smagāks PSU nevis norādīs to, ka ir labāka dzese, bet gan to, ka nav pi*ti santīmi uz komponentēm, tobiš kondensatoriem u.c. komponentēm, kuras kopumā dod arī PSU lielāku pašmasu.

W-S

Arī gribēju ielikt +!bet, pārdomāju +100 !!!

Autoru, Autoru, Autoru, Autoru, Autoru ..

toms

Vai priekš i5 2500k, P8P67, gtx 460 OC ar http://www.dateks.lv/cenas/73/36801_chieftec_550w_14cm_fan_pfc.php būs gana?
k.

toms

Vai priekš i5 2500k, P8P67, gtx 460 OC ar http://www.dateks.lv/cenas/73/36801_chieftec_550w_14cm_fan_pfc.php būs gana?
k.

Rolex

Problēma.
Gribu SAPPHIRE TOXIC HD 6850 1GB (11180-03-40R) taču mājaslapā teikts, ka vajag = 2 x 75Watt 6-pin
” Toms” uzrāda max 295W un nesaprot kāpēc vajag 2 x 75Watt 6-pin
http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-6850-eah6850-ax6850,2794…
Man ir CHIEFTEC 450W, 80+, APFC(CTG-450-80P)
kas uzrāda 20A+20A=350W, bet ar vienu 6-pin
http://www.chieftec.eu/index.php?option=com_content&task=view&…
Jautājums = vai drīkst uzlikt no barokļa sadalītāju no 1×6-pin uz 2x6pin ???
p.s.konfigs vienkāršs =
AMD x4 635
2x2Gb Kingston
WD 320gb
nav kūleru, nav papildus dzeses…

Egils Zonde

Pati karte ēdīs 20A pie slodzes, CPU ēdīs 7.9, un pārējā draza pa vienam diviem Ampēriem, līdz ar to izskatās, ka vari diezgan droši likt pāreju no molex.

Galvenais liec no viena vada abus tos (2 x molex to 2 x 6pin PCEX) galus, savādāk var sanākt babah!

Alex7

Power Factor Correction ir ne tas, kas ir minēts rakstā. Te ir nedaudz vairāk jāsaprot no maiņstrāvas un tās patērētājiem. Piemēram, gludeklis vai kvēlspuldze ir rezistīvā slodze, attiecīgi tie ir patērētāji, kuriem nav vajadzīga PFC, jo tiem pēc definīcijas ir 100% PF. Toties daudzi citi patērētāji ir daļēji reaktīvi patērētāji – tas rodas dēļ tā, ka ierīcē ir kondensatori un induktivitātes… bet šīs te divas lietas izmaina spriegumu un strāvu fāzes. Un tieši patērētāja patērējamās strāvas un spriegumu fāzes. Piemēram, ja patērētājam PF=0,5, tad lietderīgā patērējamā strāva ir puse no strāvas, kas plūst vados. Lietderīgā strāva ir tāda, kuras fāze sakrīt ar sprieguma fāzi… liekam lietā sinusus (vai kosinusus?), lai aprēķinātu P=I*U + pieliekam klāt fāžu nobīdi.
Kā zināms kompis patērē noteiktu jaudu, teiksim 250W, un ja mums nebūs PFC, tad kompja tīkla vados plūdīs nevis 250W atbilstoša strāva, bet lielāka… pie PF=0,5 strāva būs tāda it kā kompis patērētu 500W.
Sanāca diezgan gari un varbūt ne tik vienkārši uztverami… apmēram tā es saprotu PF un PFC. Nevis tā ir ieejošā sprieguma filtrēšana vai vēl kaut kas cits. Tas ir tikai un vienīgi tāpēc, lai nepārslogotu elektropārvades tīklus ar strāvām, kas nepilda lietderīgo darbu… tā tikai silda vadus.

Alex7

jā, te ir aprakstīts par PFC nepieciešamību
http://en.wikipedia.org/wiki/AC_power

Realmaven

Nu, Es nemaz nelasiju kas te bija sarakstits jo vnk virsraksts jau iespaarda reaali, kur nu vel taalaak lasiit… pirmam kartaam, ja PSU bus ar mazu jaudu bet sistemai prasisies vairak, tad kompi vnk nevares ieslegt… otrs ja PSU bus pietiekami jaudigs lai kompi vispar varetu ieslegt, bet sistemai taa kaa vajadzetu lielakas jaudas PSU, tad PSU nosvils ne kompis… tieshi taapeec cilveki izvelas lielaakas jaudas PSU neka prasa sisteema, lai nenosviltu PSu nevis dzelzhi… bet nu jaa… durakam jau ari dzelzhi nosvils, kopaa ar visu maaju. 😀

Egils Zonde

Nosvils PSU un paraus līdzi māteni, videokarti un vēl tavu māju.

Elarci Eliza DJelarci

afigetj ,paarreecos par shito :D:D