Barošanas bloks (PSU – Power Supply Unit) – Pirmā daļa.

Ievietoja:     Birkas:      Pievienots:  May 6, 2009  |  9 Comments

Šajā rakstā tiks pastāstīts viss, kas būtu jāzina par datora barošanas blokiem (PSU – Power Supply Unit) – to efektivitāti, formfaktoriem, jaudas koeficienta korekciju (PFC – Power Factor Correction), sprieguma līnijām, aizsardzību un daudz ko citu.

Kā jau elektriskai ierīcei  arī datoram ir nepieciešama strāva, lai tas darbotos. Iekārta, kas ir atbildīga par datora komponenšu apgādāšanu ar strāvu ir datora barošanas bloks (turpmāk tekstā PSU). Īsumā varētu teikt tā, ka PSU funkcija ir – pārvērst ienākošo tīkla (AC – alternating voltage) maiņstrāvu uz (DC – continuous voltage) līdzstrāvu. Citiem vārdiem, tas ir – pārvērst 220v maiņstrāvas spriegumu uz mazākiem nepieciešamajiem līdzstrāvas spriegumiem (+3,3V, +5V, +12V un -12V).

Ir divas pamatgrupas, kurās iedalās barošanas bloki – lineārie (Linear) un pārslēgšanās režīma (Switching mode).

Lineārie barošanas bloki strādā saņemot spriegumu no tīkla un pārvēršot to mazākā spriegumā izmantojot transformatoru. Šis, samazinātais spriegums, vēljoprojām ir maiņstrāva. Maiņstrāvas taisnošana notiek ar diožu tilta palīdzību. Tādējādi pārveidojot maiņstrāvu pulsējošajā strāvā.

Nākošais solis ir filtrācija, kura tiek veikta pateicoties elektrolītiskajiem kondensatoriem. Šī strāva jau ir līdzstrāva, taču tā mazliet „sprogojas”, tāpēc ir nepieciešams to izlīdzināt ar zener diodi vai ar spriegumu regulējošu mikroshēmu.

Pēc šī posma jau ir tīra līdzstrāva (Attēls 1).

shema1

Attēls 1

Lineārās barošanas bloki ļoti labi noder iekārtām, kuras patērē maz strāvu – piemēram, bezvadu telefoni. Kad ir nepieciešama lielāka strāva, lineārās barošanas bloki ir lieli fiziskajos izmēros. Ja lineārās barošanas bloks būtu datoram, tad tas būtu fiziski pārāk milzīgs un smags, tāpēc šī iemesla dēļ ir izveidoti „pārslēgšanās režīma” barošanas bloki (SMPS – Switching Mode Power Supplies)

Augstākās frekvencēs SMPS ienākošā sprieguma frekvence ir augstāka pirms tā ieplūst transformatorā, tādējādi ar paaugstinātu ienākošā sprieguma frekvenci kondensatori un transformatori izmēros var būt mazāki.

PSU ir komponente, kurai cilvēki iegādājoties datoru parasti nepievērš uzmanību, jo parasti visus interesē CPU frekvence, RAM apjoms, videokartes megabaiti utt., taču nedrīkst aizmirst to ka PSU ir kā degviela PC, jo pateicoties tam PC var darboties pilnībā korekti.

Augstākas kvalitātes PSU var paildzināt Jūsu datora komponenšu mūžu, samazināt elektrības rēķinu. Nekvalitatīvs barošanas bloks var izraisīt beigtus sektorus cietajā diskā, sistēmas nejaušu nokāršanos, slavenos BSOD (Blue Screen Of Death) un daudzas citas problēmas.

Pirmkārt, apskatīsim to, kādam tīklam ir paredzēts barošanas bloks – 220v vai 110v. Latvijā, protams, nepieciešams PSU kurš, paredzēts 220v tīklam. Lielākajai daļai PSU aizmugurē būs slēdzītis, ar kuru var pārslēgties starp tīkla spriegumiem (Attēls 2). Ir arī PSU kuriem nav šāda slēdzīša (Attēls 3), bet tie paši nosaka to, pie kāda sprieguma PSU tiek lietots. Parasti ražotāji šo „automātiskās izvēlnes” iespēju izstrādā caur PFC mezglu. Tātad visiem PSU ar Active PFC nebūs šāda slēdža, kur būtu jānorāda spriegums, kāds ir jūsu tīklā. Tikai dažiem PSU ar šo automātisko tīkla sprieguma noteikšanu nebūs Active PFC. Par to, kas ir Active PFC, tiks pastāstīts raksta turpinājumā.

211

Attēls 2

tmpphpdbnpjo1

Attēls 3

Daudziem PSU, kuriem nav šī slēdža, ir automātiska pārslēgšanās iespēja. Daži PSU var strādāt tikai pie noteikta sprieguma – 110v vai 220v. Tāpēc, pirms iegādāties PSU, labāk divreiz pārbaudīt vai ir rakstīts, ka PSU paredzēts Jūsu tīklam (Attēls 4).

411

Attēls 4

Pirmās daļas beigas. Nākošajā rakstā, kurš pavisam drīz tiks publicēts, varēs lasīt par visiem PSU izejošās strāvas kabeļiem. Kā arī būs raksti gan par PSU formfaktoriem, gan PSU efektivitāti, gan vēl dažādas svarīgas lietas, kuras būtu jāņem vērā iegādājoties PSU.

9 Comments for Barošanas bloks (PSU – Power Supply Unit) – Pirmā daļa.

Ens

ļoti labs, un noderīgs raksts. 🙂

hex

pirms publicēt, derētu iedot izrediģēt kādam cilvēkam, kas ar gramatiku draudzējas vairāk.

Kasparz

Tika veikts neliels kļūdu labojums. Paldies par ieteikumu!

DamagE

par “noderigu rakstu” pagaidam vinju vel nevaretu nosaukt, bet palasit vareja. interesanti kur veel pasaulee tiek izmantotas 110V linijas?

Kasparz

Šī ir pirmā daļa. Kā Kaspars man teica, šis ir tikai mazs ieskats. Tad jau redzēsim.
Par valstīm vari palasīt šeit
http://www.school-for-champions.com/science/ac_world_volt_freq.htm

MarisR

Pamēģiniet aplūkot šo rakstu ar kādu IE.

Webmasteram

Auuu…vai tad uz IE pat nepatestēji?

Kasparz

Paldies! Lapa tika testēta arī uz IE7 un IE8, taču kļūda ieviesās raksta HTML kodā. Tagad viss ir izlabots, un rakstu var apskatīt arī ar IE.

vix

Superīgs raksts!
Šito vajag dot lasīt cilvēkiem, kuru cietņiem regulāri bed bloki un ierīces plīst nost.