Kad Google apēdīs internetu?

Ievietoja:     Birkas:  , , , , , ,     Pievienots:  May 18, 2010  |  11 Comments

Nevienam nav noslēpums, ka Google serveru ferma nepārtraukti ēd tekstu, bildes, video un visu pārējo, lai pabarotu savu nepiesātināmo meklētāju ar jaunu informāciju.

Bez meklētāja Google pieder visādi citi interesanti rīki, kam garšo dati lielos apjomos, piem Gmail, Youtube, Google books, Picasa, Checkout, Finance un virkne citu, kuru pieaugošā popularitāte liek šim uzņēmumam iegādāties milzu apjomus ar HDD, RAM un elektroenerģiju.

Pie kā novedīs šī masīvā Google datu apstrādes kapacitātes izaugsme ir totāla datu akumulācija neskatoties uz saturu, kas visdrīzāk iekļaus telefoniju, televīziju, radio, satelītsakarus un visu pārējo, kas paredz datu plūsmu, apstrādi, uzglabāšanu, meklēšanu un lietošanu.

Stratēģijai ir ar fenomenāls mērogs. Vienlaicīgi notiek cīņa par OS, Interneta piegādātāja, aplikāciju servisu hostinga, datu glabātuves, e-pasta, izklaides, mobilo sakaru, meklēšanas, sociālo tīklu, foto servisa un milzum daudz visādu sīku nozaru iekarošanu.

Turklāt paralēli tiek tērēti miljardi Google pašreklāmai, lai pieradinātu ikvienu par Google visuresošo, draudzīgo un neizbēgamo klātbūtni.

Ko mums var solīt šāda ekspansija?

Šīs tendences paredz neizbēgamu lokālo datu izmiršanu un pārcelšanos “mākonī”, kas sāksies ar pakāpenisku privātpersonu datiem un turpināsies ar uzņēmēju pārslēgšanos uz Google hostinga pakalpojumiem, ieskaitot datu apstrādi, norēķinus, lietotāju autorizāciju, pasūtījumu apstrādi un darba plānošanas/organizēšanas IT procesus, lēnām izslēdzot vārda “mākonis” jēgu un nomainot to pret vārdu Google (kā tas ir noticis ar vārdu search).

Galvenie iemesli šādai pārejai ir milzīgā, pieaugošā naudas masa, kā arī milzu mēroga iepirkumi. Nav grūti saprast, ka cena par vienu gigabaitu, vai teraflopu mājas lietotājam, kas pērk pāris procesorus un HDD ir par kārtu lielāka par Google izmaksām. To pašu var attiecināt uz kompānijām, arī tādiem monstriem kā Microsoft.

No vienas puses arī Microsoft būvē serveru fermas par miljardiem un cenšas panākt Google ar līdzīgiem pakalpojumiem, bet atšķirība slēpjas Google spējā pelnīt ar šiem pamatlīdzekļiem (ad-words modelis). Katra topošā interneta vietne, kura tiek indeksēta ar Google meklētāju, palielina Google ad-words tirgu un naudas masu. Katrs Youtube video fails atņem tirgu televīzijai, katrs google documents fails atņem tirgu MS Office, katrs Android telefons, katra  Chrome lejuplāde  neizbēgami apēd datu apmaiņas un apstrādes tirgu.

Kas var patraucēt Google?

Katrai kompānijai ir savs Ahileja papēdis, un Google tas ir pagerank matemātiskais modelis un adwords efektivitāte. Ja kāds spēs izgudrot un iedarbināt labāku meklēšanas mehānismu pirms Google sāks nopietni pelnīt ar pārējiem servisiem, šai ekspansijai var pienākt gals. Google vadība to saprot, un tamdēļ izmanto visas iespējas.

Viens no spilgtākajiem piemēriem ir grāmatu tirdzniecība, kas ir tiešs uzbrukums Amazon. Ir skaidrs, ka ja informācija ir pie tevis, tad to nopublicēt ir pavisam vienkārši. Nav ilgi jāgaida, kad Google sāks tirgot mūziku un filmas ar Youtube palīdzību, tā teikt, skatāmas/klausāmas kvalitātes materiāls būs pieejams par velti, bet FullHD par maksu, ar visu “iecepšanu” diskā, ja tāds vēl būs nepieciešams.

Google lēnām iznīcina lielākos nozares spēlētājus un sagrābj viņu tirgu atstājot patērētājiem aizvien mazāk iespēju. Bet tas nenotiek tādēļ, ka Google ir ļauna kompānija, tas notiek tādēļ, ka nozaru līderi ir pārāk iesēdušies savos siltajos peļņas punktos un nestrādā pie izaugsmes inovatīvos veidos neredzot (vai redzot), ka pasaule mainās uz lielāku pievienoto vērtību ar vārdiem Open un Free priekšgalā. Google ir veiksmīgi izmantojuši šo tendenci, un tamdēļ vēlu viņiem veiksmi!

11 Comments for Kad Google apēdīs internetu?

Jānis

Vienīgi neaizmirsīsim, ka lielum liela daļa civilizētās Rietumu pasaules interneta lietotāju ir klienti citam monstram, kurš nupat kā ir izspiedis Google no apmeklētāko lapu topa pirmās vietas. Un arī Latvijas klientu (lietotāju) loks šim servisam pēdējā pusotra mēneša laikā ir dubultojies.

Šis projekts arī nopietni apdraud Latvijas draudzīgāko lapu, jo tajā ir neskaitāmas reizes vairāk iespēju, aplikāciju, spēļu un citu funkciju (arī puspabeigts latviešu valodas atbalsts), kā pie draudzīgajiem.

Un mani tas tikai priecē, jo šī projekta izmantošana mūsu bāleliņus integrē rietumu pasaulē un sabiedrībā, atšķirībā no vārīšanās savā sulā pie draudzīgajiem.

Kurš uzminēs, par ko es runāju?

xtr

bings?

Izliecies

Tas noteikti ir Facebook.

Bet, kā jau te Kaspars teica pie viena cita raksta – svarīgi, lai portālā būtu tavi draugi, nevis portāls skaitītos “labākais”.

xtr

es domāju, ka runa par search enginiem 😀
nu fb vēl kādu gadu patusēs un tad jau arī draugus apēdīs

Egils Zonde

Facebook var apēst draugus kaut vai rītdien – nopērkot.

Aivars

Bet vai viņiem to vajag?

Egils Zonde

Draugiem – notiekti! 🙂

Aivars

labs video par tēmu http://www.youtube.com/watch?v=LZE7lOy8b3w 🙂

Facebook maijā sasniedzis 130 miljonus unikālos apmeklējumus | TOP PC.Lv

[…] tā attīstību Latvijā atļaušos citēt viena mūsu lasītāja komentāru no raksta par to, kad google apēdīs internetu. “Vienīgi neaizmirsīsim, ka lielum liela daļa civilizētās Rietumu pasaules interneta […]

Pauks

Jānis laikam domāja CIA, jeb CIP.
Pat mūsu labākiem draugiem nav tik daudz zināms par mums, kā Googlam par savu lietotāju. (Un nevienu tas īpaši nesatrauc?)

Egils Zonde

Es, es, es…..

Tu runā par to, ka Facebook izspiedīs Draugiem.lv 🙂

Ja?